piątek, 23 lutego 2018 r.

Łęczna

Wojna na teczki: TW "Zenek rozgrzał Łęczną

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 marca 2014, 07:00
Autor: Paweł Puzio

W Łęcznej wybuchła wojna na teczki. Radny Jacek Pelica zarzuca Januszowi Matyskowi, wiceprzewodniczącemu Rady Miasta, współpracę z SB i pokazuje teczkę TW "Zenka. Radny Matysek milczy i zapowiada odpowiedź na kwietniowej sesji samorządu.

Wszystko zaczęło się od gorącego tematu obniżenia diet radnych w Łęcznej. Dwie frakcje ścierały się w tej sprawie już od początku roku. Do ostatecznej rozgrywki doszło w minioną środę, gdy radni przegłosowali obywatelski projekt. Podczas gorącej debaty radny Grzegorz Jacek Pelica wytoczył ciężkie działa. - W lubelskim Instytucie Pamięci Narodowej dotarłem do teczki tajnego współpracownika o pseudonimie "Zenek”. Według tych dokumentów TW "Zenek” to Janusz Matysek, wiceprzewodniczący Rady Miasta Łęczna - oskarżył Pelica. - W dokumentach IPN znajduje się informacja, że "Zenek” został zwerbowany do współpracy z SB na początku lat 70. minionego wieku. Zachowały się dokumenty, że w 1973 i 1974 TW "Zenek” pobierał wynagrodzenie za współpracę, po 400 zł, czyli 1/3 ówczesnej nauczycielskiej pensji - dodaje Pelica, który podczas sesji przekazał szefom rady kserokopie dokumentów z teczki TW "Zenka”. Potwierdzone przez IPN skany tych dokumentów trafiły już do Internetu. - Zapytałem wiceprzewodniczącego, czy TW "Zenek” to on. Nie odpowiedział mi na to pytanie - dodaje Pelica. - Nie komentuję informacji podanych na sesji. Radnemu Pelicy odpowiem na najbliższym posiedzeniu Rady Miejskiej. Obecnie konsultuję sprawę z prawnikami - mówi Dziennikowi wiceprzewodniczący rady Janusz Matysek. W Państwowej Komisji Wyborczej w Lublinie usłyszeliśmy, że radny Janusz Matysek, według złożonych przez niego oświadczeń lustracyjnych, nie współpracował z PRL-owskimi służbami. - Teczka TW "Zenka” od lipca minionego roku jest odtajniona - dodaje Pelica. - Bez większego trudu można się z nią zapoznać. - Jestem zaskoczony i zszokowany tą informacją. Moim zdaniem IPN jak najszybciej powinien wyjaśnić sprawę radnego - mówi Sebastian Pawlak, opozycyjny radny miejski. Zatajenie przez osobę podlegającą lustracji faktu współpracy z SB i złożenie fałszywego oświadczenia lustracyjnego może spowodować dla tej osoby dotkliwe konsekwencje. - Są może orzec o utracie prawa wybieralności. Każde złożone oświadczenie lustracyjne osoby publicznej jest badane przez Oddziałowe Biuro Lustracji IPN - mówi Jacek Welter, dyrektor IPN w Lublinie. A to może oznaczać śmierć polityczną radnego Matyska. Kłamstwo lustracyjne jest zagrożone 10-letnim pozbawieniem biernego prawa wyborczego.

Nie tylko w Łęcznej

Kilka dni temu IPN skierował do Sądu Okręgowego w Lublinie wniosek o wszczęcie postępowania lustracyjnego w sprawie Bogdana Sikory, radnego Rady Gminy Jedlnia-Letnisko. Oddziałowe Biuro Lustracji wnosi o wydanie przez sąd orzeczenia stwierdzającego, że Sikora złożył niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne. W złożonym w 2008 roku oświadczeniu lustracyjnym Bogdan Sikora podał, że nie pracował, nie pełnił służby i nie był współpracownikiem organów bezpieczeństwa państwa.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Łęczna TW Zenek” teczk
gol
joź in z bazin
kapeć
(66) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

gol
gol (3 kwietnia 2014 o 07:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

.

Światowy Dzien Wiedzy o Autyzmie.Plac przed Urzedem dobry gospodarz krzyczy o lustracji jakie ona krzywdy robi ludziom lojanym dla władzy i  z usmiechniętymi ustami.Tylko oni mieli uśmiech na twarzy jak donsili bo dostawali pieniązki i mają teraz bo dostają stanowiska,A lustrator to ten zły człowiek co donsi bo krzywdzi człowieka.Oni nie krzywdzili?

Rozwiń
joź in z bazin
joź in z bazin (3 kwietnia 2014 o 07:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Chciałeś napisaać ze to nie dobry PiS wymyslił oswiadczenia lustracyjne?Cz dla ciebie jest dobrze ze ubecy co donossili na ludzi by zaistni c wsród swoich sa to wspaniali patrioci

teraz jest ich więcej i bardziej tajni.PATRIOCI

Rozwiń
kapeć
kapeć (2 kwietnia 2014 o 14:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Pan Pelica, dokazuje coraz bardziej. I to nie tylko w sprawach agenturalnych. W chwili gdy zacznie ktoś mu się dobierać do d..y, to i ja dołożę swoje.

czyli na zasadzie kopać leżącego? czyli jak najbardziej po katolicku, dostaniesz medal od proboszcza :P
facet mówi jak jest, ale oczywiście tym którym to się nie podoba mają coś w życiorysie nie tak

Rozwiń
az
az (2 kwietnia 2014 o 13:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Pan Pelica, dokazuje coraz bardziej. I to nie tylko w sprawach agenturalnych. W chwili gdy zacznie ktoś mu się dobierać do d..y, to i ja dołożę swoje.

Rozwiń
gol
gol (2 kwietnia 2014 o 10:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

oświadczenia lustracyjne wymyślono w latach 2005-2007,kto no kto?

Chciałeś napisaać ze to nie dobry PiS wymyslił oswiadczenia lustracyjne?Cz dla ciebie jest dobrze ze ubecy co donossili na ludzi by zaistni c wsród swoich sa to wspaniali patrioci

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (66)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!