piątek, 23 lutego 2018 r.

Lubartów

Jak przyciągnąć turystów do muzeum?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 marca 2013, 19:37

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce (Jacek Świerczyński/archiwum)
Muzeum Zamoyskich w Kozłówce (Jacek Świerczyński/archiwum)

Kryzys dotknął wiele dziedzin naszego życia, nie ominął także placówek kulturalnych. O tym jak go przezwyciężyć debatowano na specjalnej konferencji zorganizowanej przez Muzeum Zamoyskich.

Kryzys daje się we znaki także nam – nie ukrywa Krzysztof Kornacki, dyrektor muzeum. – W 2009 roku odwiedziło Kozłówkę 250 tys. osób, w ubiegłym roku o 40 tys. mniej.

– Żadne muzeum na świecie nie jest w stanie samo się utrzymać, my też nie, chociaż jesteśmy taką placówką, która zarabia na siebie w 40 procentach, najwięcej ze wszystkich. Szukamy nowych sposobów przezwyciężenia kryzysu. Kiedyś istotnym magnesem była Galeria Sztuki Socrealizmu, teraz młode pokolenie już się tym nie interesuje. Chcemy większy nacisk położyć na rolę edukacyjną, na ściślejszą współpracę ze szkołami z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi elektronicznych. Będą ulgowe bilety dla osób 60+, to ukłon w stronę pokolenia, które być może będzie naszymi najlepszymi klientami, bo dziś młodzież szkolna to zaledwie 20 proc. zwiedzających. W dniu bezpłatnego wstępu nie będzie opłaty dla przewodnika.

Ważne jest też żeby mieszkańcy Kozłówki i Kamionki wiedzieli, że turyści przyjeżdżający zwiedzić muzeum to także ich potencjalni klienci, którzy zechcą coś kupić w miejscowym sklepie, zjeść obiad w restauracji, zatrzymać się w gospodarstwie agroturystycznym.

– Wielką szansą dla Lubelszczyzny jest turystyka – dodaje Piotr Franaszek, dyrektor Departamentu Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego. – Turyści chcą wypoczywać aktywnie. Z drugiego końca Polski mało, kto przyjedzie wyłącznie do Kozłówki. Warto połączyć ofertę ze zwiedzaniem Kazimierza, Zamościa, z wydarzeniami kulturalnymi i regionalnymi, jakie tutaj się odbywają.

Spektakularnym wydarzeniem zapowiadanym już na 12 kwietnia będzie świetna wystawa prezentująca dzieła sztuki ofiarowane Katolickiemu Uniwersytetowi Lubelskiemu. 300 wyjątkowych i po raz pierwszy na Lubelszczyźnie prezentowanych dzieł będzie eksponowanych w muzeum. Wśród nich obrazy Jerzego Nowosielskiego, Antoniego Michalaka, Jacka Malczewskiego, Tymona Niesiołowskiego.

– Na wystawie pokażemy 130 obiektów zabytkowej porcelany o różnym charakterze – wyjaśnia Krzysztof Przybicki, kustosz z KUL. – Znajda się tam również np. figurki i rzeźby sięgające średniowiecza, wyroby ze srebra. Na co dzień nie są udostępniane. Wszystko pochodzi z darów.

Wystawa poprzez swoją wyjątkowość z pewnością będzie jednym z tych wydarzeń, które przyciągną do Kozłówki turystów, a tych muzeum stara się pozyskać poprzez rozliczne akcje promocyjne, spotkania, wyjazdy z wykładami do wielu miejsc w kraju.

Ofertę Muzeum Zamoyskich w Kozłówce warto śledzić na stronie Internetowej www.muzeumzamoyskich.pl Oprócz wirtualnej wycieczki będzie można się dowiadywać o najnowszych wydarzeniach, jakie będą tam organizowane.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!