piątek, 23 marca 2018 r.

Lubartów

Ciężarówki z milionami ton piachu nie będą jeździć pod domami?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 stycznia 2012, 18:24

Mieszkańcy podlubartowskich miejscowości boją się, że ciężarówki z piachem zniszczą im drogi i że po
Mieszkańcy podlubartowskich miejscowości boją się, że ciężarówki z piachem zniszczą im drogi i że po

Mieszkańcy dopięli swego: wymogli na wójcie i właścicielach terenów z zasobami piachu, żeby poszukali drogi dla transportowania kruszywa daleko od ich domów. Pod takim żądaniem podpisało się blisko 500 osób.

O proteście mieszkańców sprzeciwiających się zlokalizowaniu kopalni piachu w okolicach Brzezin pod Lubartowem pisaliśmy w ubiegłym tygodniu. Plan zagospodarowania przestrzennego już od lat pozwala na uruchomienie tam kopalni na kilkunastu hektarach. Nowy projekt wyłożonego ostatnio w Urzędzie Gminy w Lubartowie.

Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego przewiduje utworzenie kopalni na kolejnych kilkudziesięciu hektarach. Zasoby szacowane są na miliony ton. Problem w tym, że ciężarówki z piachem jeździłyby przez okoliczne miejscowości, m.in. wąską i niedawno odremontowaną drogą w Lisowie.

– Mieszkańcy obawiają się, że to spowoduje uszkodzenie dróg, a gdy powstaną koleiny, przejazd ciężarówek wpłynie na stan techniczny budynków – mówił radny Dariusz Trąbka na piątkowym spotkaniu mieszkańców Lisowa z wójtem gminy Lubartów i właścicielami terenów, na których są zasoby piasku.

Protest mieszkańców już przyniósł efekt. Jeszcze przez piątkowym spotkaniem urzędnicy ruszyli w teren i obejrzeli okolice przyszłych kopalni. Okazało się, że ciężarówki mogłyby jeździć znacznie mniej uciążliwą trasą dla mieszkańców. Nie jest ona jednak utwardzona, częściowo biegnie po prywatnym terenie.

– Ten problem jest wyolbrzymiony, dotyczy 15 samochodów dziennie, które woziłyby piach do naszej firmy – powiedział Henryk Wójtowicz, prezes produkującej materiały budowlane firmy Solbet Lubartów, która chce wydobywać w okolicy Brzezin piach na 12 hektarach. Większość terenu już kupiła.

– Nie zależy nam na tworzeniu konfliktu z mieszkańcami – zapewnił prezes Wójtowicz. – Będziemy starali się znaleźć połączenie naszych terenów z krajową "19”. To będzie wymagało nakładów, ale jeśli będą one w rozsądnych granicach, to taka droga prawdopodobnie powstanie.

O tym czy Studium uwarunkowań... zostanie ostatecznie przyjęte zadecydują radni.

– Przepisy nakazują nam ujawnić w studium i planach zagospodarowania takie złoża – tłumaczył mieszkańcom Krzysztof Kopyść, wójt gminy Lubartów. – Nic innego na tych terenach nie będzie można robić.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
z wandzina
gosc
cvf
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

z wandzina
z wandzina (16 stycznia 2012 o 12:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
obecnwy wójt nie ma pomysłu na gminę tylko kopalnie i śmieci z lublina i lubartowa, tak źle jeszcze nie było
Rozwiń
gosc
gosc (16 stycznia 2012 o 11:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W takich przypadkach trzeba brać przykład z firmy która robiła odwiert na polach , ona wbudowała całkiem nową drogę z płyt betonowych i wcale nie jeździły tir-y po drogach gminnych i powiatowych. Zawsze mogą zwinąć te płyty , a rolnicy odzyskują swoje grunty. Można
Rozwiń
cvf
cvf (16 stycznia 2012 o 09:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"PIACHU" to może być np.Piaseczny a tak wogóle to do PIACHU to można gogoś posłać, np.pismaka ze(bez) znajomością pisowni języka polskiego.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!