Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubartów

21 sierpnia 2017 r.
17:01

Ciemna plama na jeziorze Firlej. Skąd się wzięły ścieki? Urzędnik: "To nic nadzwyczajnego"

87 10 A A

To, co zaniepokoiło turystów i mieszkańców, gminnych urzędników wcale nie dziwi. Brudna woda z kanalizacji deszczowej i rowu melioracyjnego trafia prosto do jeziora Firlej. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska zapowiada interwencję

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W ostatnią sobotę po deszczu na tafli jeziora Firlej pojawiła się ciemniejąca plama. Idąc jej tropem plażowicze trafili na odpływ kanalizacji deszczowej – skierowaną wprost do wody rurę. Wypływała z niej ciemna, spieniowa woda. Okazało się, że do jeziora trafiają ścieki z pobliskiej ulicy oraz rowu melioracyjnego.

Obecny na miejscu radny z gminy Końskowola, Janusz Próchniak, o sprawie poinformował lubelski Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

– W tych ściekach mogą znajdować się niebezpieczne, ropopochodne substancje, a przecież tu kąpią się ludzie. Jezioro jest zbiornikiem zamkniętym, więc wszystko, co do niego wpłynie, już tam pozostanie – mówi Janusz Próchniak. I dodaje: – Z tego, co wiem, mieszkańcy już zgłaszali ten problem gminie, ale nikt nie zareagował.

– Nic mi na ten temat nie wiadomo, ale przejmiemy zgłoszenie i sprawdzimy, co tam się dzieje – zapewnił nas wczoraj sekretarz gminy Firlej Leszek Banaszewski.

Tego samego dnia, po telefonie z WIOŚ, na miejsce pojechał Andrzej Płatek, szef wydziału zajmującego się gminną kanalizacją. – To nie jest nasza droga, tylko droga powiatowa – tłumaczy Płatek. – Poza tym zastosowane rozwiązanie nie jest niczym nadzwyczajnym i na pewno nie ma znaczącego wpływu na jakość wody w naszym jeziorze. Świadczą o tym wyniki badań. Dzisiaj woda w Firleju jest znacznie czystsza niż była kilkanaście lat temu – przypomina urzędnik. 

O tym, że kolektor burzowy odprowadzający wodę bezpośrednio do jeziora nie jest czymś normalnym, przekonuje z kolei Arkadiusz Iwaniuk, z-ca dyrektora lubelskiego WIOŚ.

– Ja nie słyszałem o tym, żeby zastosowano takie rozwiązanie na którymkolwiek jeziorze w naszym województwie – mówi Arkadiusz Iwaniuk. – W takiej wodzie mogą być substancje ropopochodne, różnego rodzaju zawiesiny, oleje. Taki ściek nie powinien trafiać do jeziora. We wtorek jedziemy tam na kontrolę. Sprawdzimy jak to wygląda.

Otaczające jezioro ulice: Lubartowska i Cmentarna to drogi powiatowe. Administruje nimi Zarząd Dróg Powiatowych w Lubartowie. Dyrektor tej instytucji, Grzegorz Jaworski, zapewnia, że natychmiast zajmie się sprawą.

– Będziemy starali się zmienić tę sytuację. Być może zastosujemy studnie chłonne, które przefiltrują deszczówkę – mówi szef ZDP. I tłumaczy: – To jest jakaś bardzo stara instalacja, być może z lat 80-tych. Nie wiem nawet, czy mamy ją na planach.

