środa, 21 marca 2018 r.

Lubartów

Lubartów: Śmieci z domków dwa razy droższe

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 marca 2015, 09:15
Autor: Paweł Puzio

Od maja mieszkańcy domków jednorodzinnych zapłacą dwukrotnie więcej za wywóz śmieci. – To rozbój w biały dzień – mówią zdenerwowani.

– Niestety poprzednia firma odbierająca śmieci wymówiła umowę. Odbiór po starych stawkach był nieopłacalny – mówi Marian Olesiejuk, dyrektor biura Zgromadzenia Związku Komunalnego Gmin Ziemi Lubartowskiej. To jego członkowie podjęli uchwałę, po której mają wzrosnąć ceny.

Związek tłumaczy drastyczną podwyżkę wysokimi kosztami odbioru i zagospodarowania odpadów, znacznie przekraczającymi wpływy z opłat mieszkańców. Podwyżka dotyczy wyłącznie mieszkańców domków jednorodzinnych, czyli dziewięć tysięcy mieszkańców Lubartowa. Związek w przyjętej uchwale ustalił stawkę 11 zł od mieszkańca, gdy w domku mieszka sześć lub więcej osób i jeżeli odpady komunalne są zbierane i odbierane w sposób selektywny. 12 złotych – gdy w domku mieszka pięć osób i mniej. Jeszcze drożej będzie w przypadku śmieci niesegregowanych. Stawki dla domków z minimum sześcioma mieszkańcami wyniosą 20 złotych miesięcznie od osoby. W przypadku domków zamieszkałych przez pięć osób i mniej – 22 złote na miesiąc.

Po decyzji Związku Komunalnego w mieście zawrzało. Na forach internetowych mieszkańcy Lubartowa nie kryją oburzenia. – Czteroosobowa rodzina mieszkająca w domku jednorodzinnym zapłaci prawie 50 zł miesięcznie za wywóz śmieci, o ile będzie segregować. To rozbój w biały dzień! Nie powinno to więcej kosztować niż 30 zł miesiąc. I tak byłoby to za dużo – pisze jeden z nich. – Za trzy osoby zapłacę 66 zł miesięcznie, to jakaś masakra. W takim razie sama wolę odwozić śmieci na wysypisko – irytuje się inna osoba.

Takich głosów jest więcej. Trzeba jednak podkreślić, że Związek Komunalny działa w granicach prawa. Ustawa śmieciowa określa górną stawkę za wywóz śmieci na 25 złotych od osoby na miesiąc.

To czy nowe stawki wejdą w życie, zależy od wyników przetargu, który zostanie ogłoszony w najbliższą środę. – Być może zgłoszą się firmy, które wykonają tę usługę taniej. Przygotowujemy już publikację uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego – dodaje dyrektor Olesiejuk.

Wcześniej jednak musi ją sprawdzić Regionalna Izba Obrachunkowa i nadzór prawny wojewody. – Nowe stawki wywozu śmieci z domków jednorodzinnych wejdą w życie od maja – zapowiada Olesiejuk.
  Edytuj ten wpis
Woyciech
buhhaha
...
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Woyciech
Woyciech (29 grudnia 2015 o 21:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A ja protetuje, dzisiaj się dowiedziałem że Nowodwór płaci 6 zł od posesji a nie od osoby a w Trzcińcu podobno 1 zł od posesji .....

a Lubartów miasto płaci 12 zł od osoby w domku...to jest żenujące, dyskryminacja i monopolizm ....

Rozwiń
buhhaha
buhhaha (29 marca 2015 o 12:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

przecież to dyskryminacja!!!! złodziejstwo i dziadostwo!!!!

Rozwiń
...
... (23 marca 2015 o 12:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

"Za trzy osoby zapłacę 66 zł miesięcznie, to jakaś masakra."

​A dlaczego nie segregujesz? Mało kto nie segreguje śmieci w mieście. Najwyższa pora zmienic mentalność.

Rozwiń
tym
tym (23 marca 2015 o 12:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A co ma piernik do wiatraka?

Czy większe dla nich pieniądze zmienią cokolwiek? NIC? Tylko ilość waluty w niektórych kieszeniach się zwiększy, a w niektórych zmniejszy w proporcji 100 kieszeni uszczuplonych zasili jedną i tak do połowy pełną.

Rozwiń
Lubelak
Lubelak (23 marca 2015 o 12:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jak to nie. Ja protestuję!!!!

Ta danina na dodatkową rzeszę zatrudnionych do nicnierobienie urzędników to powrót do PRL  i dzielenia tortu na umówionych spotkaniach a nie gospodarka wolnorynkowa.

Lepiej tak jako do tej pory do Wieprza?

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!