wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lubartów

Chińczycy będą wydobywać bursztyn pod Lublinem? Już oglądali pola


Część potencjalnych złóż znajduje się na należącym do samorządu województwa terenie przeznaczonym kiedyś pod budowę lotniska w Niedźwiadzie (fot. Dorota Awiorko)
Część potencjalnych złóż znajduje się na należącym do samorządu województwa terenie przeznaczonym kiedyś pod budowę lotniska w Niedźwiadzie (fot. Dorota Awiorko)

Inwestorzy z Chin są zainteresowani wydobyciem bursztynu na terenie gminy Niedźwiada koło Lubartowa. Przetarg na poszukiwanie cennego surowca powinien zostać ogłoszony w ciągu miesiąca.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

O złożach bursztynu w gminie Niedźwiada wiadomo od lat. Jego występowanie w okolicach Górki Lubartowskiej stwierdzono podczas badań przeprowadzonych już w latach 70. ubiegłego wieku. Według szacunków na obszarze niespełna 300 hektarów mogło być ponad tysiąc ton tego surowca. Wtedy jednak w regionie szukano węgla i temat bursztynu powrócił dopiero kilka lat temu.

Część potencjalnych złóż znajduje się na należącym do samorządu województwa 178-hektarowym terenie przeznaczonym kiedyś pod budowę lotniska w Niedźwiadzie. Niektóre z tych gruntów mają być przeznaczone właśnie pod poszukiwanie i wydobycie bursztynu. Pierwszy przetarg na dzierżawę kilku działek o łącznej powierzchni 65 hektarów rozstrzygnięto w grudniu 2014 roku. Stanęło do niego sześć firm. Najwyższą stawkę – 8 tys. zł za hektar – zaproponowała litewska spółka UAB Botanex, ponad pięciokrotnie przebijając kolejnego oferenta. Ale do podpisania umowy nie doszło, bo Litwini nie skontaktowali się z urzędem. Kilkukrotnie zapowiadano ogłoszenie kolejnego przetargu, ale do tej pory do tego nie doszło.

– Myślę, że formalności z tym związane powinniśmy zakończyć w ciągu miesiąca – mówi teraz Paweł Nakonieczny, członek zarządu województwa. – Zmienimy zasady postępowania. Na pewno na dzierżawę przeznaczymy mniejszą, 11-hektarową działkę. Popyt na bursztyn jest duży. Musimy się zastanowić, co jeszcze zmienić, żeby nasza propozycja była atrakcyjna dla przedsiębiorców.

Zarząd województwa liczy na inwestorów z chińskiej prowincji Zhejiang, którzy w ubiegłym tygodniu gościli w naszym regionie. Podobno są zainteresowani zainwestowaniem w przemysł chemiczny, górnictwo i sadownictwo, ale ich największą ciekawość miały wzbudzić właśnie złoża bursztynu.

W piątek oglądali pola w gminie Niedźwiada, odwiedzili też regionalne biuro Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu w Parczewie.

– Sprawiają wrażenie zainteresowanych inwestowaniem u nas. Nie chcę niczego przesądzać, ale padła obietnica, że będziemy się jeszcze kontaktować – mówi Nakonieczny.

Niewykluczone, że zainteresowana dzierżawą będzie krakowska firma Stellarium, która na sąsiednich działkach prowadzi poszukiwania glaukonitu.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Tommy
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (10 października 2016 o 15:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
rozkopią 300 hektarów ,zrobią 2 Turów ,same doły ,bursztyn zabiorom ,przyrodę zniszczom ,burdel zostawiom i tyle tego byssnesu durnych polazken bedzie,typowe
Rozwiń
Gość
Gość (10 października 2016 o 15:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
co z tym narodem głupich urzędników jest nie tak? co te głaby mają w sobie,że za cholere własnymi rękami nic q-rwa zrobić nie potrafią? wszystko rozdadzą ,a jak jeszcze troche łapówek bedzie ,to już szczęście niepojęte! już mamy nauczke z daewoo ,co teraz mamy gó.no a nie samochody ,był już gó.niany zakup gołych F16 co dalej? helikopterki z jednym śmigłem? dalej bydlaki ,naród czeka
Rozwiń
Tommy
Tommy (10 października 2016 o 10:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niech walczą, ale nie tylko o wydobycie ale też przetwórstwo surowca na miejscu.
Rozwiń
Jason
Jason (10 października 2016 o 10:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Obawiam się że masa krytyczna została już osoiągnięta i tranfer technologii zacznie postępować w przeciwnym kierunku (np. patrz chińskie technologie budowy mostów)
Rozwiń
Jason
Jason (10 października 2016 o 10:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Regionalne biuro Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu w Parczewie? Normalnie film Barei. To takie coś jest? Kto to taki twór utrzymuje i kto tam jest  zatrudnionyyyy? czego to ludzie nie wymyśla stworzyć nowe koryta??? Za swoje mogą utzrymywać Klub Przyjaciół Koziołka Matołka w Pacanowie. KIGB to podmiot prywatny i może prowadzić swoją działalność wszędzie gdzie uzna to za zasadne, co za tym idzie lubelskie złoża bursztynu wydają się być na tyle obiecujące aby izba prowadziła swój oddział w Parczewie.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!