Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lotnisko

16 grudnia 2015 r.
18:58

Port Lotniczy Lublin. To już trzy lata w chmurach (SONDA)

0 36 A A
We wrześniu linie Wizz Air otworzyły w Lublinie swoją ósmą w Polsce bazę operacyjną (fot. Wojciech Nieśpiałowski)
We wrześniu linie Wizz Air otworzyły w Lublinie swoją ósmą w Polsce bazę operacyjną (fot. Wojciech Nieśpiałowski)

17 grudnia 2012 roku w Porcie Lotniczym Lublin wylądował pierwszy samolot. W czwartek władze lotniska podsumują trzeci rok jego działalności. Wiadomo, że zakończy się on z rekordową liczbą obsłużonych pasażerów.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W grudniu 2012 i w całym 2013 roku lotnisko obsłużyło łącznie ponad 195 tys. podróżnych. Ubiegły rok zamknięto z wynikiem 187,5 tysiąca. Przez jedenaście miesięcy tego roku z portu skorzystało blisko 237 tys. osób.

– Zakładamy, że w grudniu przekroczymy granicę 30 tys. pasażerów w skali miesiąca. Jest to możliwe, bo w okresie świąteczno-noworocznym na niektórych kierunkach planowane są dodatkowe loty – mówił nam na początku grudnia Piotr Jankowski, rzecznik prasowy PLL.

Nawet jeśli tak się nie stanie, to pewne jest, że w tym roku padnie frekwencyjny rekord. Tegoroczny cel, jakim było obłożenie 230 tys. osób udało się już zrealizować.

Ten rok zaczął się jednak mało optymistycznie. 18 stycznia wykonywane od niespełna dwóch miesięcy loty do Warszawy zlikwidował Eurolot. Wkrótce będący w złej kondycji finansowej przewoźnik poinformował o zawieszeniu swoich wszystkich rejsów, a to oznaczało koniec cieszących się dużym zainteresowaniem połączeń do Gdańska i Mediolanu. Na domiar złego linie Carpatair na początku lutego ogłosiły, że rezygnują z regularnych lotów, skupiając się na obsłudze czarterów. To wiązało się natomiast z tym, że do rozkładów nie wróciły zawieszone na okres zimowy loty do Rzymu.

Niemal w tym samym czasie z lotniska dotarła jednak pierwsza dobra wiadomość, bo Ryanair zapowiedział, że od 25 października przywróci kursy do Dublina. Ten kierunek przed tym, jak wiosną 2013 roku został skasowany, był jednym z najpopularniejszych w siatce połączeń lubelskiego lotniska.

Z kolei 1 kwietnia – to nie był prima aprilis – linie lotnicze Wizz Air ogłosiły, że we wrześniu otworzą w Lublinie swoją ósmą w Polsce bazę operacyjną. Wiązało się do z uruchomieniem trzech nowych lotów: do Glasgow, Brukseli Charleloi i Doncaster Sheffield. Już wcześniej węgierski przewoźnik informował, że pod koniec maja zacznie latać z Lublina do Sztokholmu Skavsta.

Mniej kierunków niż pierwotnie planowano znalazło się natomiast w wakacyjnej ofercie czarterowej. Na letni odpoczynek z Lublina można było odlecieć tylko do tureckich Antalyi i Bodrum oraz do Chanii na greckiej Krecie, choć wcześniej była mowa także o Bułgarii, Egipcie i Tunezji. Władze PLL sezon czarterowy mają podsumować na czwartkowym spotkaniu z okazji trzecich urodzin. Mają na nim zostać także przedstawione najbliższe plany spółki.

Już we wrześniu, przy okazji otwarcia bazy Wizz Air, dyrektor handlowy lotniska Ireneusz Dylczyk zapowiadał, że cel na 2016 rok to obsłużenie 430 tys. podróżnych. A to wiązałoby się z koniecznością rozbudowy terminala. Z kolei wiosną przyszłego roku na terenie portu ma zacząć działać punkt odpraw towarowych. Terminal cargo buduje włoska firma Xpress Handling.

