poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lubartów

Mieszkańcy nie chcą śmieciowego zakładu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 września 2008, 19:32

Przy ulicy Lipowej w Lubartowie ma powstać zakład przerabiający śmieci.

Mimo sprzeciwu mieszkańców radni przekazali już grunt pod budowę.

- Nie pozwolimy na tę budowę - zapowiedziała na piątkowej sesji lubartowskiego samorządu radna Bogumiła Jublewska-Lisek, która przedstawiła listę z 170 podpisami mieszkańców domów przy ul. Lipowej i Klonowej.

Inwestycja jest najważniejszym ogniwem programu, który chce zrealizować Związek Komunalny Gmin Ziemi Lubartowskiej. To zrzeszenie Lubartowa i okolicznych gmin, które chcą wspólnie rozwiązać problem zagospodarowania śmieci. Zwożone do zakładu odpady bytowe byłyby segregowane i zamieniane na energię elektryczną bądź paliwo, z którego korzystałyby potem cementownie. To czego przerobić się nie da, trafiałoby na wysypiska śmieci w Rokitnie lub pod Kockiem.

Budowa zakładu ma kosztować 20 mln zł.

O tym, czy przekazać Związkowi Gmin prawie 3 ha gruntu, na którym zakład miałby powstać, radni decydowali w ubiegły piątek. Działka znajduje się na terenie przewidzianym pod przemysł, najbliższe zabudowania oddalone są o około 250 metrów. Niedaleko jest też cmentarz.

Mieszkańcy o planie przekazania ziemi po budowę dowiedzieli się kilka dni przed sesją. Natychmiast wysłali delegację do burmistrza Jerzego Zwolińskiego. Podczas obrad radni wytykali mu, że nie poinformował ludzi o zamiarach dotyczących budowy zakładu.

- Tak poważna inwestycja, która budzi obawy lubartowian, zastała wprowadzona bez konsultacji z mieszkańcami - wytykał radny Jerzy Walczak. Bezskutecznie domagał się, żeby przełożyć głosowanie na przyszłą sesję.

W połowie września Urząd Miejski otrzymał specjalistyczny raport. Ten zakład nikomu nie będzie szkodził - przekonywał radnych burmistrz Zwoliński. - Nie mogliśmy wcześniej przeprowadzić konsultacji z mieszkańcami, bo nie mieliśmy raportu.

Burmistrz przekonywał, że jeśli miasto nie przekaże działki, zakład nie powstanie. W listopadzie mija termin złożenia wniosku o dofinansowanie jego budowy ze środków Unii Europejskiej. Władze miasta liczą na 11 mln zł. Za przekazaniem działki pod budowę opowiedziało się 11 radnych z koalicji wspierającej burmistrza.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
andi
do gość z lubartowa
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (11 października 2008 o 20:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ani, jak ci przeszkadza veto jublewskiej to przecież możesz na swoim podwórku zrobić segregację śmieci.
Rozwiń
andi
andi (1 października 2008 o 17:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Popieram jw. Jublewska tylko robi duzo krzyku, zreszta jak cały elektorat PiS`owski
Rozwiń
do gość z lubartowa
do gość z lubartowa (30 września 2008 o 15:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
wypowiadasz się na forum a nie umiesz czytać tekstu. W tekście wszystki pisze. A nawet żeby byla to jedna osoba to jest osoba. Dla ciebie w referendum ponad 1 tys. osób było niczym, teraz zebrane podpisy też zero. Kim ty jesteś, mogę się domyślać ..... wstyd. Teraz jak zwykle prężna siła pod wezwaniem burmistrza tj. 11 radnych z jego opozycji glosowało za nim, tak jak i w referendum w sprawie śmieci. Brawo, w lubartowie rządzi burmistrz ze swoimi 11 radnymi, gdzie tylko jedna radna umiała postawić czoła tak prężnej elicie. Nie licza się inni. Ja proponuję zbudować zakład w Tarle - Brzeźnica Bychawska.
Rozwiń
igas
igas (30 września 2008 o 13:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
zakład segregacji odpadów powinno się zlokalizować jako nieszkodliwy przy ulicy 1 maja 59.
Rozwiń
kali
kali (30 września 2008 o 11:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ta cała Jublewska to jest "pic na wode" a nie zaden radny/-a, tylko duzo krzyku i wszystko oby sie toczyło w jej interesie.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!