wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lubartów

Mieszkańcy bronią placu i zapowiadają przeprowadzenie referendum

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 stycznia 2010, 18:06

Grupa mieszkańców Lubartowa nie chce dopuścić do sprzedaży placu w centrum miasta. Lada dzień rozpoczną zbieranie podpisów pod zorganizowaniem referendum w tej sprawie.

– Mieszkańcy Lubartowa powinni zdecydować o losach placu – uważa Elżbieta Wąs, jedna z inicjatorek referendum, która zdecydowanie sprzeciwia się sprzedaży placu. – Chcemy ich o to zapytać.

Chodzi o tzw. 10-arowy plac po pomniku. Teraz rosną tam tylko świerki i stoi kilka ławek. Przed prawie dwoma laty burmistrz miasta Jerzy Zwoliński doprowadził do wyburzenia pomnika 35-lecia PRL, który stał tam od lat 70.

Dyskusje o placu rozgorzały, gdy w projekcie tegorocznego budżetu miasta znalazł się zapis, że miasto chce z jego sprzedaży uzyskać milion złotych. Nabywca mógłby tam zbudować galerię ze sklepami.

– Odstąpcie od sprzedaży, to jedno z najpiękniejszych miejsc Lubartowa – apelował podczas ostatnich obrad Rady Miejskiej radny Jan Ściseł. – Zawiązała się grupa inicjatywna przeprowadzenia referendum w sprawie sprzedaży placu. Będziemy go bronić.

Władze Lubartowa tłumaczą, że sprzedaż placu nie jest jeszcze przesądzona. Nieruchomość pójdzie pod młotek, gdy miastu zabraknie pieniędzy na inwestycje.

Inicjatorzy referendum rozpoczęli już procedurę zmierzającą do jego przeprowadzenia. Zwrócili się do Urzędu Miejskiego o podanie liczby mieszkańców Lubartowa, uprawnionych do głosowania.

Według przepisów, muszą zebrać podpisy 10 procent z nich. Zbiórka podpisów powinna się rozpocząć w najbliższych dniach. Potem o przeprowadzeniu referendum będzie decydować Rada Miasta.

W referendum mieszkańcy będą mieli do wyboru dwie odpowiedzi: jestem przeciw bądź jestem za sprzedażą placu.

Jak do inicjatywy przeprowadzenia referendum odnoszą się władze miasta?
– Nie będę się ustosunkowywał do tej sprawy – stwierdził Jerzy Zwoliński, burmistrz Lubartowa.

W ubiegłym roku w Lubartowie przeprowadzono telefoniczny sondaż, w którym mieszkańcy miasta wypowiadali się, czy chcą sortowni śmieci oraz przeniesienia targu. Sondaż wypadł po myśli władz miasta.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
ltowiak
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ltowiak
ltowiak (3 stycznia 2010 o 23:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dajcie wreszcie odpocząć temu miastu. Wszędzie sklepiki, sklepu, markety. Nawet z dzieckiem nie można się przejść po mieście bo reklama na reklamie, a po 17 i tak wszystko pozamykane i wieje żydowskim miasteczkiem.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!