Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Łęczna

18 grudnia 2008 r.
19:57
Edytuj ten wpis

W Puchaczowie powstanie farma wiatrowa

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 11 A A

Kilka, a może nawet kilkanaście, tysięcy euro na rok będą mogli zarobić mieszkańcy gminy Puchaczów, jeżeli na ich działkach staną maszty farmy wiatrowej. Hiszpańska firma zamierza postawić tam 30 olbrzymich wiatraków.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Rozmowy na temat budowy farmy wiatrowej w gminie trwają już od marca. - Mamy spore szanse na dużą inwestycję w pozyskiwanie energii odnawialnej - mówi Adam Grzesiuk, wójt gminy Puchaczów. - Hiszpańska firma chce zainwestować w budowę farmy wiatrowej, składającej się z 30 potężnych masztów - dodaje wójt.

Pierwsze sygnały są obiecujące. Według danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie, rejon gminy spełnia wymaganie pod kątem siły i częstotliwości wiania wiatru. - Pod warunkiem że maszty będą wyższe niż 50 metrów. Hiszpanie chcą stawiać 90-metrowe wiatraki, każdy o mocy 2-3 megawatów - dodaje Grzesiuk.

Inwestycja miałaby powstać między miejscowościami Stara Wieś - Brzeziny - Wesołówka od południa a północną linią wyznaczoną przez Ciechanki - Ostrówek - Szpica. Hiszpanie oglądali już te tereny.

W przyszłym roku powstaną dwie wieże pomiarowe, każda wysokości 80 metrów. Przez rok będą mierzyły siłę i natężenie wiatru. Wyniki zdecydują o losach inwestycji.
Farma wiatrowa to duża szansa na dodatkowy zysk dla właścicieli działek. Za postawienie wież pomiarowych Hiszpanie oferują im 4000 zł czynszu rocznie. To jednak początek potencjalnych zysków. - Na czas budowy farmy, czynsz dzierżawny wynosiłby 1500 euro rocznie, zaś po uruchomieniu elektrowni wiatrowych, czyli w roku 2011-2012, byłoby to około 8-12 tysięcy euro rocznie od jednej wieży. Dzierżawy są planowane na 30 lat. Mamy już przygotowane wzory umów - dodaje wójt.

Energia produkowana przez farmę wiatrową posłużyłaby do zasilania w prąd mieszkańców gminy Puchaczów, kopalni w Bogdance, a nadwyżki byłyby odprowadzone do sieci energetycznej. Prawdopodobnie spory koszt inwestycji pokryje Unia Europejska, która hojnie wspiera producentów energii odnawialnej.
- Tu wieje, jak diabli. Na moim polu stało 12 drzew, wszystkie połamało - mówi Marek Kurzepa, właściciel ziemi w Ciechankach.

- Na moich dwóch działkach mogą już dziś stawiać wiatraki. Może jakieś konkretne pieniążki wpadną do kieszeni. Ja już się zgodziłem - dodaje Kurzepa.

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 9 stycznia 2009 o 10:30
Puchacz napisał:
Tak tak w Puchaczowie już powstała Przetwórnia owocowo-warzywna, recykling opon, zbiornik wodny retencyjno-rekreacyjny a teraz wybudują nam farmę wiatrową...jakoś mi się nie chce w to wierzyć!!!
Zapewne powstaną jeszcze nowe miejsca pracy, bo trzeba będzie zatrudnić wykwalifikowanych dmuchaczy do wiatraków.



Zapomniałeś wspomnieć o wirtualnej kanalizacji wOstrówku i Ciechankach.
2 razy chodzili po wisi geodeci ,dziwnym trafem tuż przed pamiętnymi wyborami?????????????????



Zapomniałeś wspomnieć o wirtualnej kanalizacji wOstrówku i Ciechankach.
2 razy chodzili po wisi geodeci ,dziwnym trafem tuż przed pamiętnymi wyborami????????????????? rozwiń
Avatar
Gość / 4 stycznia 2009 o 22:30
Panie Wójcie, przetwórnia owoców działa jak należy, owoce rozwozone na biopliwie z Puchaczowa i zreceklingowanych oponach przez ludzi wypoczetych nad przepięknym wirtualnym zalewem. A teraz będzie wszystko napedzane energią z wiatraków i gazem z kukurydzy (ciechanki). A! Wypada wspomnieć o pełnowymiarowym boisku osadzonym na mokradłach i basenie pełnym mrzonek.... A wszystko to do następnych wyborów bedzie działać jak w szwajcarskim zegarku. Szkoda tylko, ze wójt nie posłucha głosu mieszkanców i zajmujac się swoimi gierkami, pogrążaniem ludzi i procesami nie widzi potrzeb w postaci dalszej kanalizacji i gazyfikacji.
Panie Wójcie, przetwórnia owoców działa jak należy, owoce rozwozone na biopliwie z Puchaczowa i zreceklingowanych oponach przez ludzi wypoczetych nad przepięknym wirtualnym zalewem. A teraz będzie wszystko napedzane energią z wiatraków i gazem z kukurydzy (ciechanki). A! Wypada wspomnieć o pełnowymiarowym boisku osadzonym na mokradłach i basenie pełnym mrzonek.... A wszystko to do następnych wyborów bedzie działać jak w szwajcarskim zegarku. Szkoda tylko, ze wójt nie posłucha głosu mieszkanców i zajmujac się swoimi gierkami, pogrążaniem ... rozwiń
Avatar
gacekel / 29 grudnia 2008 o 21:27
turek napisał:
no tak, Puchaczów jest (ył?) jedną z bogatszych gmin w kraju to dlaczego nie maja zarobić jeszcze więcej? A co z innymi gminami w sąsiedztwie? Gmina Milejów np nie mogła by sie zainteresować/ Zakład upada, wójt nabrał pożyczek - jakaś kasa by sie przydała chyba.