Konkurs na urodziny

Port Lotniczy Lublin z okazji trzecich urodzin przygotował konkurs. Nagrodą będzie jeden dzień pracy na lotnisku w charakterze koordynatora ruchu naziemnego, dyżurnego operacyjnego lub pracownika lotniskowej straży pożarnej. Aby wziąć udział w zabawie, należy opisać bądź narysować dowolne wydarzenie z trzyletniej historii portu. Prace można przesyłać do 31 grudnia do godz. 16 na adres konkurs@airport.lublin.pl

Sonda: Jak oceniasz rozwój Portu Lotniczego Lublin?

Liczba głosów: 927
85.76%
Dobrze
10.68%
Tak sobie
3.56%
Źle

Komentarze 36

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 23 grudnia 2015 o 15:31
Do 'folkatka' lotnisko jest ok a Ty mieszczuchu może masz u siebie większe lotnisko Ale w głowie mniej Ty słoiku miejski
Avatar
folkatka / 17 grudnia 2015 o 22:20

Co tu duzo sie rozpisywac. Smutek zal.pl. Ale wiadomo jak z lubelszczyzny malo kto widzial LOTNISKO to takie cos jak w Swidniku robi na nich furore. Z tego lotniska powinny byc polaczenia do Chełma, Krasnika i tym podobnych osad. A wpusc takiego do np. Monaco czy Dubaju to gora godzine czasu by sie podniecal i po godzinie zawal z wrazenia (i nie mowie tu o lotniskach aczkolwiek w Dubaju robi robote). Ale nie ma sie co dziwic - wschodnia czesc Polski ktora tak bardzo ubostwia PiS (Prostote i Standard).  ;)

Nie jestem jakoś szczególnie oblatana, ale miałam okazję być do tej pory na trzech małych lotniskach - na Malcie, w Bergamo i w Beauvais. Z tych trzech, dwa ostatnie reprezentują poziom znacznie gorszy niż Świdnik, a polaczeń maja sporo. Nie ma co przesadzać.

Nie jestem jakoś szczególnie oblatana, ale miałam okazję być do tej pory na trzech małych lotniskach - na Malcie, w Bergamo i w Beauvais. Z tych trzech, dwa ostatnie reprezentują poziom znacznie gorszy niż Świdnik, a polaczeń maja sporo. Nie ma co przesadzać.

rozwiń
Avatar
Gość / 17 grudnia 2015 o 22:19
A czemu nikt nie pisze ile dokładamy do tych lotów? I to na każdym kroku, placimy bezpośrednio na lotnisko, liniom lotniczym żeby w ogóle chciały tu lądować i za infrastrukturę.. i będziemy płacić bo w tym miejscu lotnisko nie ma szans się utrzymać samodzielnie!
Avatar
Gość / 17 grudnia 2015 o 21:22

Co tu duzo sie rozpisywac. Smutek zal.pl. Ale wiadomo jak z lubelszczyzny malo kto widzial LOTNISKO to takie cos jak w Swidniku robi na nich furore. Z tego lotniska powinny byc polaczenia do Chełma, Krasnika i tym podobnych osad. A wpusc takiego do np. Monaco czy Dubaju to gora godzine czasu by sie podniecal i po godzinie zawal z wrazenia (i nie mowie tu o lotniskach aczkolwiek w Dubaju robi robote). Ale nie ma sie co dziwic - wschodnia czesc Polski ktora tak bardzo ubostwia PiS (Prostote i Standard).  ;)

Avatar
abb666 / 17 grudnia 2015 o 18:36

Ja także latam kilka razy w roku, i mam dość tułania się po jakichś warszawkach tudzież lotniskach polowych na północnych peryferiach tegoż miasta, gdzie dojazd czymkolwiek zajmuje pół dnia, a godziny wylotó takie, że trzeba stracić drugie pół dnia czekając na samolot.

Avatar
folkatka / 17 grudnia 2015 o 14:30

Zalisz sie czy chwalisz tym okeciem, to ze latasz na zmywak to fajnie, widac masz dryg do tego ale zeby sie publicznie tym chwalic to nie czaje. A chyba , ze chodzi ze kolega z warsiafki lata a to szacun, daja orzeszki w samolocie za darmo?

Dzięki temu, ze istnieje lotnisko, wzrósł ruch turystyczny w naszym miescie. Wystarczy pogadac.

Więc przestańcie marudzić.