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Zośka zimna / 4 października 2017 o 18:56
Wiocha Firlej napisał:
Drogi Panie anonimie czy anonimowa Zosiu. Zacznij żyć chory psychicznie obywatelu z urojeniami maniakalno-obsesyjnymi. Artykuł o jeziorze a ten wielki pogromca PiSu. Jakie koryto stracił-eś/aś że nawet jak zupa masz w chałupie za sloną to odrazu ogarniasz PiS. Patologiczny człowieku pochwal się lepiej ile bierzesz zapomogi na bachory od tego złego PiSu.
  i kto to pisze....:) były kandydant na posła.... 
Avatar
Zosia / 4 października 2017 o 18:55
i kto to pisze....:) były kandydant na posła.... 
Avatar
Gość / 22 sierpnia 2017 o 17:05
Jak można tam się kąpać? Przecież w pobliżu, metr wyżej jest cmentarz i "wszystko" spływa do jeziora. Brrrrr.......!!!!!
Avatar
Wiocha Firlej / 22 sierpnia 2017 o 11:18
Drogi Panie anonimie czy anonimowa Zosiu. Zacznij żyć chory psychicznie obywatelu z urojeniami maniakalno-obsesyjnymi. Artykuł o jeziorze a ten wielki pogromca PiSu. Jakie koryto stracił-eś/aś że nawet jak zupa masz w chałupie za sloną to odrazu ogarniasz PiS. Patologiczny człowieku pochwal się lepiej ile bierzesz zapomogi na bachory od tego złego PiSu. 
Avatar
Gość / 22 sierpnia 2017 o 08:52
Turystów zaniepokoiło pobieranie opłat parkingowych w święto np. w Boże Ciało. Miejsca postojowe miejskie. . Czy może ktoś już poszedł po rozum do głowy ?
Avatar
Ko Libr / 21 sierpnia 2017 o 21:59
W Lublinie kanalicja deszczowa jest połączona np do Bystrzycy. W Firleju trzeba by oczyścić separator i po problemie. Co do ropopochodnych na filmie nie widać charakterystycznych bajecznie kolorowych  plam. Trochę kurzu z ulicy i czarna plama się pojawiła. Czy to ma wpływ na jakość wody, pewnie ma, w jakim stopniu ? Zbadać i nie straszyć .
Avatar
Gość / 21 sierpnia 2017 o 21:44
Koniec sezonu. Sprzątają. Jest prawo i sprawiedliwość więc tak ma być.
Avatar
Gość / 21 sierpnia 2017 o 20:43
Ten płatek to kwintesencja obrazu polskiego urzędnika... woda jest czystsza niż kilkanaście lat temu, dlatego niech spływa do niej syf z ulicy, z paliwem i olejem... naprawdę tacy ludzie muszą zajmować urzędnicze stołki? nie można ich oddać jakimś młodym, wykształconym i mającym sprawnie działające mózgi ludziom? bo przecież każdy człowiek mający mózg wie że to co wpłynie do wody w jeziorze bez odpływu to w tym jeziorze zostanie. jak to nie ma wpływu na czystość wody, to ciekaw jestem czy ten płatek wszedłby do wody się wykąpać zaraz przy tym ujściu z kanalizacji? płatek - wszedłbyś?
Ten płatek to kwintesencja obrazu polskiego urzędnika... woda jest czystsza niż kilkanaście lat temu, dlatego niech spływa do niej syf z ulicy, z paliwem i olejem... naprawdę tacy ludzie muszą zajmować urzędnicze stołki? nie można ich oddać jakimś młodym, wykształconym i mającym sprawnie działające mózgi ludziom? bo przecież każdy człowiek mający mózg wie że to co wpłynie do wody w jeziorze bez odpływu to w tym jeziorze zostanie. jak to nie ma wpływu na czystość wody, to ciekaw jestem czy ten płatek wszedłby do wody się wykąpać zaraz przy ty... rozwiń
Avatar
Gość / 21 sierpnia 2017 o 20:26
Jakich głupich udają i to w dzisiejszych czasach
Avatar
Gość / 21 sierpnia 2017 o 18:28
Byłem tam w sobotę z dziećmi - wysypka u moich dzieci i dzieci znajomych, syf. Stara instalacja - rura odprowadzająca wodę plastik, numeracja na rurze nieczytelna ale wskazuje na lata 20xx a nie 80-te. Andrzej Płatek - wyświęcony - to nie jego droga więc nawet można wywalać tam radioaktywne odpady i go to nie obchodzi, biedaczek nie widział tego, nie ma numeru telefonu do Lubartowa... żenada, ciekawe jak mu się skończy pensja czy też będzie z siebie zadowolony. Oczywiście że o tym wszyscy w urzędzie wiedzą i instalacja jest w miare nowa ale po co to zmieniać... przecież niedawno wykonał ją XXX za duzą kasę Wg. mnie on już powinien stracić stanowisko.
Byłem tam w sobotę z dziećmi - wysypka u moich dzieci i dzieci znajomych, syf. Stara instalacja - rura odprowadzająca wodę plastik, numeracja na rurze nieczytelna ale wskazuje na lata 20xx a nie 80-te. Andrzej Płatek - wyświęcony - to nie jego droga więc nawet można wywalać tam radioaktywne odpady i go to nie obchodzi, biedaczek nie widział tego, nie ma numeru telefonu do Lubartowa... żenada, ciekawe jak mu się skończy pensja czy też będzie z siebie zadowolony. Oczywiście że o tym wszyscy w urzędzie wiedzą i instalacja jest w miare nowa ale ... rozwiń
