środa, 21 marca 2018 r.

Łęczna

Zmienili numerację, a kosztami obciążyli mieszkańców

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 lutego 2011, 17:40
Autor: Paweł Puzio

Sołtys Zofiówki Zdzisław Kowalczyk mówi, że wielu mieszkańców nie wymieni dokumentów. (Fot. Bartek Ż
Sołtys Zofiówki Zdzisław Kowalczyk mówi, że wielu mieszkańców nie wymieni dokumentów. (Fot. Bartek Ż

Konflikt pomiędzy magistratem a starostwem wywołała zmiana numeracji budynków w trzech wsiach. A konkretnie koszty związane z wymianą dokumentów, którymi obciążono mieszkańców.

Poszło o zmianę numeracji budynków we wsiach Podzamcze, Trębaczów i Kolonia Zofiówka. – Nowe budynki miały pomieszaną numerację. Bez znaczenia, czy budynek powstał na początku, w środku, czy na końcu miejscowości – tłumaczy Dariusz Kowalski, zastępca burmistrza Łęcznej.

Zamiany w numeracji wymagają od mieszkańców wymiany dokumentów. Nowe prawa jazdy, dowody rejestracyjne odpłatnie wydaje Starostwo Powiatowe. W sumie sprawa dotyczy 850 mieszkańców, a koszt całej operacji to 40 tysięcy złotych.

– Chcemy jednak ulżyć mieszkańcom i prawdopodobnie zrezygnujemy z naszego zysku. Za wymianę dowodu rejestracyjnego trzeba będzie zapłacić 36,56 złotego, zamiast 86 złotych, a za prawo jazdy 52 zł zamiast 84,5 zł. To możemy zrobić w drodze uchwały Rady Powiatu – mówił jeszcze w styczniu Adam Niwiński, starosta łęczyński.

Ale już w lutym Starostwo Powiatowe wydało oświadczenie, że nie obniży o własny zysk kosztów wymiany dokumentów.

– Nie możemy stwarzać precedensu. Bo nie wiadomo, czy pozostałe gminy z naszego powiatu nie zaczną porządkować numeracji domów i nie skorzystają na ewentualnej uchwale obniżającej opłaty za wymianę praw jazdy czy dowodów rejestracyjnych – mówi Kazimierz Budka, wicestarosta łęczyński.

Powiat boi się, że mogłoby to zachwiać jego budżetem. Ale widzi inne rozwiązanie: "zmniejszenie czy umorzenie lokalnych podatków mieszkańcom zmuszonym do zmiany dokumentów, co bezpośrednio wyrówna straty finansowe mieszkańców”.

Stanowisko powiatu wprowadziło w konsternację radnych i władze miasta. – Szkoda, że starosta chce koniecznie zarobić na mieszkańcach powiatu łęczyńskiego. Tak nie robi sąsiedni Lublin, który w podobnym przypadku zwolnił mieszkańców od opłat za wymianę dokumentów. U nas, niestety, brakuje dobrej woli i zrozumienia, że dla niektórych taki wydatek będzie dotkliwy. W skali budżetu powiatu to zaledwie 40 tys. zł – mówi Sebastian Pawlak, radny z Łęcznej.

Radny dodaje, że ta kwota, to tak naprawdę niezaplanowane dochody, które "ekstra” wpadną do powiatowej kasy, więc ich braku starostwo nie odczuje i budżet się nie zawali.

– A umorzenie podatków lokalnych wiązałoby się ze złamaniem prawa z wszelkimi konsekwencjami. Nie mogę mieszkańcom jednej miejscowości wyznaczyć niższych podatków, a pozostałym wskazać wyższe stawki – dodaje Teodor Kosiarski, burmistrz Łęcznej.

Strony obstają przy swoim i nie ma widoków na zażegnanie sporu. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Łęczna w tym roku nie zamierza zwolnić z podatku gruntowego instytucji powiatowych – biblioteki, szpitala czy Zakładu Aktywizacji Zawodowej. Choć robiła tak co roku.

Co na to wszystko mieszkańcy trzech miejscowościach objętych zmianą numeracji? – Jedni już zaczęli wymieniać dokumenty, inni mają to w nosie i mówią, że zostaną ze starymi prawami jazdy i dowodami rejestracyjnymi. Policji to nie przeszkadza – mówi Zdzisław Kowalczyk, sołtys Zofiówki.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Tadek
Gość
żałosne wpisy
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Tadek
Tadek (6 marca 2011 o 13:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pan Kowalski jest zastępcą burmistrza od 2001 r i to on nadzorował wydział który nadaje numery. Ten bałagan to również i jego "zasługa". Powiedzmy sobie jasno, że za zaistniałą sytuację, za wydatki jakie poniosą mieszkańcy odpowiada Urząd Miasta. Teraz Burmistrz chce być dobrym wujkiem z kieszeni starostwa.
Rozwiń
Gość
Gość (27 lutego 2011 o 11:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
anonimowość to standard na forum, tobie jakoś też zbrakło odwagi i krytykując innych zapomniałeś się podpisać
Rozwiń
żałosne wpisy
żałosne wpisy (27 lutego 2011 o 09:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
najśmieszniejsze jest to gdy laicy próbują cos wpisać, wylać swoją frustrację jako komentarz.
Żałosne komentarze ,żałosnych wpisywaczy. Piszcie dalej swoje żale, wylewajcie zółć, katolicy, opluwajcie wszystko swoim jadem,a co jesteście anonimowi
Rozwiń
Gość
Gość (25 lutego 2011 o 18:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Gość' timestamp='1298642893' post='442631']Jak miasto takie zasobne to niech zasponsoruje i w podatku, albo inaczej jakoś wyrówna mieszkańcom ich straty, możliwości jest dużo, niech Pawlak myśli i 28 lutego, na najblizszej sesji nie poda co wymyślił. Niech zaproponuje zmniejszenie wynagrodzenia dla birmistrza, a oszczędności przeznaczyć na te dopłaty.[/quote]
Wrażliwi na ludzką niedolę radni mogą zrobić zrzutę lub zrezygnowac ze swoich diet na kwartał, przecież bycie radnym to rola społeczna...
Rozwiń
Gość
Gość (25 lutego 2011 o 15:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak miasto takie zasobne to niech zasponsoruje i w podatku, albo inaczej jakoś wyrówna mieszkańcom ich straty, możliwości jest dużo, niech Pawlak myśli i 28 lutego, na najblizszej sesji nie poda co wymyślił. Niech zaproponuje zmniejszenie wynagrodzenia dla birmistrza, a oszczędności przeznaczyć na te dopłaty.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!