Kolego z tą bogatą gminą to nie przesadzaj bo jeszcze parę lat wstecz gmina Puchaczów była najbiedniejszą gminą bo przegrała sprawę w sądzie za niesłuszne pobieranie od kopalni podatków gruntowych 1000m pod ziemią


Kolego z tą bogatą gminą to nie przesadzaj bo jeszcze parę lat wstecz gmina Puchaczów była najbiedniejszą gminą bo przegrała sprawę w sądzie za niesłuszne pobieranie od kopalni podatków gruntowych 1000m pod ziemią rozwiń
Avatar
wiatrak / 29 grudnia 2008 o 18:45
No proszę, proszę ale mamay zaradnego wójta . Jak on się stara-ciągle nowe pomysły, miejsca pracy-kreatywny chłop . Tylko kto jest świadomy to wie, że ta magia tworzenia ciągle gdzieś ulatuje, może na konto nowych wyborów. Powinien się wstydzić nierób.
Avatar
DonKichot / 20 grudnia 2008 o 19:31
działki przekształcać a nie wiatraki budować. juz przygotowuje transparent na protest przeciw wiatrakom.
Avatar
Puchacz / 20 grudnia 2008 o 16:34
Tak tak w Puchaczowie już powstała Przetwórnia owocowo-warzywna, recykling opon, zbiornik wodny retencyjno-rekreacyjny a teraz wybudują nam farmę wiatrową...jakoś mi się nie chce w to wierzyć!!!
Zapewne powstaną jeszcze nowe miejsca pracy, bo trzeba będzie zatrudnić wykwalifikowanych dmuchaczy do wiatraków.
Avatar
Obserwator / 18 grudnia 2008 o 22:55
UWAGA! Rolnicy zanim ulegniecie magii kokosów dokładnie przeczytajcie umowy, które wam podkładają do podpisania. Niespieszcie się, nei ma obowiązku natychmaistowego podpsiania umowy, skontaktujcie z zaufanym prawnikiem (nie korzystajcie z prawnika gminnego).
Avatar
tomsz / 18 grudnia 2008 o 21:26
Z tego co wiem wytworzona energia nie może być wykorzystana ot tak sobie tylk powinna być sprzedana na giełdzie do sieci ogólnej, a potem ewentualnie odkupiona. Jęsli jest prawdą to co ja wiem to nie wciskajcie ludziom ciemnoty że za to będzie oświetlona gmina, kopalnia i domy a nadwyzka sprzedana. Więc wytworzona energia moze byc kupiona ale nie musi. zakłady energetyczne maja obowiazek kupowania energii odnawialnej w jakimś tam procencie.
Avatar
LHS / 18 grudnia 2008 o 21:20
No tak wiatraki w Chrzanowie, Koło Kraśnika, w Turobinie, Biszczy, Końskowoli, Puchaczowie i Bóg wie gdzie jeszcze. Chyba coś śmierdzi
Avatar
głos z Jaszczowa :P / 18 grudnia 2008 o 20:52
Jaaasne gimna Menelów się zainteresuje... Zresztą w gminie Menelów nie bardzo nawet by było gdzie takie coś robić, bo w tej dziurze to nawet wiatru takiego dobrego nie ma jak w okolicznych gminach Dziura taka na maksa...
Avatar
Gość / 9 stycznia 2009 o 10:30
Puchacz napisał:
Tak tak w Puchaczowie już powstała Przetwórnia owocowo-warzywna, recykling opon, zbiornik wodny retencyjno-rekreacyjny a teraz wybudują nam farmę wiatrową...jakoś mi się nie chce w to wierzyć!!!
Zapewne powstaną jeszcze nowe miejsca pracy, bo trzeba będzie zatrudnić wykwalifikowanych dmuchaczy do wiatraków.



Zapomniałeś wspomnieć o wirtualnej kanalizacji wOstrówku i Ciechankach.
2 razy chodzili po wisi geodeci ,dziwnym trafem tuż przed pamiętnymi wyborami?????????????????



