Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lotnisko

17 grudnia 2017 r.
8:10

Bilans: 5 lat Portu Lotniczego Lublin. Na co lotnisko wydaje pieniądze, a na czym zarabia?

24 14 A A

Nasza prognoza sprzed trzech lat zakładała, że 1,5 mln pasażerów będziemy obsługiwać w 2035 roku, kolejna mówiła o roku 2030. Mówimy hipotetycznie, ale na dzień dzisiejszy w grę wchodzi nawet rok 2025. To zasługa naszej dynamiki rozwoju, największej w kraju. Rozmowa z Krzysztofem Wójtowiczem, prezesem Portu Lotniczego Lublin.

• Jakie są korzyści z istnienia lotniska?

- Można je podzielić na cztery grupy. Pierwszą z nich jest to, co zarabiamy bezpośrednio na obsłudze pasażerów. Ale to zaledwie ok. 10 proc. Kolejna grupa to korzyści pośrednie, czyli dochody wszystkich firm, które operują na lotnisku. Dwie najważniejsze grupy to jednak dodatkowe korzyści, fachowo określane jako korzyści indukowane i katalityczne, czyli wszystko, co powstaje dzięki funkcjonowaniu lotniska. Port Lotniczy pobudza bowiem liczne sektory gospodarki. Dotyczy to zarówno: turystyki, służby zdrowia, ale także np. usług outsourcingowych. Na coraz większym ruchu pasażerskim zyskują firmy, które mogą otwierać swoje siedziby w Lublinie, ale co ważne, także handel i usługi, hotelarze, sklepikarze oraz ośrodki akademickie. Ostatnie lata to szybki rozwój Lublina i województwa. Dzieje się tak również dzięki Portowi Lotniczemu. Szacujemy, że region lubelski dzięki lotnisku zaoszczędził ok. 75 mln zł rocznie przy ruchu 300 tys. pasażerów. Musimy tylko zdać sobie sprawę, że nie są to pieniądze, które możemy po prostu zaksięgować w rachunku księgowym jednej firmy, lotniska.

Artykuł premium Regionalny portal informacyjny Dziennik Wschodni
Dostęp ograniczony
lub wykup pełny dostęp do portalu:
Prenumerata
30 dni
koszt: 10,00 zł
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium
  • Czas trwania: 30 dni
Prenumerata
90 dni
koszt: 25,00 zł
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium
  • Czas trwania: 90 dni
Prenumerata
180 dni
koszt: 40,00 zł
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium
  • Czas trwania: 180 dni
Prenumerata
360 dni
koszt: 70,00 zł
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium
  • Czas trwania: 360 dni

