piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Łęczna

Zeszła jej skóra, w Łęcznej uratowali jej życie

Dodano: 18 lutego 2010, 11:21

Lekarzom z Łęcznej udało się uratować kobietę u której wystąpiła reakcja autoimmunologiczna na leki przeciwbólowe. Kobieta straciła niemal cały naskórek ze swojego ciała. Po dwóch tygodniach ciężkich zabiegów 42-latka z Płocka oddycha już samodzielnie.

– Jakby ktoś mi powiedział, kiedy przyjmowaliśmy kobietę na oddział, to nie uwierzyłbym, że po dwóch tygodniach sama będzie oddychać i nie będzie już zagrożenia życia – mówi prof. Jerzy Strużyna, szef Wschodniego Centrum Leczenia Oparzeń w Łęcznej.

U pacjentki wystąpiła bardzo rzadka reakcja autoimmunologiczna.Kobieta była przeziębiona i zażywała leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.

– Stwierdziliśmy u niej zespół Lyella – mówi prof. Strużyna. – Objawia się on reakcją zwaną toksyczną nekrolizą naskórka. Polega ona na oddzielaniu się naskórka od skóry właściwej i jego odpadnięciu. Ciało pokryte jest wtedy tylko żywą tkankę skóry właściwej. Naszej pacjentce naskórek odpadł z 90 proc. powierzchni skóry. Dodatkowo zmiany obejmują narządy wewnętrzne.

Zespół Lyella występuje niezwykle rzadko. Raz na 1-2 miliony ludzi. Nigdy nie wiadomo kiedy nastąpi. Chora przez wiele lat przyjmowała środki przeciwbólowe. Reakcja wystąpiła dopiero teraz.

Choroba w od 40 do 60 procent przypadków kończy się śmiercią .

Pacjentka do Łęcznej trafiła śmigłowcem z Płocka. Jej stan był bardzo ciężki. Leczenia nie chciały się podjąć inne ośrodki w kraju. Kobieta została siedmiokrotnie poddana zabiegom plazmoferezy, czyli wymiany osocza krwi aby pozbyć się z jej ciała toksyn. Na świecie nikt jeszcze nie stosował tej metody aż tyle razy.

Wczoraj pacjentka została rozintubowana. Oddycha już samodzielnie. Teraz czeka ja długa rehabilitacja, oraz operacje plastyczne, aby poprawić jej wygląd. – Pozostaną oczywiście blizny, mogą wystąpić także przykurcze, ale najważniejsze, że pacjentka żyje – dodaje prof. Strużyna.

Zdaniem toksykologów, choć zespół Lyella występuje niezwykle rzadko, to nierozważnie przyjmując leki na bazie paracetamolu możemy nabawić się innych problemów.

– Paracetamol to lek powszechnie dostępny, używany jest w różnych kombinacjach z innymi lekami – mówi dr Hanna Lewandowska-Stanek, wojewódzki konsultant ds. toksykologii w Lubelskiem.

– W połączeniu z salicylanami, czyli np. aspiryną jest bardzo toksyczny. Można uszkodzić wątrobę. Leczenie jest bardzo długie i żmudne. Stosuje się wtedy dializę albuminowa, aby pozbyć się z organizmu toksyn.

– Najważniejsze jest to, że nie można brać leków bezkarnie. To, że są one dostępne bez recepty w kioskach czy na stacjach benzynowych nie oznacza, że są całkowicie bezpieczne – podkreśla dr Lewandowska-Stanek.
Czytaj więcej o:
eS-Q
eS-Q
KAMIL
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

eS-Q
eS-Q (19 lutego 2010 o 21:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
eS-Q napisał:
Panie Zbyszku...
Będzie dobrze, niech pan będzie dobrej myśli.
Gdyby potrzebował pan jakiejś pomocy w Łęcznej to prosimy zwrócić się do nas na stronie
[url="http://www.leczna24.pl"]www.leczna24.pl[/url]
Powodzenia !!!
Rozwiń
eS-Q
eS-Q (19 lutego 2010 o 21:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
mąż napisał:
witam,
jestem mężem tej kobiety.widzialem ja w trzecim dniu choroby,jeszcze w płocku.
jej stan jest niestety,na dzis ponownie ciezki.
zbyszek

Panie Zbyszku...
Będzie dobrze, niech pan będzie dobrej myśli.
Gdyby potrzebował pan jakiejś pomocy w Łęcznej to prosimy zwrócić się do nas na stronie
[url="http://www.leczna24.pl"]Odwiedź moją stronę[/url]
Powodzenia !!!
Rozwiń
KAMIL
KAMIL (19 lutego 2010 o 18:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie Zbyszku, a teraz Pan nie może zobaczyc sie z zona ?
Rozwiń
mąż
mąż (19 lutego 2010 o 18:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
witam,
jestem mężem tej kobiety.widzialem ja w trzecim dniu choroby,jeszcze w płocku.
jej stan jest niestety,na dzis ponownie ciezki.
zbyszek
Rozwiń
electro
electro (19 lutego 2010 o 02:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
electro napisał:
Oddział Intensywnej Terapii WSS im.St.Kardynała Wyszyńskiego al.Kraśnicka 100 kierowany przez Panią dr Małgorzatę Piasecką-Twaróg jakis czas temu takze wyleczył pacjentkę z zespołem Lyella o bardzo cięzkim przebiegu, niestety nie było o tym wzmianki w publikatorach.

widocznie w tym kontekscie nie pisze sie czasto o szoitalu na krasnickich, a powinno sie
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!