wtorek, 20 marca 2018 r.

Lubartów

18-latek spod Lubartowa wygrał prestiżowy konkurs historyczny

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 września 2009, 21:00

Uczy się w klasie matematycznej, gra w zespole muzycznym, a w poniedziałek na oczach milionów Polaków wygrał Wielki Test z Historii. Kamil Bańkowski w nagrodę dostał 35 tysięcy złotych.

Swoją pasją Kamil zaraził się od o rok starszego brata Łukasza, laureata olimpiad historycznych. – Razem się uczą, razem startują w konkursach – mówi Bożena Bańkowska, mama utalentowanych braci. – To im bardzo pomaga w rozwijaniu swych zainteresowań.

Kamil i Łukasz wzięli udział w trzeciej edycji organizowanego przez TVP Wielkiego Testu z Historii. Temat "Zaczęło się w Polsce” był szeroki, bo obejmował wydarzenia związane z drugą wojną światową. Braciom Bańkowskim wyjątkowo jednak odpowiadał. Od lat brali udział w olimpiadzie "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”. Dostawali się do finałów, a Łukasz do pierwszej trójki laureatów.

W poniedziałek bracia stawili się w Gdańsku. W uczelnianej auli zasiadło 300 osób. Pytania czytał znany z TVP Piotr Kraśko. Potem każdy uczestnik konkursu wybierał jedną z możliwych odpowiedzi. Miał na to tylko 10 sekund.

– Pierwszą edycję konkursu wygrał nasz znajomy z olimpiad, więc pomyśleliśmy, że i my możemy spróbować – opowiada Kamil. – Patrząc chłodno, to pytania nie były zbyt trudne i szczegółowe. Ale tam dochodził również stres, bo na odpowiedź było mało czasu.

Odpowiadając na 24 pytania Kamil pomylił się zaledwie dwa razy. To dało mu pierwsze miejsce i czek na 35 tys. zł. Pieniędzmi podzieli się z bratem.

– Umówiliśmy się przed konkursem, że jeśli któryś z nas coś wygra, to się dzielimy – dodaje Kamil. – Jeszcze nie zdecydowaliśmy, na co wydamy pieniądze.

Kamil w tym roku szkolnym będzie uczęszczał do trzeciej klasy Zespołu Szkół nr 2 przy ul. Szopena w Lubartowie. Historycznej wiedzy nie zdobywa dla stopni, bo uczy się w klasie o profilu matematycznym. Po maturze chce studiować budownictwo na politechnice.

– To skromny chłopiec, nie chwali się swoimi sukcesami – mówi Małgorzata Sabat, nauczycielka, która uczy Kamila historii. – To ja informuję innych uczniów o jego osiągnięciach w kolejnych olimpiadach.
We wtorek Kamil wypoczywał po powrocie z Gdańska. Koledzy z klasy będą mu mogli pogratulować dopiero w środę.

– Mieszkam z Kamilem na stancji – mówi Roman Zbierski. – Chętnie pomaga innym w nauce. Często udziela kolegom i koleżankom korepetycji. Gra na gitarze i na harmonijce ustnej. Ze znajomymi założył zespół muzyczny.

(pr)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Leszek
Dorota
motoń
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Leszek
Leszek (2 września 2009 o 09:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Serdeczne gratulacje. Po tej stronie Wisły też mieszkają mądrzy ludzie- Panie Tusk. Szkoda tylko, że prasa nie podaje nazwy wioski, z której laureat pochodzi. Nie ma sie czego wstydzić.
Rozwiń
Dorota
Dorota (2 września 2009 o 08:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szczerze gratuluję i podziwiam pasje .A ja nigdy nie zwątpiłam w młodzież. Jest bardzo dużo wartosciowej młodzieży , o której się nie pisze(dlatego brawa za ten artykuł). Pisze się o przemocy, napadach, agresji młodzieży,zaś o takich pasjach i przykładach nielicznie. Jestem jeszce raz godna podziwu i uznania dla tego chlopca. Sama mam syna w tym wieku i też ma wiele pasji( dobrych ). To własnie dzięki niemu nie zwatpiłam w młodzież
Rozwiń
motoń
motoń (2 września 2009 o 07:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie Kamilu !!!! - serdeczne gratulacje !!!. Życzę Panu powodzenia , pomyślności i wiele
radości życia. Jakże cieszę się, że młodzież mimo utartych stereotypów mamy uzdolnioną, pracowitą
mającą jasno sprecyzowane plany na życie. Trzymam kciuki .

Pozdrawiam

motoń
Rozwiń
~magda~
~magda~ (2 września 2009 o 07:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szczególne gratulacje dla tego młodego człowieka , za wiedzę , pogłębianie zainteresowań i skromność .Uznanie za wygraną z przemądrzałymi dorosłymi . Utarł im nosa i nawet komentarzy do wygranej nie było zbyt wiele .Wielka moja radość że mamy taką młodzież.
Rozwiń
józia
józia (2 września 2009 o 07:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
BRAWOOO!Tak trzymaj !!gratulacje!!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!