wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lubartów

Firlej też chce grzać się w słońcu. Zbierają wnioski o panele

Dodano: 9 lutego 2016, 15:40
Autor: Paweł Puzio

Firlej jest kolejną gminą w naszym województwie, która ustawi się w kolejce po pieniądze na panele słoneczne. 14 lutego będą zbierane deklaracje od mieszkańców gminy.

Firlej przygotowuje wniosek o dofinansowanie montażu kolektorów słonecznych na prywatnych posesjach. To już drugie podejście gminy do paneli. W poprzedniej edycji ich wniosek nie zakwalifikował się do Regionalnego Programu Operacyjnego. – Mimo że zgłosiło się 430 chętnych na panele, niestety nasz wniosek o dofinansowanie wówczas przepadł. Liczymy, że w tym roku będzie lepiej. Szacujemy, że 400-500 gospodarstw będzie zainteresowanych montażem takich paneli słonecznych – ocenia Sławomir Cieszko, wójt gminy Firlej.

 Warunkiem przystąpienia do projektu będzie złożenie deklaracji uczestnictwa oraz udzielenie gminie Firlej, na podstawie umowy użyczenia, prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Nie chodzi jednak o całą nieruchomość, ale o część dachu pod montaż paneli czy pomieszczenie, gdzie stanie instalacja solarna. Takie wymogi stawia Urząd Marszałkowski. Bez ich spełnienia gmina nie może złożyć wniosku do RPO. Deklaracje uczestnictwa są już dostępne w Urzędzie Gminy (pokój 26) ale również u sołtysów. Można ją także pobrać ze strony internetowej gminy (firlej.pl).

Aby nie było problemów z wypełnianiem deklaracji uczestnictwa, w niedzielę 14 lutego gmina organizuje dwa spotkania informacyjne. – Wyjaśnimy na nich, jak prawidłowo wypełnić deklarację. Pierwsze spotkanie zaplanowaliśmy o godz. 13 w hali sportowej przy Zespole Szkół w Firleju, ul. Partyzancka 21. Na drugie zapraszamy o godz. 17, do sali gimnastycznej przy Zespole Szkół w Woli Skromowskiej – dodaje wójt. Wypełnione deklaracje uczestnictwa będą przyjmowane od 15 do 19 lutego w sekretariacie Urzędu Gminy Firlej. 

Szacunkowy koszt instalacji dla pojedynczego budynku będzie wynosić od 12 do 20 tys. zł w zależności od wielkości zestawu solarnego. – Wkład własny od każdej instalacji wyniesie nie więcej niż 15 proc. kosztów kwalifikowanych. Należy się jednak liczyć z pokryciem dodatkowych wydatków związanych np. z koniecznymi przeróbkami instalacji centralnego ogrzewania – dodaje wójt.

Według szacunkowych obliczeń każde gospodarstwo do instalacji solarnej dołoży średnio ok. 2 tys. zł. Jednak późniejsze zyski w postaci „taniej” ciepłej wody szybko zrekompensują wydatek. Te pieniądze trzeba będzie wyłożyć dopiero po zakwalifikowaniu projektu do dofinansowania oraz ustaleniu ostatecznych kosztów przedsięwzięcia.

Czytaj więcej o: pieniądze energia dotacje Firlej
Gość
Gość
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (18 lutego 2016 o 08:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wszystkie gminy dookoła Lubartowa mają tanie wygody tylko gmina Lubartów śpi. Spijcie dalej.
Rozwiń
Gość
Gość (9 lutego 2016 o 19:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie wójcie, po co komu ciepła w lecie jak w jeziorze jest tyle ciepłej. Pozatym panele słoneczne to technologia jest przestarzała, niemcy wyzbywają się złomu i pchają do Polski bo u nich utylizacja jest bardzo droga a polaczki jeszcze zapłacą za złom.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!