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 19 grudnia 2017 o 16:50
Zaraz zwymiotuje Najpierw Kurier katuje tydzień tym wielkim sukcesem a teraz Ty Dzienniku? A miałem cię za szanująca się poważną gazetę
Avatar
Gość / 18 grudnia 2017 o 14:58
Nie wiem kto projektowal to lotnisko ale chyba bez wyobraźni był. Dlaczego jest takie małe pomieszczenie przez bramkami na loty zagraniczne ( za kontrolą paszportową) ??!! Tam są 2 bramki wyjściowe a miejsc siedzących może ok 50-70. Jak 2 samoloty lecą o podobnej godzinie (a tak jest nawet teraz) to tam nie ma gdzie stanąć nie mówiąc o siedzeniu . Całe lotnisko świeci pustkami a w tej malej przestrzeni ludzie stłoczeni jak sardynki w puszcze. Nie można tego przebudować po ludzku??
Avatar
Gość / 17 grudnia 2017 o 18:11
CARPATAIR ....
Avatar
Gość / 17 grudnia 2017 o 18:05
A prezes oczywiście do 2025 roku nie pobiera pensji? Bareja, by się uśmiał. No, cóż dla prestiżu to i Concorda trzymano latami. Tylko, czy wieś musi mieć kryte lodowisko? Inwestycja POmnik. Bez fabryk, koncernów lub finansjery ta inwestycja jest przegrana z góry. Żeby jeszcze nasz wschodni sąsiad był bogaty. Ale fucha do 2035 roku i można wszystkich dymać :(
Avatar
Gość / 17 grudnia 2017 o 17:43
A czy drogi na siebie zarabiają?
Avatar
Gość / 17 grudnia 2017 o 16:30
tak se myślę, że ta cukrownia zarabiała więcej niż to lotnisko. I chyba nie musieliśmy do niej dokładać... i zaciagac kredytów .... Lublin 7... mazowieckie 73,34 proc. łódzkie 58,70 opolskie 49,23 kujawsko-pomorskie 48,69 pomorskie 46,80 lubelskie 40,95
Avatar
Gucio / 17 grudnia 2017 o 16:11
undefined napisał:
A jaki był jazgot w salonowych mediach, że to pieniądze wyrzucane w błoto, że w Polsce B nie potrzeba takich rzeczy...
każdego roku , i tak już zawsze będzie ,, trzeba dopłacać do tego " złotego " interesu" nie wiem w związku z czym ten zachwyt ?
Avatar
Gość / 17 grudnia 2017 o 16:04
Wywalcie P0- ZSL z rady... to lotnisko zacznie zyc, podobnie jak PLL LOT
Avatar
Gość / 17 grudnia 2017 o 11:59
Pawlak z PSL po prostu kocha to lotnisko.
Avatar
Gość / 17 grudnia 2017 o 11:53
A jaki był jazgot w salonowych mediach, że to pieniądze wyrzucane w błoto, że w Polsce B nie potrzeba takich rzeczy...
Avatar
Gość / 19 grudnia 2017 o 16:50
Zaraz zwymiotuje Najpierw Kurier katuje tydzień tym wielkim sukcesem a teraz Ty Dzienniku? A miałem cię za szanująca się poważną gazetę
Avatar
Gość / 18 grudnia 2017 o 14:58
Nie wiem kto projektowal to lotnisko ale chyba bez wyobraźni był. Dlaczego jest takie małe pomieszczenie przez bramkami na loty zagraniczne ( za kontrolą paszportową) ??!! Tam są 2 bramki wyjściowe a miejsc siedzących może ok 50-70. Jak 2 samoloty lecą o podobnej godzinie (a tak jest nawet teraz) to tam nie ma gdzie stanąć nie mówiąc o siedzeniu . Całe lotnisko świeci pustkami a w tej malej przestrzeni ludzie stłoczeni jak sardynki w puszcze. Nie można tego przebudować po ludzku??
Avatar
Gość / 17 grudnia 2017 o 18:11
CARPATAIR ....
Avatar
Gość / 17 grudnia 2017 o 18:05
A prezes oczywiście do 2025 roku nie pobiera pensji? Bareja, by się uśmiał. No, cóż dla prestiżu to i Concorda trzymano latami. Tylko, czy wieś musi mieć kryte lodowisko? Inwestycja POmnik. Bez fabryk, koncernów lub finansjery ta inwestycja jest przegrana z góry. Żeby jeszcze nasz wschodni sąsiad był bogaty. Ale fucha do 2035 roku i można wszystkich dymać :(
Avatar
Gość / 17 grudnia 2017 o 17:43
A czy drogi na siebie zarabiają?
Avatar
Gość / 17 grudnia 2017 o 16:30
tak se myślę, że ta cukrownia zarabiała więcej niż to lotnisko. I chyba nie musieliśmy do niej dokładać... i zaciagac kredytów .... Lublin 7... mazowieckie 73,34 proc. łódzkie 58,70 opolskie 49,23 kujawsko-pomorskie 48,69 pomorskie 46,80 lubelskie 40,95
Avatar
Gucio / 17 grudnia 2017 o 16:11
undefined napisał:
A jaki był jazgot w salonowych mediach, że to pieniądze wyrzucane w błoto, że w Polsce B nie potrzeba takich rzeczy...
każdego roku , i tak już zawsze będzie ,, trzeba dopłacać do tego " złotego " interesu" nie wiem w związku z czym ten zachwyt ?
Avatar
Gość / 17 grudnia 2017 o 16:04
Wywalcie P0- ZSL z rady... to lotnisko zacznie zyc, podobnie jak PLL LOT
Avatar
Gość / 17 grudnia 2017 o 11:59
Pawlak z PSL po prostu kocha to lotnisko.
Avatar
Gość / 17 grudnia 2017 o 11:53
A jaki był jazgot w salonowych mediach, że to pieniądze wyrzucane w błoto, że w Polsce B nie potrzeba takich rzeczy...
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Komentujesz jako Gość
Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Już wiadomo kto będzie prowadził kawiarnię na placu Litewskim. Kiedy otwarcie?

Już wiadomo kto będzie prowadził kawiarnię na placu Litewskim. Kiedy otwarcie? 0 0

Będzie kawa, herbata, lody i ciastka – zapowiada stowarzyszenie, które wygrało konkurs na prowadzenie letniej kafejki na pl. Litewskim. Będą tu pracować osoby niepełnosprawne, kawiarnia przyjmie też na staż bezrobotnych. Lokal powinien być otwarty na początku maja, czynny będzie do końca października.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 25 kwietnia 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 25 kwietnia 2018 r. 0 0

Liga Mistrzów. Szalony mecz na Anfield

Liga Mistrzów. Szalony mecz na Anfield 1 0

Siedem bramek padło w meczu pomiędzy Liverpoolem, a AS Romą w pierwszym meczu półfinałowym Ligi Mistrzów. „The Reds” prowadzili w pewnym momencie 5:0, ale w końcówce goście zmniejszyli rozmiary porażki

Święto miłośników czytania. Trwa Festiwal Książki w Puławach [wideo]
film

Święto miłośników czytania. Trwa Festiwal Książki w Puławach [wideo] 1 0

15. Festiwal Książki w Puławach rozpoczął koncert zespołu Plateau oraz spotkania autorskie z Michałem Szulimem i Marzeną Filipczak. Przed nami kolejne - z Anną Brzezińską, plakacistą Dawidem Ryskim i Beatą Gołaszewską, bohaterką książki "Ambasadorowa".

