poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lubartów

Galeria socrealizmu nie dla Palikota

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 kwietnia 2009, 21:01
Autor: Rafał Panas

Wbrew zapowiedziom Janusz Palikot nie odczyta fragmentów doktoratu prezydenta Lecha Kaczyńskiego w galerii socrealizmu w Kozłówce. Nie dostał zgody dyrekcji muzeum i dlatego będzie musiał zadowolić się pobliskim parkiem.

Szef lubelskiej PO zaprosił dziennikarzy na najbliższą sobotę do Kozłówki. Zapowiedział, że w otoczeniu rzeźb Lenina i Stalina aktorzy odczytają pracę doktorską Lecha Kaczyńskiego z 1979 roku. Znany z prawicowych poglądów Kaczyński miał się w niej powoływać na Lenina.

- Wedle jakich reguł obiekty muzeum udostępniane są na happeningi polityczne? Czy wniosek o użyczenie sal wpłynął do dyrekcji muzeum? - dopytywał wczoraj podczas obrad sejmiku Andrzej Pruszkowski, radny wojewódzki PiS i były prezydent Lublina. Pytał, bo Muzeum Zamoyskich, na terenie którego działa galeria, podlega Zarządowi Województwa.

- O takich sprawach decyduje dyrektor muzeum. Byłoby źle, gdybym ingerował w jego kompetencje - stwierdził Krzysztof Grabczuk, marszałek województwa z PO.

Co na to muzeum?

- Nie dostaliśmy żadnego pisma od posła Palikota. O jego planach wiemy z mediów - mówi Małgorzata Mazurkiewicz, zastępca dyrektora Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. I tłumaczy, że na zarezerwowanie galerii jest już za późno.

- Między 1 a 3 maja przyjeżdża do nas bardzo wielu turystów. O zamknięciu galerii musielibyśmy powiadomić ich odpowiednio wcześniej - stwierdza Mazurek. - Instytucje kultury to nieodpowiednie miejsca na polityczne wystąpienia.

Jednak Palikot i aktorzy mogą czytać doktorat Kaczyńskiego w pałacowym parku. Tam też stoją pomniki Bieruta i Lenina. - Oficjalnie nie wysyłaliśmy pisma, ale rozmawialiśmy z dyrektorem muzeum (wczoraj był na urlopie - red.).

Powiedział, że nie uda się szybko zdobyć zgody od właścicieli praw autorskich na filmowanie przez ekipy telewizyjne eksponatów. Nie chcemy też blokować turystom dostępu do galerii - mówi Łukasz Piłasiewicz, asystent posła PO.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
walikot
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

walikot
walikot (28 kwietnia 2009 o 15:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No to dyrektorek sobie nagrabił.Nie pozwala,aby muzeum zarabiało i to kwalifikuje się do zwolnienia dyrektora.POnadto w latach ubiegłych dyrektor na koszt muzeum reklamował swoją prywatę-to też nadaje się jako powód do zwolnienia.
A więc dyrektora przegonić na cztery wiatry.Z niego żaden menadżer.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!