sobota, 17 marca 2018 r.

Lubartów

Będzie przebudowa ul. Lubelskiej w Lubartowie. Urząd pyta jak zrobić lewoskręty

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 sierpnia 2014, 17:00
Autor: Paweł Puzio

Magistrat przymierza się do remontu blisko kilometrowego odcinka ulicy Lubelskiej. Urzędnicy do końca tygodnia czekają na opinie mieszkańców jak ma wyglądać pas do lewoskrętów. Pytają też o ścieżkę rowerową.

Chodzi o odcinek ulicy Lubelskiej między rondami na skrzyżowaniach z DK19 oraz ulicami Piaskową i Kolejową. Ma być on wyremontowany w przyszłym roku. Biuro Prac Inżynierskich w Warszawie przygotowało koncepcję przebudowy tej ulicy. Według założeń zespołu inżynierów ul. Lubelska zostanie znacznie zwężona. Obecna droga z obszernymi poboczami, o szerokości nawet 15 metrów, zostanie ograniczona do 10 metrów i trzech pasów ruchu.

- Nowinką będzie pas wewnętrzny służący do lewoskrętów na posesje prywatne, w ulice, do instytucji czy firm. I tu mamy największy dylemat. Projektant proponuje wymalowanie tego pasa specjalną czerwoną farbą, co jest metodą tańsza, ale droższą w późniejszej eksploatacji. Drugi wariant mówi o wyłożeniu tego pasa kostką granitową, co jest droższe na etapie budowy, ale tańsze w późniejszej eksploatacji - mówi Janusz Bodziacki, burmistrz Lubartowa.

Według założeń projektantów z Warszawy metr kwadratowy wewnętrznego, malowanego pasa do lewoskrętów kosztuje 75 złotych, a taka sama powierzchnia z kostki granitowej to koszt 150 złotych. - Prosimy mieszkańców o konsultację, czy wybrać metodą tańszą, ale wymagająca częstszej konserwacji, czy też droższą, ale mniej kłopotliwą w przyszłości - dodaje burmistrz.

Pas do lewoskrętów byłby podzielony wysepkami, aby ograniczyć wyprzedzanie. Takie rozwiązanie z pasem środkowym do lewoskrętów od kilku lat z powodzeniem funkcjonuje w Dęblinie.

Pas do lewoskrętów to tylko jedna z nowinek przewidzianych przez inżynierów. Dzięki zwężeniu nowej jezdni udało się wygospodarować ok. 2-metrowy ciąg asfaltowy (wzdłuż zabudowy, po wschodniej stronie ulicy) na potrzeby ruchu pieszego i rowerowego. - Myślimy o dwukierunkowej ścieżce rowerowej, pierwszej tego typu w naszym mieście. Na ten temat też prosimy o opinie mieszkańców - dodaje burmistrz.

Projekt zakłada również budowę chodnika przyległego do jezdni, o szerokości 2 metrów (po zachodniej stronie ulicy, na całej długości między skrzyżowaniem z ulicą Koźmińskiego a skrzyżowaniem z drogą krajową nr 19). Wszystkie posesje i drogi prowadzące w głąb osiedla domków jednorodzinnych w miejscowości Łucka będą połączone bezpośrednimi zjazdami z ulicą Lubelską.

Planowana przebudowa może znacząco poprawić bezpieczeństwo. Projektanci przewidują likwidację znaków początku i końca obszaru zabudowanego, co połączy w jeden ciąg obszar zabudowany wsi Łucka i Lubartowa, a tym samym ograniczy prędkość samochodów.

Obywatelu, napisz list

• Opis planowanej inwestycji oraz komplet materiałów wraz z wrysowaną na mapę koncepcją przebudowy można znaleźć na stronie internetowej UM Lubartów, w zakładce komunikaty.

• Uwagi wraz z wybranym wariantem wykonania pasa do lewoskrętu, można zgłaszać do 31 sierpnia (niedziela) za pośrednictwem poczty elektronicznej: poczta@um.lubartow.pl.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Lubartów drogi Janusz Bodziacki
Gość
Josef
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (26 sierpnia 2014 o 14:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Zgadzam się z Josefem, że to działanie pozorujące udanego burmistrza przed wyborami. Nie pierwszy raz zresztą. Kiedyś przed wyborami był krzyk o  kompleks sportowy i kolektory słoneczne, a skończyło się na gadaniu. Niektórzy łyknęli ściemę. Jak zrobić ulicę to maja wiedzieć ci co się tym zajmują zawodowo, a nie urząd. Ale szumu można narobić, łatwiej inne sprawy pójdą albo ludzie zapomną o innych ważniejszych sprawach niezałatwionych. Naiwni pomyślą, że urząd tak się liczy z ludźmi.

Rozwiń
Josef
Josef (26 sierpnia 2014 o 05:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Urząd z Bodziackim rżnie głupa,bo już dawno zaplanowali jak ma,być.Przed wyborami udaje demokratę.Jeżeli założyli sobie zwężenie Lubelskiej przez,którą trudno przejechać,to lepiej ją zamknąć i zrobić deptak ze ścioeżką rowerową.Już kiedyś Bodziacki wymyślił postawienie betonu do Łucki i teraz samochody jadą jeden na drugim w żółwim tempie.Trzeba się zastanowić ,czy samochody mają być przeszkodą i zawali drogami,czy ruch ma być płynny,bo drogi będą drożne.Zwężenie jezdni i postawienie dodatkowych znaków z wysepkami i malunkami ,to zakorkowanie ulicy.Cbyba ,że chodzi o podrożenie przebudowy.Jesli tak to reformator niech jeszcze postawi opłotki!

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!