sobota, 22 lipca 2017 r.

Lubartów

Lubartów: Przebudują miejski park. Za 10 mln złotych

Dodano: 17 lipca 2017, 10:13
Autor: Paweł Puzio

Fontanna w stawie, boisko do gry w krykieta i bule, siłownia pod chmurką – to tylko nieliczne elementy planu przebudowy parku miejskiego. Inwestycja ma kosztować 10 milionów złotych, a jej efekt będzie widoczny pod koniec przyszłego roku.

– W ramach projektu zajmiemy się kompleksowo Parkiem Miejskim, wyznaczymy ścieżkę do pieszo - rowerowych wycieczek na terenach pomiędzy parkiem a rzeką Wieprz. Przebudujemy budynek przy placu Rynek II, w którym znajdzie się Punkt Informacji Turystycznej – mówi Janusz Bodziacki, burmistrz Lubartowa.

Kilka dni temu miasto przeprowadziło konsultacje społeczne. Na spotkaniu z mieszkańcami omówiono rozwiązania projektu przebudowy parku, którego autorami są Anna Kunkel i Artur Cebula.

Projekt szczegółowo opisuje zmiany, jakie czekają 8-hektarowy park. Plan inwestycji zakłada min. likwidację starego stadionu i sceny plenerowej, gruntowne odnowienie stawu, nową aranżację alejek, budowę zaplecza sanitarnego, monitoringu, nasadzenia. –Mamy zabezpieczone środki. Koszt inwestycji szacujemy na 10 milionów złotych – dodaje burmistrz. Odnowa parku jest realizowane w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego.

Projektanci zaplanowali w parku kilka stref. Ma powstać strefa salonu ogrodowego w najbliższym sąsiedztwie pałacu, rekreacyjnego wnętrza parkowego o charakterze krajobrazowym nad stawem parkowym oraz sportowo-rekreacyjna. Będzie także strefa amfiteatru wraz z zapleczem technicznym.
Każda z tych stref będzie miała swój klimat. Dla przykładu, w ramach strefy rekreacyjnej przewidziano lokalizację placu zabaw i aranżację terenu umożliwiającego organizację gier i zabaw na trawie.

Projektanci zaplanowali wehikuł czasu, planując teren do gry w krokieta, czy bule. Nawiązując tym samym do dawnych gier dworskich.

Projekt przewiduje gruntowną odnową stawu i montaż fontanny. Woda ma być pobierana ze stawu, filtrowana i wyrzucana w formie nawiązującej do naturalnych gejzerów. Pojawią się także nowe ławki, nasadzenia, powstanie siłowania pod chmurką, a park zostanie otoczony nowym ogrodzeniem. – A wszystko to będzie pod czujnym okiem systemu monitoringu - dodaje burmistrz. Prace maja ruszyć pod koniec tego roku, a ich koniec zaplanowano na koniec 2018.

Zobacz także: Poniedziałek z deszczem i burzami

WIDEO

Czytaj więcej o: Lubartów
W.
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

W.
W. (4 dni temu o 12:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
po co jakies boisko do krykieta jak ludzie nie wiedza co to za gra, kto tam bedzie grał? poza tym czy nawet w parku człowiek musi byc podany jak na tacy i bys obserwowany kamerami? na miescie, w sklepach - wszędzie kamery, chciałoby sie pojsc posiedziec w parku, wsrod przyrody a tam znów kamery i cie ktos obserwuje
 Krykiet i bule faktycznie nie są zbyt potrzebne. Jako wehikuł czasu można zrobić wystawę o historii parku i pałacu. Chociaż moim zdaniem i tak jest za dużo przekombinowanych atrakcji obok siebie, ponieważ siłownia pod chmurką, miejsce do gry w krykieta i bule są raczej zbędne, bo praktycznie nikt nie będzie z tego korzystał (ewentualnie na samym początku). A co do kamer, to są potrzebne, a nawet bardzo. Skoro teraz, jak w parku nie było nic szczególnie cennego, prymitywni debile (odpad społeczny) potrafili skopać ławki i doniczki, niszcząc je, wrzucić jakiś syf do fontanny, powyrywać kwiaty czy pomazać ławki, kosze na śmieci, latarnie czy ogrodzenia, to po gruntownym odnowieniu parku i zamontowaniu masy dość drogich urządzeń i elementów infrastrukturalnych będą mieli jeszcze większą pokusę do niszczenia. Nie wspominając o piciu alkoholu, rozrzucaniu petów i śmieci czy grupowaniu się podejrzanego elementu, który nic sobą nie reprezentuje, co z kolei może prowadzić do bójek, pobić, a nawet poważniejszych orzestępstw.
Rozwiń
Gość
Gość (4 dni temu o 06:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To pięknie ale myślę że kawki będą na to srać
Rozwiń
Gość
Gość (5 dni temu o 13:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
po co jakies boisko do krykieta jak ludzie nie wiedza co to za gra, kto tam bedzie grał? poza tym czy nawet w parku człowiek musi byc podany jak na tacy i bys obserwowany kamerami? na miescie, w sklepach - wszędzie kamery, chciałoby sie pojsc posiedziec w parku, wsrod przyrody a tam znów kamery i cie ktos obserwuje
Rozwiń
Gość
Gość (5 dni temu o 13:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
10 milionów złotych na 8 ha parku. Będą brukować alejki stówkami?
Rozwiń
Gość
Gość (5 dni temu o 12:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W parku jest dużo starych drzew na których gniazdują wrony. Te płace zabaw czy siłownia będą bardzo szybko zafajdane. Nie nadążą tego wszystkiego oczyszczać. Lepiej niech jeszcze przemyślą ten projekt.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!