Chociaż sa ludzie, którzy wiecznie bedą niezadowloeni, dla samego bycia niezadowlonym.

Dzięki temu, ze istnieje lotnisko, wzrósł ruch turystyczny w naszym miescie. Wystarczy pogadac.

Więc przestańcie marudzić.

Chociaż sa ludzie, którzy wiecznie bedą niezadowloeni, dla samego bycia niezadowlonym.

rozwiń
Avatar
Niezla beka / 17 grudnia 2015 o 14:04

To port lotniczy dla emigrantów zarobkowych.Latam kilka razy w roku i tylko z Okęcia.Proponuję nazwać port "Odlot na zmywak" bo jego jedyna niestety rola.


Zalisz sie czy chwalisz tym okeciem, to ze latasz na zmywak to fajnie, widac masz dryg do tego ale zeby sie publicznie tym chwalic to nie czaje. A chyba , ze chodzi ze kolega z warsiafki lata a to szacun, daja orzeszki w samolocie za darmo?
Avatar
Gość / 17 grudnia 2015 o 13:08
klasyczny blessing na lotnisku :D
Avatar
Gość / 17 grudnia 2015 o 13:05
holerne lotnisko mje na felinie kogut pszestal pjac a kury jaja znosic pszes te samoloty rzondam otszkodowania!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 17 grudnia 2015 o 13:03
kiedy budowa terminalu cargo, bo chce juz robic fotki pociagom towarowym na lotnisku :)
Avatar
Gość / 23 grudnia 2015 o 15:31
Do 'folkatka' lotnisko jest ok a Ty mieszczuchu może masz u siebie większe lotnisko Ale w głowie mniej Ty słoiku miejski
Avatar
folkatka / 17 grudnia 2015 o 22:20

Co tu duzo sie rozpisywac. Smutek zal.pl. Ale wiadomo jak z lubelszczyzny malo kto widzial LOTNISKO to takie cos jak w Swidniku robi na nich furore. Z tego lotniska powinny byc polaczenia do Chełma, Krasnika i tym podobnych osad. A wpusc takiego do np. Monaco czy Dubaju to gora godzine czasu by sie podniecal i po godzinie zawal z wrazenia (i nie mowie tu o lotniskach aczkolwiek w Dubaju robi robote). Ale nie ma sie co dziwic - wschodnia czesc Polski ktora tak bardzo ubostwia PiS (Prostote i Standard).  ;)

Nie jestem jakoś szczególnie oblatana, ale miałam okazję być do tej pory na trzech małych lotniskach - na Malcie, w Bergamo i w Beauvais. Z tych trzech, dwa ostatnie reprezentują poziom znacznie gorszy niż Świdnik, a polaczeń maja sporo. Nie ma co przesadzać.

Nie jestem jakoś szczególnie oblatana, ale miałam okazję być do tej pory na trzech małych lotniskach - na Malcie, w Bergamo i w Beauvais. Z tych trzech, dwa ostatnie reprezentują poziom znacznie gorszy niż Świdnik, a polaczeń maja sporo. Nie ma co przesadzać.

rozwiń
Avatar
Gość / 17 grudnia 2015 o 22:19
A czemu nikt nie pisze ile dokładamy do tych lotów? I to na każdym kroku, placimy bezpośrednio na lotnisko, liniom lotniczym żeby w ogóle chciały tu lądować i za infrastrukturę.. i będziemy płacić bo w tym miejscu lotnisko nie ma szans się utrzymać samodzielnie!
Avatar
Gość / 17 grudnia 2015 o 21:22

Co tu duzo sie rozpisywac. Smutek zal.pl. Ale wiadomo jak z lubelszczyzny malo kto widzial LOTNISKO to takie cos jak w Swidniku robi na nich furore. Z tego lotniska powinny byc polaczenia do Chełma, Krasnika i tym podobnych osad. A wpusc takiego do np. Monaco czy Dubaju to gora godzine czasu by sie podniecal i po godzinie zawal z wrazenia (i nie mowie tu o lotniskach aczkolwiek w Dubaju robi robote). Ale nie ma sie co dziwic - wschodnia czesc Polski ktora tak bardzo ubostwia PiS (Prostote i Standard).  ;)

Avatar
abb666 / 17 grudnia 2015 o 18:36

Ja także latam kilka razy w roku, i mam dość tułania się po jakichś warszawkach tudzież lotniskach polowych na północnych peryferiach tegoż miasta, gdzie dojazd czymkolwiek zajmuje pół dnia, a godziny wylotó takie, że trzeba stracić drugie pół dnia czekając na samolot.

