sobota, 24 lutego 2018 r.

Łęczna

W Bogdance powstanie pierwsza w Europie elektrownia w takiej technologii

Dodano: 30 stycznia 2017, 09:22
Autor: Paweł Puzio

Kopalnia w Bogdance
Kopalnia w Bogdance (fot. AS)

W Bogdance powstanie pierwsza w Europie elektrownia w technologii tzw. czystego węgla – zapowiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Tchórzewski poinformował o tym w czwartek na konferencji prasowej po audycie jego resortu zarządzonym przez premier Beatę Szydło. W projekt budowy elektrowni wytwarzającej prąd w technologii czystego węgla Ministerstwo Energii chce zaangażować polskie instytucje naukowe. Ma być to projekt pilotażowy w skali Europy.

Na czym polega ta technologia? Wydobyty węgiel jest oczyszczany i mielony. Następnie w reaktorach, w wyniku procesów chemicznych, jest przerabiany na gaz palny tzw. syngaz. Jest to produkt o czystości i parametrach porównywalnych do gazu ziemnego.

– To szansa na zagospodarowanie nadmiaru węgla kamiennego w Polsce – uważa dr hab. inż. Marek Ściążko, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Syngaz może być wykorzystywany do napędu bloków gazowo-parowych wytwarzających prąd. Może być także wykorzystywany w przemyśle chemicznym, np. do produkcji innych chemikaliów lub energii w ogniwach wodorowych.

– Pomysł przedstawiony przez ministra Tchórzewskiego na pewno jest bardzo ciekawy. Z zamkniętymi oczami odpowiadam się na „tak” – mówi prof. Ściążko. – Po pierwsze, jest to technicznie sprawdzone w świecie. Po drugie, w warunkach polskich bardzo ekonomiczne. W Bogdance warto zastanowić się nad chemicznym zgazowaniem węgla.

To nowatorska, ale też droga technologia. Instalację zgazowania węgla (jedną z trzech na świecie) postawili już Amerykanie. Jej koszt okazał się dwukrotnie wyższy niż pierwotnie zakładano.

– Wykorzystanie zgazowania węgla do produkcji energii jest droższe niż wysokosprawne spalanie w nowoczesnych elektrowniach węglowych. Dlatego przed wdrożeniem programu w życie trzeba przeprowadzić bardzo skrupulatne wyliczenia kosztów i analizy skutków ekonomicznych – dodaje prof. Ściążko.

Inwestycja niesie za sobą sporo plusów. – Technologa zgazowania jest znacznie czystsza, niż tradycyjne spalanie węgla. Poza tym może dostarczyć surowca dla przemysłu chemicznego, a tym samym uniezależnić nasz kraj od dostaw gazu z Federacji Rosyjskiej – dodaje prof. Ściążko.

W dalszej perspektywie mówi się także o pozyskiwaniu wodoru z procesu zgazowania węgla i wytwarzaniu energii za pomocą ogniw wodorowych. Takich samych, jak obecnie już stosuje się w samochodach. Pracuje nad tym m.in. Mitsubishi Electric. W takim procesie „spaliną” jest woda.

Zarząd kopalni Bogdanka zapowiedzi ministra nie komentuje. Wiadomo, że koncern Enea, właściciel lubelskiej kopalni, od kilku miesięcy prowadzi prace analityczne w tej sprawie. Za kilka tygodni Bogdanka ma przedstawić strategię rozwoju na kilka najbliższych lat.

+-50hz
Jacek
Karbonista
(27) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

+-50hz
+-50hz (3 lutego 2017 o 09:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Połączy się z Warszawą i będą pieniądze.Aglomeracja Bogdaniecko-Warszawska rozwiąże problem i Siekierki nie będą dymiły w Warszawie tylko ciepło i prąd z Bogdanki zaopatrzy WIELKĄ WARSZAWĘ.
Rozwiń
Jacek
Jacek (2 lutego 2017 o 20:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Karbonista - to ty pomyśl, PM buduje za pieniądze chińczyków i przy pomocy chińskich firm. Mogą ten projekt im sprzedać lub zrobic sobie tutaj punkt konfekcjonowania węgla z Australii. Europa potrzebuje około 200 mln ton rocznie, po prostu nie będą urabiać miałów tylko surowiec spełniający kryteria ARA. No i wysyłac na zachód. Nasza energetyka i tak tego nie weźnie bo jest powiązana z PGG lub JSW. Poza tym skąd kasa na blok do zgazowania? No i jaka opłacalnośc całego projektu czyli ile za 1GJ wyprodukowanej w ten sposób energii? Exryl powołuje się na artykuł, który jawnie dowodzi, że ME nie będzie starało sie o dofinansowanie z UE tego projektu. Czemu? Skoro jest on taki mało emisyjny i cacy jak mówił 2 miechy temu Tchórzewski będąc na kopalni?
Rozwiń
Karbonista
Karbonista (2 lutego 2017 o 19:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
to australiczyjcy też ciemniaki i będą sięgać po surowce emisyjne? Pomyśl... najpierw węgiel, potem długo długo nic 
Rozwiń
exryl
exryl (1 lutego 2017 o 21:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Z listy potencjalnych projektów rządowych do wsparcia w ramach tzw. planu Junckera wypadły pomysły grup Enea i PGE, bo dotyczyły technologii węglowych, zbyt emisyjnych jak na kryteria stosowane przez EBI, wtym plan powstania tej elektrowni przy LWB. No i jak w zgodzie z powiedzeniem: obiecanki cacanki a głupiemu radość.  Pośle Soboń jaką bajeczkę teraz partia ma dla lubelskich ryli?
Rozwiń
niepis
niepis (1 lutego 2017 o 15:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
LPU napisał:
czyli co Puławy w odstawkę?
Chyba że Karpiński zapisze się do pisu.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (27)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!