Zapomniałeś wspomnieć o wirtualnej kanalizacji wOstrówku i Ciechankach.
2 razy chodzili po wisi geodeci ,dziwnym trafem tuż przed pamiętnymi wyborami????????????????? rozwiń
Avatar
Gość / 4 stycznia 2009 o 22:30
Panie Wójcie, przetwórnia owoców działa jak należy, owoce rozwozone na biopliwie z Puchaczowa i zreceklingowanych oponach przez ludzi wypoczetych nad przepięknym wirtualnym zalewem. A teraz będzie wszystko napedzane energią z wiatraków i gazem z kukurydzy (ciechanki). A! Wypada wspomnieć o pełnowymiarowym boisku osadzonym na mokradłach i basenie pełnym mrzonek.... A wszystko to do następnych wyborów bedzie działać jak w szwajcarskim zegarku. Szkoda tylko, ze wójt nie posłucha głosu mieszkanców i zajmujac się swoimi gierkami, pogrążaniem ludzi i procesami nie widzi potrzeb w postaci dalszej kanalizacji i gazyfikacji.
Panie Wójcie, przetwórnia owoców działa jak należy, owoce rozwozone na biopliwie z Puchaczowa i zreceklingowanych oponach przez ludzi wypoczetych nad przepięknym wirtualnym zalewem. A teraz będzie wszystko napedzane energią z wiatraków i gazem z kukurydzy (ciechanki). A! Wypada wspomnieć o pełnowymiarowym boisku osadzonym na mokradłach i basenie pełnym mrzonek.... A wszystko to do następnych wyborów bedzie działać jak w szwajcarskim zegarku. Szkoda tylko, ze wójt nie posłucha głosu mieszkanców i zajmujac się swoimi gierkami, pogrążaniem ... rozwiń
Avatar
gacekel / 29 grudnia 2008 o 21:27
turek napisał:
no tak, Puchaczów jest (ył?) jedną z bogatszych gmin w kraju to dlaczego nie maja zarobić jeszcze więcej? A co z innymi gminami w sąsiedztwie? Gmina Milejów np nie mogła by sie zainteresować/ Zakład upada, wójt nabrał pożyczek - jakaś kasa by sie przydała chyba.


Kolego z tą bogatą gminą to nie przesadzaj bo jeszcze parę lat wstecz gmina Puchaczów była najbiedniejszą gminą bo przegrała sprawę w sądzie za niesłuszne pobieranie od kopalni podatków gruntowych 1000m pod ziemią


Kolego z tą bogatą gminą to nie przesadzaj bo jeszcze parę lat wstecz gmina Puchaczów była najbiedniejszą gminą bo przegrała sprawę w sądzie za niesłuszne pobieranie od kopalni podatków gruntowych 1000m pod ziemią rozwiń
Avatar
wiatrak / 29 grudnia 2008 o 18:45
No proszę, proszę ale mamay zaradnego wójta . Jak on się stara-ciągle nowe pomysły, miejsca pracy-kreatywny chłop . Tylko kto jest świadomy to wie, że ta magia tworzenia ciągle gdzieś ulatuje, może na konto nowych wyborów. Powinien się wstydzić nierób.
Avatar
DonKichot / 20 grudnia 2008 o 19:31
działki przekształcać a nie wiatraki budować. juz przygotowuje transparent na protest przeciw wiatrakom.
Avatar
Puchacz / 20 grudnia 2008 o 16:34
Tak tak w Puchaczowie już powstała Przetwórnia owocowo-warzywna, recykling opon, zbiornik wodny retencyjno-rekreacyjny a teraz wybudują nam farmę wiatrową...jakoś mi się nie chce w to wierzyć!!!
Zapewne powstaną jeszcze nowe miejsca pracy, bo trzeba będzie zatrudnić wykwalifikowanych dmuchaczy do wiatraków.
Avatar
Obserwator / 18 grudnia 2008 o 22:55
UWAGA! Rolnicy zanim ulegniecie magii kokosów dokładnie przeczytajcie umowy, które wam podkładają do podpisania. Niespieszcie się, nei ma obowiązku natychmaistowego podpsiania umowy, skontaktujcie z zaufanym prawnikiem (nie korzystajcie z prawnika gminnego).
Avatar
tomsz / 18 grudnia 2008 o 21:26
Z tego co wiem wytworzona energia nie może być wykorzystana ot tak sobie tylk powinna być sprzedana na giełdzie do sieci ogólnej, a potem ewentualnie odkupiona. Jęsli jest prawdą to co ja wiem to nie wciskajcie ludziom ciemnoty że za to będzie oświetlona gmina, kopalnia i domy a nadwyzka sprzedana. Więc wytworzona energia moze byc kupiona ale nie musi. zakłady energetyczne maja obowiazek kupowania energii odnawialnej w jakimś tam procencie.
Avatar
LHS / 18 grudnia 2008 o 21:20
No tak wiatraki w Chrzanowie, Koło Kraśnika, w Turobinie, Biszczy, Końskowoli, Puchaczowie i Bóg wie gdzie jeszcze. Chyba coś śmierdzi
Avatar