poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Łęczna

Wójt Puchaczowa chce 28 mln zł od Bogdanki

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 września 2011, 19:08
Autor: Paweł Puzio

W 2010 roku Bogdanka zarobiła na czysto 230 milionów złotych. (Archiwum)
W 2010 roku Bogdanka zarobiła na czysto 230 milionów złotych. (Archiwum)

Kopalnia w Bogdance powinna nam zapłacić 28 milionów zaległych podatków – twierdzi wójt gminy Puchaczów i już planuje, na co wyda te pieniądze. Górnicy studzą jednak zapędy samorządowca. Niedawny wyrok Trybunału Konstytucyjnego interpretują zupełnie inaczej.

We wtorek Trybunał Konstytucyjny ogłosił wyrok w sprawie opodatkowania podziemnych wyrobisk górniczych. Sędziowie stwierdzili, że wyrobiska nie są budowlą i nie mogą być opodatkowane, ale wypowiedzieli się także w kwestii zlokalizowanych pod ziemią obiektów i urządzeń, jak np. systemy wentylacyjne.

– Wyrok Trybunału nie wyklucza ich opodatkowania. Moim zdaniem, otwiera to drogę do opodatkowania kopalni – tłumaczy Adam Grzesiuk, wójt gminy Puchaczów, który był w Warszawie przy ogłaszaniu orzeczenia TK.

Według wójta Grzesiuka, kopalnia powinna płacić gminie Puchaczów 4 miliony złotych podatku rocznie. Spór w tej sprawie trwa prawie 20 lat.

– Kopalnia jest nam dłużna podatki za lata 2003, 2006 i za okres od 2007 do 2011 roku. Według naszych obliczeń, to około 28 milionów złotych – wylicza Grzesiuk.

Innego zdania są górnicy. I choć unikają komentowania wyroku TK bez znajomości pisemnego uzasadnienia, to uważają, że jest on jednoznacznie korzystny dla Bogdanki. 

– Z podawanych przez media informacji wynika, że w opinii Trybunału ani wyrobiska górnicze, ani zainstalowane w nich urządzenia nie są obiektami budowlanymi, więc nie podlegają opodatkowaniu. Spółka będzie się stosowała do orzecznictwa w tym zakresie – mówi Tomasz Zięba, rzecznik prasowy Lubelskiego Węgla "Bogdanka”.

Rzecznik podkreśla, że choć spółka ma przygotowany kapitał zapasowy na zapłacenie ewentualnych podatków, to nie zamierza tego robić od ręki.

Zapały wójta studzi także Katarzyna Lipińska z Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej w Katowicach.

– Opodatkowanie kopalni przez gminę wcale nie będzie takie proste. Gmina będzie musiała precyzyjnie uzasadnić, dlaczego za te, a nie inne urządzenia czy obiekty znajdujące się pod ziemią powinny być zapłacone podatki. Za każdym razem będzie o tym decydować izba skarbowa bądź sąd – tłumaczy Katrzyna Lipińska.

Tymczasem, wójt już snuje plany, na co przeznaczyć 28 mln zł.

– Z pewnością część pieniędzy pójdzie na budowę basenu w Puchaczowie. Powiat już kończy wydawać zezwolenie na realizacje tej inwestycji – mówi wójt Grzesiuk. – Na pewno nie zażądamy całej tej kwoty naraz. Będziemy rozmawiać z kopalnią o rozłożeniu zaległych podatków na raty – dodaje.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!