środa, 21 marca 2018 r.

Lubartów

Muzeum w filmie. Nowa wystawa w Kozłówce

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 czerwca 2014, 09:30

W Kozłówce w galerii "Z ogrodu Muzeum Zamoyskich można oglądać nową wystawę. Jej tematem są filmy, jakie były tu realizowane. Było ich niemało i niewiele o tym wiemy. Powstawały tu sceny zarówno do obrazów przeznaczonych dla młodej widowni - np. "Pan Samochodzik i niesamowity dwór Jana Kidawy, oraz do produkcji poważnej - np. "Dzieje grzechu Waleriana Borowczyka.

Reżyserem, który chętnie korzystał z pięknych i autentycznych wnętrz pałacu był Andrzej Wajda, który kręcił tu sceny do trzech filmów -"Ziemi Obiecanej”, "Człowieka z marmuru” i "Biesów”.

Z tych niezwykłych wnętrz i plenerów korzystało wielu twórców. M.in. w 2004 roku reżyser John Daly kręcił film "Aryan Copule”, a pałac Zamoyskich stał się rezydencją bogatych żydowskich przedsiębiorców oraz sceną dramatu tej rodziny. Akcja toczyła się bowiem w czasie II wojny światowej, a na frontonie pałacu powiewały hitlerowskie flagi.

Korzystano nie tylko z wnętrz - wiele filmowych sekwencji obejmowało bramę wjazdową, dziedziniec, elewację, kaplicę i park. Także muzealne przedmioty - meble, obrazy, rzeźby, instrumenty muzyczne, a nawet lambrekiny -"grały” swoje role. Znalazły się m.in. w popularnych serialach telewizyjnych - "Stawka większa niż życie” oraz "Czterej pancerni i pies”. Ale pamiętamy scenę z "Człowieka z marmuru” w której filmowa Agnieszka - Krystyna Janda poszukuje rzeźby przodownika pracy, Mateusza Birkuta. Biorą w niej udział zbiory sztuki socrealistycznej z dawnych magazynów.

Wnętrza pałacu i oficyn, a także na dziedziniec i park były m.in. rezydencją George Sand w filmie Jerzego Antczaka "Chopin. Pragnienie miłości”. Na wystawie będą prezentowane, filmowe kadry, plakaty, zaś w gablotach - stroje filmowych gwiazd. Będą informacje o wybranych produkcjach filmowych. Na wystawę wstęp jest wolny.

Zespół pałacowo-parkowy w Kozłówce to gotowa sceneria filmowa. To także obszar nowej gry terenowej. Mapę i zadania do rozwiązania kolejnej zagadki od piątku (20 czerwca) można pobrać na stronie www.muzeumzamoyskich.pl. Nagrodą są oryplakaty filmowe podarowane przez lubelskie kino "Bajka”.
  Edytuj ten wpis
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!