Plac zabaw, kolejka tyrolska i tor rowerowy powstaną w Lublinie. Inwestycja centrum handlowego
galeria

Plac zabaw, kolejka tyrolska i tor rowerowy powstaną w Lublinie. Inwestycja centrum handlowego 26 2

Ślizgawki, zjeżdżalnie, hamaki, mini kolejka tyrolska, park do ćwiczeń oraz tor rowerowy – to tylko niektóre atrakcje, które znajdą się w dwóch strefach zabawy i wypoczynku, które powstaną przy centrum handlowym SKENDE Shopping w Lublinie.

Walka o głosy seniorów rozpoczęta. Obietnice PO w Puławach
galeria
film

Walka o głosy seniorów rozpoczęta. Obietnice PO w Puławach 8 25

Rozwój geriatrii, unettowienie emerytur, darmowe badania dla 60-latków, urlop wytchnieniowy, czy zniżki na leki - to część programu "Polska Seniora", o którym we wtorek w Puławach opowiadały posłanki Platformy Obywatelskiej.

Sprzęt z serduszkiem ciągle spływa. Komu pomogła WOŚP w Białej Podlaskiej?

Sprzęt z serduszkiem ciągle spływa. Komu pomogła WOŚP w Białej Podlaskiej? 0 4

Sprzęt za ponad 2 mln zł otrzymał szpital w Białej Podlaskiej na przestrzeni ubiegłego i tego roku od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Trafił on do Ośrodka Opieki Medycznej Domowy Szpital oraz na oddziały neonatologiczny i dziecięcy.

Przedszkolaki na medal. Duży i złoty! Paraolimpiada w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Przedszkolaki na medal. Duży i złoty! Paraolimpiada w Lublinie [zdjęcia] 0 0

III Paraolimpiada Przedszkolaków organizowana przez Przedszkole Integracyjnego nr 39 w Lublinie zgromadziła maluchy z 14 ośrodków na całej Lubelszczyźnie. Zawodnicy reprezentowali m.in. Lublin, Łęczną i Krasnystaw.

Ta pułapka udaje samicę. Kiedy samiec dostaje się do środka nie ma już dla niego ratunku
galeria

Ta pułapka udaje samicę. Kiedy samiec dostaje się do środka nie ma już dla niego ratunku 17 2

We wtorek zaczęła się nowa wojna ze szkodnikiem niszczącym lubelskie kasztanowce. Na większą skalę stosowane będą w tym roku pułapki feromonowe „udające” samicę. Zwabione nimi samce czeka, ostatnie w ich życiu rozczarowanie. Dzięki tej metodzie mniej będzie postronnych ofiar wśród innych owadów.

"Państwo musi zachować ciągłość". Monika Jaruzelska w Lublinie o ustawie degradacyjnej
galeria
film

"Państwo musi zachować ciągłość". Monika Jaruzelska w Lublinie o ustawie degradacyjnej 0 26

Wejście w życie ustawy degradacyjnej byłoby bardzo niebezpiecznym zjawiskiem. Państwo musi zachować pewną ciągłość - powiedziała w Lublinie Monika Jaruzelska, córka generała Wojciecha Jaruzelskiego.

Roboty drogowe w Lublinie. Duże utrudnienia na dwóch ważnych ulicach

Roboty drogowe w Lublinie. Duże utrudnienia na dwóch ważnych ulicach 6 2

Nie doszło do zapowiadanego na wtorek zamknięcia przejazdu przed Bramą Krakowską. Bariery na Lubartowskiej oraz Królewskiej mają być ustawione w środę około południa.

Koncert zespołu L.Stadt w Radiu Lublin
27 kwietnia 2018, 19:00

Koncert zespołu L.Stadt w Radiu Lublin 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 27 kwietnia o godz. 19 w siedzibie Radia Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) wystąpi grupa L.Stadt.

Rząd i przedstawiciele części środowiska osób niepełnosprawnych podpisali porozumienie
film

Rząd i przedstawiciele części środowiska osób niepełnosprawnych podpisali porozumienie 1 10

Rząd i przedstawiciele części środowiska osób niepełnosprawnych podpisali porozumienie. Zawiera ono między innymi zobowiązanie rządu do podniesienia wysokości renty socjalnej.

Górnik Łęczna - Chrobry Głogów 2:1. Pierwsza wygrana od września

Górnik Łęczna - Chrobry Głogów 2:1. Pierwsza wygrana od września 12 2

Kibice Górnika długo musieli czekać na ten moment, ale wreszcie się doczekali. We wtorek zielono-czarni pokonali na swoim boisku Chrobrego Głogów 2:1. To pierwsza wygrana łęcznian od... 23 września 2017 roku

Prezydent Etiopii obejrzy puławskie Azoty

Prezydent Etiopii obejrzy puławskie Azoty 29 6

W środę prezydent Demokratycznej Republiki Etiopii Mulatu Teshome Wurtu i jego małżonka odwiedzą Zakłady Azotowe „Puławy”. To szansa za pogłębienie współpracy gospodarczej i handlowej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!
Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.