Avatar
Zośka zimna / 4 października 2017 o 18:56
Wiocha Firlej napisał:
Drogi Panie anonimie czy anonimowa Zosiu. Zacznij żyć chory psychicznie obywatelu z urojeniami maniakalno-obsesyjnymi. Artykuł o jeziorze a ten wielki pogromca PiSu. Jakie koryto stracił-eś/aś że nawet jak zupa masz w chałupie za sloną to odrazu ogarniasz PiS. Patologiczny człowieku pochwal się lepiej ile bierzesz zapomogi na bachory od tego złego PiSu.
  i kto to pisze....:) były kandydant na posła.... 
Avatar
Zosia / 4 października 2017 o 18:55
i kto to pisze....:) były kandydant na posła.... 
Avatar
Gość / 22 sierpnia 2017 o 17:05
Jak można tam się kąpać? Przecież w pobliżu, metr wyżej jest cmentarz i "wszystko" spływa do jeziora. Brrrrr.......!!!!!
Avatar
Wiocha Firlej / 22 sierpnia 2017 o 11:18
Drogi Panie anonimie czy anonimowa Zosiu. Zacznij żyć chory psychicznie obywatelu z urojeniami maniakalno-obsesyjnymi. Artykuł o jeziorze a ten wielki pogromca PiSu. Jakie koryto stracił-eś/aś że nawet jak zupa masz w chałupie za sloną to odrazu ogarniasz PiS. Patologiczny człowieku pochwal się lepiej ile bierzesz zapomogi na bachory od tego złego PiSu. 
Avatar
Gość / 22 sierpnia 2017 o 08:52
Turystów zaniepokoiło pobieranie opłat parkingowych w święto np. w Boże Ciało. Miejsca postojowe miejskie. . Czy może ktoś już poszedł po rozum do głowy ?
Avatar
Ko Libr / 21 sierpnia 2017 o 21:59
W Lublinie kanalicja deszczowa jest połączona np do Bystrzycy. W Firleju trzeba by oczyścić separator i po problemie. Co do ropopochodnych na filmie nie widać charakterystycznych bajecznie kolorowych  plam. Trochę kurzu z ulicy i czarna plama się pojawiła. Czy to ma wpływ na jakość wody, pewnie ma, w jakim stopniu ? Zbadać i nie straszyć .
Avatar
Gość / 21 sierpnia 2017 o 21:44
Koniec sezonu. Sprzątają. Jest prawo i sprawiedliwość więc tak ma być.
Avatar
Gość / 21 sierpnia 2017 o 20:43
Ten płatek to kwintesencja obrazu polskiego urzędnika... woda jest czystsza niż kilkanaście lat temu, dlatego niech spływa do niej syf z ulicy, z paliwem i olejem... naprawdę tacy ludzie muszą zajmować urzędnicze stołki? nie można ich oddać jakimś młodym, wykształconym i mającym sprawnie działające mózgi ludziom? bo przecież każdy człowiek mający mózg wie że to co wpłynie do wody w jeziorze bez odpływu to w tym jeziorze zostanie. jak to nie ma wpływu na czystość wody, to ciekaw jestem czy ten płatek wszedłby do wody się wykąpać zaraz przy tym ujściu z kanalizacji? płatek - wszedłbyś?
Ten płatek to kwintesencja obrazu polskiego urzędnika... woda jest czystsza niż kilkanaście lat temu, dlatego niech spływa do niej syf z ulicy, z paliwem i olejem... naprawdę tacy ludzie muszą zajmować urzędnicze stołki? nie można ich oddać jakimś młodym, wykształconym i mającym sprawnie działające mózgi ludziom? bo przecież każdy człowiek mający mózg wie że to co wpłynie do wody w jeziorze bez odpływu to w tym jeziorze zostanie. jak to nie ma wpływu na czystość wody, to ciekaw jestem czy ten płatek wszedłby do wody się wykąpać zaraz przy ty... rozwiń
Avatar
Gość / 21 sierpnia 2017 o 20:26
Jakich głupich udają i to w dzisiejszych czasach
Avatar
Gość / 21 sierpnia 2017 o 18:28
Byłem tam w sobotę z dziećmi - wysypka u moich dzieci i dzieci znajomych, syf. Stara instalacja - rura odprowadzająca wodę plastik, numeracja na rurze nieczytelna ale wskazuje na lata 20xx a nie 80-te. Andrzej Płatek - wyświęcony - to nie jego droga więc nawet można wywalać tam radioaktywne odpady i go to nie obchodzi, biedaczek nie widział tego, nie ma numeru telefonu do Lubartowa... żenada, ciekawe jak mu się skończy pensja czy też będzie z siebie zadowolony. Oczywiście że o tym wszyscy w urzędzie wiedzą i instalacja jest w miare nowa ale po co to zmieniać... przecież niedawno wykonał ją XXX za duzą kasę Wg. mnie on już powinien stracić stanowisko.
Byłem tam w sobotę z dziećmi - wysypka u moich dzieci i dzieci znajomych, syf. Stara instalacja - rura odprowadzająca wodę plastik, numeracja na rurze nieczytelna ale wskazuje na lata 20xx a nie 80-te. Andrzej Płatek - wyświęcony - to nie jego droga więc nawet można wywalać tam radioaktywne odpady i go to nie obchodzi, biedaczek nie widział tego, nie ma numeru telefonu do Lubartowa... żenada, ciekawe jak mu się skończy pensja czy też będzie z siebie zadowolony. Oczywiście że o tym wszyscy w urzędzie wiedzą i instalacja jest w miare nowa ale ... rozwiń

