poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Łęczna

W szpitalu w Łęcznej zoperują przez dziurkę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 listopada 2011, 18:03

Operacje w technikach laparoskopowych są trudniejsze do przeprowadzenia i wymagają większego doświad
Operacje w technikach laparoskopowych są trudniejsze do przeprowadzenia i wymagają większego doświad

W szpitalu w Łęcznej lekarze z całej Polski będą poznawać tajniki operacji bez otwierania ciała pacjenta. Wideochirurgia ruszy na początku przyszłego roku.

– Lekarze z naszego oddziału chirurgii szukali nisz medycznych w regionie, które moglibyśmy zagospodarować. Zdecydowaliśmy się na wideochirurgię – mówi Krzysztof Bojarski, wicedyrektor Szpitala Powiatowego w Łęcznej.

– W ten sposób udało się nam namówić do współpracy dr. Wiesława Pesta z Katedry Chirurgii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Od stycznia będzie pracował w naszym szpitalu.

Dr Pesta prowadzi ośrodek Referencyjny Nauczania Chirurgii Laparoskopowej. Za kilka miesięcy podobny zacznie działać w Łęcznej.

– Zajmuję się operacjami w technice laparoskopowej od dwudziestu lat. Nie otwieramy brzucha, dostajemy się do organów za pomocą kilku niewielkich nacięć lub przez pępek – wyjaśnia dr Wiesław Pesta. Dodaje, że w zabiegu ogromną rolę odgrywa wprowadzona do środka miniaturowa kamera jakości HD. – To dzięki niej możliwe jest przeprowadzenie zabiegu.

Lekarze obserwując na ekranie narządy pacjenta, wiedzą, jak operować narzędziami.

– Dzięki technikom mało inwazyjnym pacjent szybciej wraca do zdrowia i wychodzi ze szpitala. Warto zaznaczyć, że operacje przy wykorzystaniu technika laparoskopowych są trudniejsze do przeprowadzenia i wymagają większego doświadczenie lekarza – tłumaczy dr Pesta.

W naszym województwie kilka szpitali wykonuje operacje mało inwazyjne, jednak najczęściej w dość ograniczonym zakresie. – W szpitalu w Łęcznej w technice laparoskopowej będziemy operować m.in. wyrostek robaczkowy, jelito cienkie, jelito grube, śledzionę, wykonamy resekcję żołądka – dodaje.

– Liczymy, że dzięki temu z poziomu chirurgii powiatowej awansujemy na wyższy poziom – mówi dyrektor Bojarski.

Pierwsze szkolenia lekarzy powinny odbyć się w pierwszym kwartale 2012.

– W przyszłym roku planujemy 8 szkoleń. Lekarze będą oglądać nagrania z kamery używanej podczas operacji laparoskopowych, później będą asystować przy zabiegach i na koniec sami je przeprowadzą – wyjaśnia dyr. Bojarski.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
max
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

max
max (2 listopada 2011 o 09:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
szanowny panie dyrektorze - na dzień dzisiejszy nie kilka a prawie wszystkie szpitale w woj. lubelskim dysponują sprzętem i wykonują operacje laparoskopowe. Pański szpital chyba nie mieści się w tym "prawie". A więc w ramach szeroko pojętego marketingu i lansowania się w prasie proszę o rzetelne informowanie społeczeństwa . a jeśli pan nie ma wiedzy w temacie proszę się nie wypowiadać
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!