piątek, 23 marca 2018 r.

Łęczna

Szpital w Łęcznej szkoli lekarzy z całego kraju

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 stycznia 2012, 16:17
Autor: Paweł Puzio

Zakup komory hiperbarycznej (na zdjęciu) i budowa lądowiska to koszt 7 mln zł.  (Jacek Świerczyński/
Zakup komory hiperbarycznej (na zdjęciu) i budowa lądowiska to koszt 7 mln zł. (Jacek Świerczyński/

Komora hiperbaryczna, lądowisko dla helikopterów czy pierwsze próby z wideochirurgią – to innowacyjne przedsięwzięcia szpitala w Łęcznej. A jeszcze kilka lat temu nie było pewne, czy ten ośrodek powstanie.

Łęczna, to coś więcej niż typowy szpital powiatowy. Przez rozszerzenie działalności stał się ośrodkiem ponadregionalnym. Dzięki lądowisku dla helikopterów do Wschodniego Centrum Leczenia Oparzeń przybywają pacjenci z całej Polski. Dotychczasowe inwestycje pozwoliły na otwarcie nowego Oddziału Ratownictwa Medycznego.

– Potencjał techniczny, jak i lokalizacja jest optymalna z punktu widzenia pacjentów. Nasza oferta w zakresie leczenia jest bardzo szeroka, bogata i jednocześnie specjalistyczna – mówi Piotr Rybak, dyrektor szpitala w Łęcznej.

Kolejna inwestycja to komora hiperbaryczna, która stanęła w nowym skrzydle szpitala i kilkanaście dni temu zaczęła funkcjonować.

Dziś widać, że szpital okazał się niezwykle udaną inwestycją. – Proszę sobie wyobrazić, że tego szpitala nie ma. Mnóstwo ludzi musiałoby korzystać z porad medycznych np. w Lublinie. To zdecydowanie utrudniałoby mieszkańcom naszego powiatu dostęp do służby zdrowia – mówi Adam Niwiński, starosta łęczyński.

Szpital powoli zaczyna pełnić także rolę ośrodka naukowo-dydaktycznego. Pierwszym krokiem była konferencja chirurgów, która odbyła się w miniony piątek. Pojawiła się bowiem możliwość zorganizowania przez dr. Wiesława Pestę konferencji na temat postępu w chirurgii mało inwazyjnej, na której pojawili się profesorowie i specjaliści w tej dziedzinie z całego kraju.

Podczas spotkania transmitowane były dwie operacje, jedną z nich wykonywał dr Pesta.

– To świadczy, że stajemy się ośrodkiem nie tylko leczącym, ale i uczącym. Poprzez takie wideokonferencje można wymieniać doświadczenia i poglądy na temat nowych technologii operacyjnych nie będąc bezpośrednio na sali operacyjnej – dodaje Piotr Rybak.

Szpital – 12 lat starań

Pierwsze działania na rzecz budowy szpitala w Łęcznej zostały podjęte z inicjatywy władz miasta w roku 1996. Od 1999 r. szpital stał się priorytetową inwestycją władz powiatu I, II i III kadencji. W grudniu 2008 r. odbył się odbiór techniczny budynku szpitala, a w kwietniu tego roku pojawili się w nim pierwsi pacjenci, przeniesieni ze starego szpitala w Jaszczowie. Szpital kosztował w sumie 112 milionów złotych. Dziś jest w nim 7 specjalistycznych oddziałów.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
idocce 217
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

idocce 217
idocce 217 (28 stycznia 2012 o 22:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
to nie szpital a rzeźnia ... a chirurdzy to rzeźnicy
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!