środa, 21 lutego 2018 r.

Lubartów

Dodatkowa praca dla bezrobotnych zamiast urzędników? Skarżą się na burmistrza za petycję

Dodano: 20 listopada 2015, 14:15
Autor: Paweł Puzio

Urząd Miasta Lubartów (fot. Archiwum)
Urząd Miasta Lubartów (fot. Archiwum)

Znane w Lubartowie działaczki społeczne poskarżyły się do Rady Miasta na burmistrza. Uważają, że niezgodnie z ustawą potraktował ich petycję w sprawie roznoszenia przez bezrobotnych decyzji podatkowych.

Elżbieta Wąs i Anna Gryta, znane z działalności w organizacji Miasto Obywatelskie Lubartów, we wrześniu zwróciły się do burmistrza Janusza Bodziackiego z postulatem, aby lubartowski magistrat zatrudnił bezrobotnych do roznoszenia decyzji podatkowych. Obecnie zajmuje się tym 11 urzędników miejskich „po godzinach”, na co urząd w tym roku wyda ponad 32 tys. zł. 

Działaczki powoływały się na przykład Wągrowca, gdzie takie decyzje roznoszą bezrobotni. – Rozważamy takie rozwiązanie w ramach przyszłorocznego budżetu – deklarował wówczas Janusz Bodziacki.

Wąs i Gryta nie „odpuściły” sprawy. Ponieważ trwa obecnie konstruowanie budżetu na przyszły rok, postanowiły skorzystać z nowego ustawowego narzędzia: petycji.

– 13 października do burmistrza Lubartowa złożyłyśmy petycję z apelem i prośbą o wsparcie inicjatywy społecznej w sprawie zmian w dotychczasowym systemie roznoszenia decyzji podatkowych – mówi Anna Gryta.

Według ustawy o petycjach, zarówno treść, jak i sposób załatwienia sprawy powinny być podane przez urzędników do publicznej wiadomości.

– Długo czekałyśmy, sprawdzając codziennie miejski Biuletyn Informacji Publicznej. Niestety bez rezultatu, choć według ustawy treść petycji powinna być umieszczona na stronie internetowej Urzędu Miasta. I to niezwłocznie – dodaje Elżbieta Wąs. – Burmistrz jedynie lakonicznie odpowiedział na piśmie, że decyzję w sprawie bezrobotnych podejmie w stosownym czasie.

Anna Gryta dodaje, że taka odpowiedź na treść petycji nie zawiera informacji o sposobie załatwienia sprawy i nie określa żadnych działań, które należałoby podjąć w tym celu – np. przesunięcia środków w budżecie.

Tymczasem burmistrz nie widzi żadnego uchybienia. – Tę sprawę konsultowałem z miejskim prawnikiem. Pismo obu pań nie ma charakteru petycji, a korespondencji z pracodawcą. W opinii naszych prawników, nie ma tu zastosowania ustawa o petycjach. Dlatego nie wszczęliśmy procedury przewidzianej przez nowe prawo. Zgodnie z terminami wszystkie zainteresowane osoby otrzymały odpowiedzi na piśmie – tłumaczy Janusz Bodziacki. – Ponadto dotarły do mnie liczne głosy, że wielu mieszkańców miasta nie życzy sobie, aby decyzje podatkowe dostarczały im osoby niesprawdzone – dodaje burmistrz.

To jednak nie zamyka sprawy, bo obie panie są innego zdania. Dlatego złożyły na burmistrza skargę do Rady Miasta. – Na spotkaniu z Jackiem Tomasiakiem, przewodniczącym rady, dowiedziałyśmy się, że nasza skarga nie została doręczona radnym. Nie wiemy, dlaczego – mówi Elżbieta Wąs.

Zgodnie z procedurami skarga powinna trafić do właściwej komisji albo zostać wprowadzona do porządku obrad najbliższej sesji rady gminy. Prawdopodobnie radni zajmą się skargą na najbliższym, listopadowym posiedzeniu.

Gość
Gość
Gość
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (26 listopada 2015 o 07:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Radny Tracz upomniał się o bezrobotnych,jak prawdziwy społecznik. Jest nadzieja że zatrudnią bezrobotnych kiedy rada uzna błąd burmistrza?
Rozwiń
Gość
Gość (25 listopada 2015 o 15:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Każdy mierzy swoją miarą. Podobno niektórzy to tylko o tym myślą, a inni często. W sumie to seksizm, szowinizm i ciągłe myślenie o seksie (no bo nie o miłości) świadczy bardziej o tym, że komentujący jest tylko prymitywny, czy że ma "tradycyjny światopogląd"?
Rozwiń
Gość
Gość (25 listopada 2015 o 15:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie G i W to nie mają męzów widać po efektach w myśl powiedzenia "jak w nocy jęcz to w dzień warczy.....
Rozwiń
Gość
Gość (21 listopada 2015 o 18:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ten pan wygrał tylko dlatego, że w drugiej turze konkurował z byłym burmistrzem. Nie było to spektakularne zwycięstwo lecz wybór mniejszego zła. W każdym razie na to wyglądało. Głęboko wierzę, że rządzi ostatnią kadencję.
Rozwiń
Gość
Gość (20 listopada 2015 o 23:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przepraszam bardzo. A kto tego Pana wybral na burmistrza ? Nie mueszkancy Lubartowa ? Dziwne ze nie ma zydowskiego nazwiska ale A to cygan z niego nie zlu. Zydo - cyganeria. Jaki burmistrz takie miasto. A panie Was i Gryta nie maja mezow ? Niech mu skopia dupe !!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!