niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lubartów

Lubartów: Przebudują miejski park. Za 10 mln złotych

Dodano: 17 lipca 2017, 10:13
Autor: Paweł Puzio

Fontanna w stawie, boisko do gry w krykieta i bule, siłownia pod chmurką – to tylko nieliczne elementy planu przebudowy parku miejskiego. Inwestycja ma kosztować 10 milionów złotych, a jej efekt będzie widoczny pod koniec przyszłego roku.

– W ramach projektu zajmiemy się kompleksowo Parkiem Miejskim, wyznaczymy ścieżkę do pieszo - rowerowych wycieczek na terenach pomiędzy parkiem a rzeką Wieprz. Przebudujemy budynek przy placu Rynek II, w którym znajdzie się Punkt Informacji Turystycznej – mówi Janusz Bodziacki, burmistrz Lubartowa.

Kilka dni temu miasto przeprowadziło konsultacje społeczne. Na spotkaniu z mieszkańcami omówiono rozwiązania projektu przebudowy parku, którego autorami są Anna Kunkel i Artur Cebula.

Projekt szczegółowo opisuje zmiany, jakie czekają 8-hektarowy park. Plan inwestycji zakłada min. likwidację starego stadionu i sceny plenerowej, gruntowne odnowienie stawu, nową aranżację alejek, budowę zaplecza sanitarnego, monitoringu, nasadzenia. –Mamy zabezpieczone środki. Koszt inwestycji szacujemy na 10 milionów złotych – dodaje burmistrz. Odnowa parku jest realizowane w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego.

Projektanci zaplanowali w parku kilka stref. Ma powstać strefa salonu ogrodowego w najbliższym sąsiedztwie pałacu, rekreacyjnego wnętrza parkowego o charakterze krajobrazowym nad stawem parkowym oraz sportowo-rekreacyjna. Będzie także strefa amfiteatru wraz z zapleczem technicznym.
Każda z tych stref będzie miała swój klimat. Dla przykładu, w ramach strefy rekreacyjnej przewidziano lokalizację placu zabaw i aranżację terenu umożliwiającego organizację gier i zabaw na trawie.

Projektanci zaplanowali wehikuł czasu, planując teren do gry w krokieta, czy bule. Nawiązując tym samym do dawnych gier dworskich.

Projekt przewiduje gruntowną odnową stawu i montaż fontanny. Woda ma być pobierana ze stawu, filtrowana i wyrzucana w formie nawiązującej do naturalnych gejzerów. Pojawią się także nowe ławki, nasadzenia, powstanie siłowania pod chmurką, a park zostanie otoczony nowym ogrodzeniem. – A wszystko to będzie pod czujnym okiem systemu monitoringu - dodaje burmistrz. Prace maja ruszyć pod koniec tego roku, a ich koniec zaplanowano na koniec 2018.

Zobacz także: Poniedziałek z deszczem i burzami

WIDEO

Czytaj więcej o: Lubartów
janek wisnia
W.
Użytkownik niezarejestrowany
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

janek wisnia
janek wisnia (7 sierpnia 2017 o 07:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ale glupota. Za te 10 mln mozna byloby stworzyc 10 wysoko wydajnych przemyslowych miejsc pracy. 
Rozwiń
W.
W. (18 lipca 2017 o 12:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
po co jakies boisko do krykieta jak ludzie nie wiedza co to za gra, kto tam bedzie grał? poza tym czy nawet w parku człowiek musi byc podany jak na tacy i bys obserwowany kamerami? na miescie, w sklepach - wszędzie kamery, chciałoby sie pojsc posiedziec w parku, wsrod przyrody a tam znów kamery i cie ktos obserwuje
 Krykiet i bule faktycznie nie są zbyt potrzebne. Jako wehikuł czasu można zrobić wystawę o historii parku i pałacu. Chociaż moim zdaniem i tak jest za dużo przekombinowanych atrakcji obok siebie, ponieważ siłownia pod chmurką, miejsce do gry w krykieta i bule są raczej zbędne, bo praktycznie nikt nie będzie z tego korzystał (ewentualnie na samym początku). A co do kamer, to są potrzebne, a nawet bardzo. Skoro teraz, jak w parku nie było nic szczególnie cennego, prymitywni debile (odpad społeczny) potrafili skopać ławki i doniczki, niszcząc je, wrzucić jakiś syf do fontanny, powyrywać kwiaty czy pomazać ławki, kosze na śmieci, latarnie czy ogrodzenia, to po gruntownym odnowieniu parku i zamontowaniu masy dość drogich urządzeń i elementów infrastrukturalnych będą mieli jeszcze większą pokusę do niszczenia. Nie wspominając o piciu alkoholu, rozrzucaniu petów i śmieci czy grupowaniu się podejrzanego elementu, który nic sobą nie reprezentuje, co z kolei może prowadzić do bójek, pobić, a nawet poważniejszych orzestępstw.
Rozwiń
Gość
Gość (18 lipca 2017 o 06:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To pięknie ale myślę że kawki będą na to srać
Rozwiń
Gość
Gość (17 lipca 2017 o 13:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
po co jakies boisko do krykieta jak ludzie nie wiedza co to za gra, kto tam bedzie grał? poza tym czy nawet w parku człowiek musi byc podany jak na tacy i bys obserwowany kamerami? na miescie, w sklepach - wszędzie kamery, chciałoby sie pojsc posiedziec w parku, wsrod przyrody a tam znów kamery i cie ktos obserwuje
Rozwiń
Gość
Gość (17 lipca 2017 o 13:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
10 milionów złotych na 8 ha parku. Będą brukować alejki stówkami?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!