Avatar
folkatka / 17 grudnia 2015 o 14:30

Zalisz sie czy chwalisz tym okeciem, to ze latasz na zmywak to fajnie, widac masz dryg do tego ale zeby sie publicznie tym chwalic to nie czaje. A chyba , ze chodzi ze kolega z warsiafki lata a to szacun, daja orzeszki w samolocie za darmo?

Dzięki temu, ze istnieje lotnisko, wzrósł ruch turystyczny w naszym miescie. Wystarczy pogadac.

Więc przestańcie marudzić.

Chociaż sa ludzie, którzy wiecznie bedą niezadowloeni, dla samego bycia niezadowlonym.

Dzięki temu, ze istnieje lotnisko, wzrósł ruch turystyczny w naszym miescie. Wystarczy pogadac.

Więc przestańcie marudzić.

Chociaż sa ludzie, którzy wiecznie bedą niezadowloeni, dla samego bycia niezadowlonym.

rozwiń
Avatar
Niezla beka / 17 grudnia 2015 o 14:04

To port lotniczy dla emigrantów zarobkowych.Latam kilka razy w roku i tylko z Okęcia.Proponuję nazwać port "Odlot na zmywak" bo jego jedyna niestety rola.


Zalisz sie czy chwalisz tym okeciem, to ze latasz na zmywak to fajnie, widac masz dryg do tego ale zeby sie publicznie tym chwalic to nie czaje. A chyba , ze chodzi ze kolega z warsiafki lata a to szacun, daja orzeszki w samolocie za darmo?
Avatar
Gość / 17 grudnia 2015 o 13:08
klasyczny blessing na lotnisku :D
Avatar
Gość / 17 grudnia 2015 o 13:05
holerne lotnisko mje na felinie kogut pszestal pjac a kury jaja znosic pszes te samoloty rzondam otszkodowania!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 17 grudnia 2015 o 13:03
kiedy budowa terminalu cargo, bo chce juz robic fotki pociagom towarowym na lotnisku :)
Zobacz wszystkie komentarze 36

Skomentuj

Komentujesz jako Gość
Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Przed nami kolejna niedziela bez handlu, ale w tych sklepach zrobisz zakupy
LISTA

Przed nami kolejna niedziela bez handlu, ale w tych sklepach zrobisz zakupy 2 0

Jutro kolejna niedziela wolna od handlu, ale w niektórych sklepach zrobimy zakupy. Ustawa pozwala na to, żeby właściciele stanęli tego dnia za ladą. Sklepy wymieniliśmy w naszej liście.

Lublinianka – Kłos Chełm 1:2. Sobotnie mecze IV ligi

Lublinianka – Kłos Chełm 1:2. Sobotnie mecze IV ligi 3 0

Zawodnicy z Wieniawy przegrali na własnym stadionie z ekipą z Chełma 1:2. Głównym architektem wyjazdowej wygranej Kłosa był Alan Chmiel – strzelec dwóch bramek.

Chcieli kupić e-papierosa od 17-latka. Napadli go, gdy nie zgodził się na niższą cenę

Chcieli kupić e-papierosa od 17-latka. Napadli go, gdy nie zgodził się na niższą cenę 4 0

Policjanci z Ryk zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy odpowiedzą za rozbój na 17-latku.

Główny Urząd Statystyczny: Polscy konsumenci w coraz lepszych nastrojach
RAPORT

Główny Urząd Statystyczny: Polscy konsumenci w coraz lepszych nastrojach 0 3

Według najnowszych danych GUS w kwietniu br. odnotowano wyraźną poprawę zarówno obecnych, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Alba, biały tort i prezenty. Pierwsza Komunia to spory wydatek
MAGAZYN

Alba, biały tort i prezenty. Pierwsza Komunia to spory wydatek 6 2

Dzieci, które za kilka tygodni przystąpią do Pierwszej Komunii, biorą już udział w próbach. Rodzice zapinają zaś na ostatni guzik logistyczne wydarzenia tego dnia.

