niedziela, 18 marca 2018 r.

Lubartów

Bursztynowa gorączka w Górce Lubartowskiej. Odwierty pod przykrywką

Dodano: 14 kwietnia 2016, 14:43
Autor: Paweł Puzio

Na bursztynowych polach w okolicach Górki Lubartowskiej można spotkać ludzi z georadarami czy maszyny do odwiertów (fot. Czytelnik/ Alarm24)<br />
Na bursztynowych polach w okolicach Górki Lubartowskiej można spotkać ludzi z georadarami czy maszyny do odwiertów (fot. Czytelnik/ Alarm24)

Odwierty pod przykryciem kopania stawu, tajemniczy ludzie z georadarami – w Górce Lubartowskiej na dobre trwa gorączka bursztynu. A Urząd Marszałkowski wciąż nie ma pomysłu na 180 hektarów swojego gruntu w Niedźwiadzie, który leży odłogiem od ponad roku.

O pracach geologicznych w Górce Lubartowskiej poinformował nas czytelnik. – Jakiś człowiek kupił działkę pod pretekstem kopania stawu. Dostał ze starostwa powiatowego w Lubartowie pozwolenie wodno-prawne i warunki wykonania inwestycji, tylko zamiast kopania stawu sprowadził specjalistyczną firmę wykonującą odwierty sterowane – napisał do nas czytelnik, który o tym fakcie powiadomił wszystkie możliwe instytucje.

Niestety każda z nich jest bezsilna. – Zawiadomiliśmy Urząd Górniczy w Lublinie o nielegalnym poszukiwaniu i wydobyciu. Kontrola przyjechała bardzo szybko, ale bez efektu – dodaje czytelnik. – Inspektorzy byli na miejscu w poniedziałek. Stwierdzili, że maszyna do odwiertów wierci otwory o średnicy 36 cm do głębokości 30 metrów. W ten sposób prawo górnicze nie jest naruszone. Takie wiercenia to domena prawa budowlanego – mówi Stanisław Kurek, szef Okręgowego Urzędu Górniczego W Lublinie. Inspektorzy usłyszeli, że robotnicy mają takie zlecenie, a otwory wiercą na potrzeby pompy ciepła.

– A pompy ciepła nie wymagają pozwoleń. A zatem i prawo budowlane nie zostało naruszone – przyznaje Fryderyk Puła, starosta lubartowski.

Policja lubartowska także rozkłada ręce, choć już dwukrotnie była wzywana na miejsce. Poza „kadrem” każdy nieoficjalnie mówi, że wykorzystując tę lukę w prawie można bez konsekwencji prowadzić poszukiwania minerałów, a te w okolicach Górki Lubartowskiej mogą zalegać na głębokości zaledwie kilku metrów.

To nie jest jedyny przypadek. – Po tym jak wybuchła ta gorączka bursztynu wielokrotnie widziałem na polach ludzi z georadarami. Kilka razy próbowałem z nimi porozmawiać, ale każdy uciekał. Poruszali się bardzo dobrymi terenówkami, na rejestracjach przeważnie z Wielkopolski – dodaje nasz czytelnik.

Tereny bogate w złoża bursztynu posiada także Urząd Marszałkowski w Lublinie. Chodzi o 180 hektarów pod planowane swego czasu lotnisko w Niedźwiadzie. Nielegalni poszukiwacze buszują po marszałkowskiej ziemi bez przeszkód, bo od półtora roku urząd nie dzierżawi rolnikom tych gruntów. – Teraz ten areał jest zarośnięty i stwarza olbrzymie zagrożenie pożarowe. Szczególnie latem – dodaje anonimowy rolnik.

– Rzeczywiście nie dzierżawimy tych gruntów, ani ich nie kosimy, bo są to tereny rolne. Jednak w ciągu miesiąca wyjaśni się sprawa dzierżawy 20 hektarów naszego gruntu. I nie chodzi o tereny przeznaczone pod wydobycie kopalin, w tym bursztynu. Na razie nie mogę zdradzić więcej szczegółów – dodaje Beata Górka, rzecznik prasowy UM w Lublinie.

Czytaj więcej o: bursztyn Górka Lubartowska
Gość
Gość
Gość
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (15 kwietnia 2016 o 12:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pilnujcie swojego podwórka cwaniaczki z Parszewa i nie tylko, od naszego wam wara. O ktoś puka do drzwi to pewnie prokurator i skarbówka zawitali do cyrku po małpy. Odechce Wam się grzebania w cudzej piaskownicy.
Rozwiń
Gość
Gość (14 kwietnia 2016 o 21:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeżeli tam zasiadają na stołkach bupy, a nie gospodarze, żyjący z sutych państwowych uposażeń, to należy ich za rażące marnotrawstwo wyerdolić natychmiast, a stołki obsadzić fachowcami, którzy będą wiedzieć, co zrobić, aby dla regionu - a nie tylko dla siebie - zarobić.
Rozwiń
Gość
Gość (14 kwietnia 2016 o 20:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

nie rozumiem, miało być lotnisko i go nie ma,  to po co kupowali tą ziemię, ja nie mogę, to jest tak jak w tym przysłowiu "maciek w pupie a już mu kaszkę warzą"

Rozwiń
Gość
Gość (14 kwietnia 2016 o 19:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
to ormowcy jeszcze nie powymierały ?
Rozwiń
Gość
Gość (14 kwietnia 2016 o 16:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie wpier....j się w nie swoje sprawy człowieku, własnego życia nie masz że ludzi kablujesz, tym bardziej że robi to na swojej działce ?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!