Skomentuj

Komentujesz jako Gość
Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Koncert charytatywny w Nałęczowie
21 kwietnia 2018, 15:00

Koncert charytatywny w Nałęczowie 1 0

Co Gdzie Kiedy. 21 kwietnia o godz. 15 w Nałęczowskim Ośrodku Kultury (ul. Lipowa 6) odbędzie się wyjątkowy koncert charytatywny, z którego dochód przeznaczony zostanie na rzecz Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia w Lublinie.

"Kolejka ciągnęła się poza drzwi wejściowe". Tłumy na otwarciu Wielokranu w CSK (zdjęcia)
galeria

"Kolejka ciągnęła się poza drzwi wejściowe". Tłumy na otwarciu Wielokranu w CSK (zdjęcia) 3 3

Oficjalnie otwarty jest już Wielokran Browaru Zakładowego w lubelskim Centrum Spotkania Kultur. - Kolejka ciągnęła się długo poza drzwi wejściowe. Atmosfera była znakomita. Dzisiaj także spodziewamy się wielu gości - mówi jeden z pracowników.

Sporo atrakcji dla kibiców podczas meczu TBV Start - Miasto Szkła Krosno

Sporo atrakcji dla kibiców podczas meczu TBV Start - Miasto Szkła Krosno 1 0

Ostatni mecz sezonu, to tradycyjnie szansa dla kibiców, żeby spotkać się z zawodnikami. Sympatycy TBV Startu będą mieli taką okazję w niedzielę po zakończeniu zawodów z Miastem Szkła Krosno.

Czarne jest piękne, czyli nowy Opel Astra

Czarne jest piękne, czyli nowy Opel Astra 0 0

Opel astra po raz pierwszy jest dostępny również w wersji dwukolorowej — czarny lakier na dachu, bocznych lusterkach i obręczach kół z lekkiego stopu kontrastuje z resztą nadwozia.

Samochód spadł z nasypu. Nie żyje 18-latka
TRAGEDIA

Samochód spadł z nasypu. Nie żyje 18-latka 7 0

Tragiczny wypadek w Rudniku k. Lublina. Nie żyje 18-letnia kobieta.

Rzecznik Praw Obywatelskich chce kontroli przejścia granicznego w Terespolu

Rzecznik Praw Obywatelskich chce kontroli przejścia granicznego w Terespolu 0 5

Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do komendanta głównego Straży Granicznej o kontrolę praktyk stosowanych na przejściu granicznym w Terespolu. Zwłaszcza wobec cudzoziemców poszukujących w Polsce ochrony przed prześladowaniami w swoich krajach.