Burzą amfiteatr, by go odbudować. Wszystkiego dogląda prezydent miasta

Burzą amfiteatr, by go odbudować. Wszystkiego dogląda prezydent miasta 1 1

W amfiteatrze w Kumowej Dolinie znika dotychczasowa scena i widownia. Z całego obiektu pozostaną jedynie zewnętrzne mury budynku zaplecza i stalowa konstrukcja zadaszenia sceny. Poza tym wszystko ma być nowe

Groźny pożar w wieżowcu na lubelskim Czechowie (zdjęcia)
galeria

Groźny pożar w wieżowcu na lubelskim Czechowie (zdjęcia) 2 0

Pożar w wieżowcu przy ulicy Lipińskiego 5 w Lublinie.

Zdunek Wybrzeże Gdańsk - Speed Car Motor 43:47 [ZAPIS RELACJI]

Zdunek Wybrzeże Gdańsk - Speed Car Motor 43:47 [ZAPIS RELACJI] 24 0

O 16:15 lubelscy żużlowcy w pierwszym w tym sezonie meczu wyjazdowym Nice 1 Ligi Żużlowej zmierzą się ze Wybrzeżem Gdańsk

MKS Trzebinia – Podlasie Biała Podlaska 1:1. Już byli w ogródku

MKS Trzebinia – Podlasie Biała Podlaska 1:1. Już byli w ogródku 0 0

Duży pech piłkarzy Tomasza Złomańczuka. Podlasie w końcówce prowadziło na wyjeździe z MKS Trzebinia, ale w czwartej minucie doliczonego czasu gry samobójcze trafienie Mateusza Łakomego dało gospodarzom jeden punkt.

Do radiowozu podjechał przerażony mężczyzna. Policjanci ruszyli na pomoc

Do radiowozu podjechał przerażony mężczyzna. Policjanci ruszyli na pomoc 0 6

Policjanci z lubelskiej drogówki przez kilkanaście kilometrów eskortowali dzisiaj samochód z małym dzieckiem. Maluch prawdopodobnie czymś się zakrztusił, a jego ojciec poprosił funkcjonariuszy o pomoc.

Koncert kameralny w DK LSM
23 kwietnia 2018, 18:00

Koncert kameralny w DK LSM 1 0

Co Gdzie Kiedy. Dom Kultury LSM (ul. Wallenroda 4a) zaprasza na 16. juz odsłonę cyklu muzycznego Bo piękno na to jest, by zachwycało… pod dyrekcją Teresy Księskiej-Falger. Wydarzenie odbędzie się w poniedziałek, 23 kwietnia o godz. 18.

Wybory samorządowe 2018: Brakuje urzędników do pracy
PROBLEM

Wybory samorządowe 2018: Brakuje urzędników do pracy 6 3

W ponad 40 gminach województwa lubelskiego wciąż brakuje urzędników wyborczych, którzy mają zająć się organizacją tegorocznych wyborów samorządowych. Problemu z naborem nie było jedynie na terenie delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Chełmie

Pokazy spektaklu "Diabeł i tabliczka czekolady" w Osterwie

Pokazy spektaklu "Diabeł i tabliczka czekolady" w Osterwie 2 0

Co Gdzie Kiedy. Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie zaprasza na pokazy spektaklu opartego na reportażach Pawła Piotra Reszki o "zwykłych - niezwykłych" mieszkańcach województwa lubelskiego - Diabeł i tabliczka czekolady.

300 złotych na wyprawkę czy niższy CIT. Wracamy do obietnic premiera
POLITYKA

300 złotych na wyprawkę czy niższy CIT. Wracamy do obietnic premiera 14 6

Niższy CIT i ZUS dla przedsiębiorców, fundusz budowy dróg lokalnych, 300 zł na wyprawkę dla każdego ucznia i zabezpieczenia emerytalne dla kobiet, które urodziły i wychowały co najmniej czworo dzieci - to niektóre z założeń "Piątki Morawieckiego". Zdaniem opozycji ma to na celu przykrycie zamieszania związanego z wysokimi nagrodami dla członków rządu. - Może chodzić o odbicie w sondażach - przyznaje politolog

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!
Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.