poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Łęczna

Wojewoda nie zgodził się na spopielarnię zwłok w Jaszczowie

Dodano: 22 stycznia 2017, 15:06
Autor: Paweł Puzio

Fot. Wojciech Nieśpiałowski / archiwum
Fot. Wojciech Nieśpiałowski / archiwum

Nie ma zgody wojewody lubelskiego na budowę spopielarni zwłok. Inwestycję planowała firma rodzinna Beczkalskich. Strony nie komentują decyzji wojewody, bo jeszcze nie otrzymały pism z uzasadnieniem

Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski podtrzymał odmowną decyzję Romana Cholewy, starosty łęczyńskiego.

Rodzinna firma pogrzebowa Beczkalskich z Trawnik zamierzała wybudować w Jaszczowie spopielarnię zwłok, niemal w centrum osady. W tym celu kupiła działkę od Starostwa Powiatowego w Łęcznej. Beczkalscy w tej miejscowości mają już Dom Pogrzebowy.

Firma wystąpiła do starostwa o pozwolenie na budowę spopielarni. Starosta Roman Cholewa wydał decyzję odmowna, pod naciskiem mieszkańców Jaszczowa i gminy Milejów. Głównym argumentem była duża szkodliwość społeczna i niezgodność z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

- Wojewoda podtrzymał decyzję starosty. Wśród wielu argumentów podniesionych przez wojewodę, najważniejsza była niezgodność z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Ważna była również negatywna opinia mieszkańców Jaszczowa oraz gminy Milejów – mówi Marek Wieczerzak z biura prasowego wojewody lubelskiego.

Pisma z decyzją wojewody zostało wysłane do zainteresowanych w piątek rano. Jeszcze do nich nie dotarło. – Na razie nie będziemy komentować decyzji bez zapoznania się uzasadnieniem wojewody – mówi Roman Cholewa, starosta łęczyński. Nieoficjalnie wiemy, że decyzja wojewody jest urzędnikom z Łęcznej na rękę. W przeciwnym razie starosta musiałby ponownie rozpatrzyć prośbę przedsiębiorcy o pozwolenie na budowę, biorąc pod uwagę zastrzeżenia wojewody. A tym samym znów by się spotkał z ostrą reakcją mieszkańców Jaszczowa i gminy Milejów, którzy są przeciwni tej inwestycji. To właśnie pod naciskiem mieszkańców starosta wydał decyzję odmowną. 

– Nie znamy uzasadnienia wojewody i dlatego nie możemy nic powiedzieć o dalszych krokach prawnych – powiedział nam pełnomocnik firmy pogrzebowej Beczkalscy. Przypomnijmy, że przedsiębiorca może zaskarżyć decyzję wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a w razie przegranej, do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Czytaj więcej o: wojewoda Jaszczów spopielarnia
autochton
Gosc
antoniów
(23) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

autochton
autochton (2 lutego 2017 o 13:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przcież mogą budować w terenie między Dorohuczą i Trawnikami tam już jest "zatruty" teren po skladowisku odpadów po ODLEWNI trafia się kadm i inne przjazne pierwiastki.Najblizsze zabudowania około 800m ,dlaczego czepił się terenów zurbanizowanych w innym powiecie?
Rozwiń
Gosc
Gosc (2 lutego 2017 o 13:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ciekawe co tu zrobi starosta???? Firma nie jest lokalna i rodzinna. Maja swoje koneksje i założe się ze im wyda pozwolenie a ludzie go....będą mieli do powiedzenia....bo przyszedł ktoś silny i pana starostę będą w nosie mieli.....
Rozwiń
antoniów
antoniów (2 lutego 2017 o 11:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a co z spalarnią śmieci w antoniowie? są pozwolenia? coś wiadomo?
Rozwiń
ja
ja (2 lutego 2017 o 11:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
*********.pl/opinie/a/przyklasnac-glupocie,11732728/
Rozwiń
Ultime
Ultime (1 lutego 2017 o 17:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
spopielarnia to usługi czy .... ? oprze sie o ten wywlaczony Trybunał Konstytucyjny
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (23)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!