czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lubartów

Kozłówka. Odkryli skrytkę schowaną w ramie obrazu

Dodano: 18 września 2015, 18:32

(fot. Muzeum Zamoyskich w Kozłówce)
(fot. Muzeum Zamoyskich w Kozłówce)

Wróciła już po konserwacji część najcenniejszych ram z obrazów, z zespołu pochodzącego z dawnego wyposażenia pałacu Zamoyskich w Kozłówce.

Trwają kompleksowe prace konserwatorskie przy 14 ramach z przełomu XIX i XX wieku, pochodzących z zakładów w Polsce (E. A. Zaleski, Warszawa) i Francji (Charpentier, Paryż) oraz 10 karniszach.

Podczas prac dokonano ciekawego odkrycia. W jednej z ram znajdowała się skrytka. Umieszczono w niej dokument. Choć papier był pognieciony, postrzępiony i z ubytkami udało się odczytać jego treść. Na awersie: „Fabryka Ram P.[ana] A. Z.[aleskiego] (…) N°1 Warszawa dnia 26go Sierpnia 1[9]00 roku”, na rewersie: „Te trzy ramy robione pozostały przez uczniów Stefana Kossobudzkiego, Władysława Hakiebejt (?), Teofila Konarzewskiego i Piotra Piwnickiego, przez subiekta Pana Sosnowskiego i stolarza P. Mileckiego.”

Dokument pozwala określić datę powstania ramy (1900 r.). Świadczy również o tym, że nawet uczniowie, terminujący w zakładzie, w którym rama powstała znali wartość swojego rzemiosła i nie chcieli pozostać anonimowi.

Jeszcze w tym miesiącu wszystkie poddane konserwacji ramy, zostaną zaprezentowane zwiedzającym i po zamontowaniu obrazów powrócą na ekspozycję muzealną.

(fot. Muzeum Zamoyskich w Kozłówce)
(fot. Muzeum Zamoyskich w Kozłówce)
Gość
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (18 września 2015 o 21:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jakoś cicho minął sezon bez Pana Kornackiego:-(
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!