Dzieje Puław: Losy kościoła włostowickiego  po najeździe szwedzkim
HISTORIA

Dzieje Puław: Losy kościoła włostowickiego po najeździe szwedzkim 13 0

Najazd szwedzki przyniósł, oprócz zniszczeń pałacu, także ograbienie i zniszczenie kościoła we Włostowicach. Szalejąca w dwa lata później zaraza, której początek datuje się na 24 sierpnia 1708 r., zdziesiątkowała mieszkańców, a dużą część pozostałych przy życiu wypędziła do lasów.

Wisła Puławy gra z liderem tabeli

Wisła Puławy gra z liderem tabeli 3 0

Humory w Puławach mocno się ostatnio poprawiły. Tak samo, jak pozycja w tabeli. Po bardzo trudnym początku rundy wiosennej Wisła wygrała dwa ostatnie mecze i odskoczyła od drużyn zagrożonych spadkiem. W sobotę na stadionie MOSiR zamelduje się lider tabeli GKS Jastrzębie. Zawody rozpoczną się o godz. 17

Zaparkował auto i poszedł do domu. Wkrótce nad miastem pojawiła się łuna ognia

Zaparkował auto i poszedł do domu. Wkrótce nad miastem pojawiła się łuna ognia 2 5

Łuna ognia pojawiła się w nocy nad Rykami. Na jednym z parkingów palił się samochód.

Samochód był wtedy szczytem marzeń. Jak podróżowaliśmy w PRL-u?
MAGAZYN

Samochód był wtedy szczytem marzeń. Jak podróżowaliśmy w PRL-u? 11 7

Przez wiele lat samochód był dla wielu Polaków szczytem marzeń. Władysław Gomułka uważał zresztą, że samochody są dla burżujów, dlatego stawiał na transport zbiorowy. I jeździliśmy stłoczeni w wagonowej toalecie lub na korytarzu albo byliśmy skazani na łaskę i niełaskę kierowcy PKS-u, który mógł nas nie wpuścić do autobusu. Dziś większość z nas korzysta z własnego samochodu. I stoimy w korkach...

Wystawa "Archipelag Wysp Przedziwnych" w DDK Węglin

Wystawa "Archipelag Wysp Przedziwnych" w DDK Węglin 1 0

Co Gdzie Kiedy. Dzielnicowy Dom Kultury Węglin (ul. Judyma 2a) zaprasza na wernisaż wystawy prac nagrodzonych w V Miejskim Konkursie Plastycznym Archipelag Wysp Przedziwnych. Otwarcie ekspozycji już w poniedziałek, 23 kwietnia o godz. 17.

Pogoda na sobotę. W regionie zapowiada się ciepły dzień

Pogoda na sobotę. W regionie zapowiada się ciepły dzień 0 0

Zapowiada się piękny, wiosenny dzień w naszym regionie.

Motor gra z ostatnim w tabeli JKS Jarosław

Motor gra z ostatnim w tabeli JKS Jarosław 6 5

Jak nie z JKS, to z kim? Motor w sobotę o godz. 17 zagra na wyjeździe z ostatnim zespołem w tabeli. Po raz pierwszy po zwolnieniu Marcina Sasala rolę pierwszego trenera będzie pełnił Piotr Zasada, który we wtorek zastąpił dotychczasowego szko-leniowca.

Kierowcy rozjeżdżają żółwie. " To gatunek narażony na wyginięcie"

Kierowcy rozjeżdżają żółwie. " To gatunek narażony na wyginięcie" 13 7

- Prosimy o rozważną jazdę na drogach, ponieważ żółwie błotne (samce) rozpoczęły swoją migrację - apeluje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie

Wystawa "Mój Świat" w Galerii Krańcowej
21 kwietnia 2018, 12:00

Wystawa "Mój Świat" w Galerii Krańcowej 1 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Krańcowa (DDK Bronowice, ul. Krańcowa 106) zaprasza na wernisaż wystawy pokonkursowej XXIII Międzynarodowego Konkursu Plastycznego Mój Świat. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 21 kwietnia o godz. 12.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!