poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Łęczna

W Puchaczowie powstanie basen. Gmina wyda 20 mln złotych

Dodano: 3 lutego 2016, 18:48
Autor: Paweł Puzio

Projekt elewacji zachodniej i wschodniej pływalni w Puchaczowie<br />
Projekt elewacji zachodniej i wschodniej pływalni w Puchaczowie

Nie mają jeszcze wszystkich pieniędzy, ale w połowie roku chcą rozpisać przetarg na budowę basenu. Wójt Puchaczowa zapowiada pierwsze pluskanie pod koniec 2019 roku. Natomiast wczoraj minął termin składania ofert na budowę basenu w Wólce Rokickiej w gminie Lubartów.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

W połowie tego roku ruszy przetarg na budowę basenu w Puchaczowie. – Kryte kąpielisko ma mieć 6 torów o długości 24,99 metra, brodzik dla maluchów oraz tzw. rwąca rzekę. W obiekcie ma być także siłownia, jacuzzi – mówi Adam Grzesiuk, wójt gminy Puchaczów.

Koszty budowy nie będą małe. Wójt liczy się z kwotą 20 milionów złotych. – Z programu Lemur (program budowy energooszczędnych budynków użyteczności publicznej – przyp. red.) pozyskamy 2,3 miliony złotych. Po kolejne 5 milionów złotych będziemy aplikować do Regionalnego Programu Operacyjnego, w ramach działania o odnawialnych źródłach energii. Natomiast pozostałe 12 milionów to będzie wkład własny gminy. Zastanawiamy się nad wypuszczeniem obligacji lub negocjowaniem z wykonawcą długiego terminem płatności – dodaje wójt, który jednak zastrzega, że dokładne koszty będą znane po przetargu.

Mimo że nie ma jeszcze pieniędzy, to już wiadomo, jak będzie wykorzystany basen. – Przed południem będą z niego korzystać dzieci z przedszkola, dla których powstanie brodzik. Gmina także wykupi lekcje pływania dla młodzieży z naszych szkół podstawowych i gimnazjalnych. Basen będzie funkcjonować przy Zespole Szkół, w kompleksie sportowym z halą oraz Orlikami – dodaje wójt. Po południu, do późnych godzin wieczornych, kąpielisko będzie ogólnodostępne na zasadach komercyjnych.

Plan budowy zakłada szybkie rozstrzygnięcie przetargu, aby zwycięska firma już w tym roku weszła na plac budowy. Prace potrwają dwa lata. – Pierwsze hop do wody przewidujemy pod koniec 2019 roku – dodaje wójt.

Trzeba jednak przypomnieć, że o basenie w Puchaczowie mówi się od kilku dobrych lat. Pierwsze plany wójt formułował już w 2009 roku.

Wójt na razie nie zna rocznego kosztu utrzymania basenu. – Na pewno sporo oszczędzimy na energii, bo prąd i ciepła woda będą uzyskiwane z odnawialnych źródeł energii, solarów, paneli fotowoltaicznych, kogeneracji – wyjaśnia Adam Grzesiuk.

Gmina Lubartów też buduje

Puchaczów nie jest jedynym samorządem, który przymierza się do budowy krytego kąpieliska. Wczoraj upłynął termin składania ofert na budowę basenu w Wólce Rokickiej. Przetarg organizuje gmina Lubartów. Inwestycja ma zostać ukończona do listopada 2017 roku.

Gmina na nowy basen ma 12,5 miliona złotych, z czego 9 milionów to bezzwrotna subwencja od miasta Lublin, przekazana w ramach rekompensaty za rozbudowę wysypiska w Rokitnie. Pozostałe 3,5 miliona gmina wyłoży z własnego budżetu. Przy Szkole Podstawowej w Wólce Rokickiej stanie obiekt o powierzchni 1100 mkw.

W środku będzie 4-torowy basen o długości 24 metrów i szerokości 8 m, głębokości od 1,2 do 1,8 metra. Poza tym ma powstać basen rekreacyjny o powierzchni nie mniejszej niż 80 mkw. i głębokości od 0,9 do 1,2 m, z możliwością nauki pływania, brodzik dla dzieci o powierzchni min. 10 mkw., wanna z hydromasażem dla min. 5 osób, sauny sucha i mokra oraz wewnętrzna zjeżdżalnia. Roczny koszt utrzymania tego obiektu gmina obliczyła na 600 tys. zł.

ktoś
Gość
ktoś
(36) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ktoś
ktoś (16 lutego 2016 o 19:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

O odezwał się aparatczyk łęczyński

Najgorsze to, że prostak nie zrozumiał

Rozwiń
Gość
Gość (16 lutego 2016 o 10:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

O odezwał się aparatczyk łęczyński

Rozwiń
ktoś
ktoś (16 lutego 2016 o 10:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Witam. Ciekawe kiedy przestaniecie wierzyć w te bajki o basenie.Pana wójta nie stac na porządne lodowisko i rolbe żeby to miało ręce i nogi (koszt rolby koło 15000 a zadaszenia lodowiska kolejne 15000)to co mówić o basenie i 20 milionach jak się skrobią z 30000.

Lodowisko istniejące, czy basen na papierze? Który temat ważniejszy?

 

I mamy kolejny dżdżysty zgoła jesienny dzień, jakich wiele w roku na Wyżynie Lubelskiej, dzień w którym dopada nas chandra, a z nią głupio podejmowane przez decydentów decyzje. Anglia ma Hyde Park, a Polska anonimowe fora społecznościowe służące za wentyl odprężenia w narodzie. Rozsądni mawiają ludzie są jacy są, a ja korzystając z anonimowości napiszę, że są leniwi, gnuśni, strachliwi, więc głupi. Po tym dość uszczypliwym wstępie chciałbym wyjaśnić o co mi biega, a będzie to po takiej przedmowie do zrozumienia łatwiejsze. Tekst "Lodowisko w Puchaczowie od niechcenia" został zamieszczony na forum o godzinie 11,30, a w sukurs jemu została zamieszczona powiastka o zamyśle budowy basenu, czyż to nikogo nie dziwi, że "kulawe" lodowisko nie uzdrawia gmina do której ono należy i ni z tego ni z owego ta sama kulawa gmina zamieszcza na forum to co już istniało na jej stronie od trzeciego bodaj stycznia? Dajecie ludziska się wmanewrować na boczne tory tematu basenu, który może dopiero będzie, jednak nie potraficie dostrzec palącego tematu lodowiska. Jeżeli gminę nie stać na polepszenie warunków jego funkcjonowania, to jak ją będzie stać o zadbanie takich obiektów jak baseny, a jak niektórym wiadomo już funkcjonuje zagrzybiony Aqua Park w Nałęczowie, toteż lepiej wam zająć stanowisko wobec istniejącego problemu lodowiska od którego chcą was odciągnąć gminni wkręcacze.

Rozwiń
Gość
Gość (16 lutego 2016 o 08:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Komunalna napisala jak wół że nikt sie nie zgłosił.
Rozwiń
gość
gość (15 lutego 2016 o 23:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zapytaj radnego Łagodzińskiego. Polna to jego obwód wyborczy. Odpowie ci.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (36)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!