sobota, 24 lutego 2018 r.

Lubartów

Muzeum Zamoyskich: Narodowe Czytanie "Trylogii"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 września 2014, 10:45
Autor: (kmo)

W najbliższą sobotę o godz. 12 w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce odbędzie się Narodowe Czytanie "Trylogii Henryka Sienkiewicza. Tu wybrano jej drugą część - "Potop, w którym Noblista poświęcił niemało miejsca Janowi Zamoyskiemu, obrońcy Zamościa, który nie wpuścił Szwedów do twierdzy.

Jak napisał Sienkiewicz, Jan "Sobiepan” Zamoyski, III ordynat nastawał też na cnotę Anusi Borzobohatej - kto czytał "Trylogię” wie, jak to się skończyło, kto nie czytał - będzie miał okazję się dowiedzieć.

Ale też "Sobiepan” to jedna z ważnych postaci rodu. Dawny właściciel Kozłówki - Konstanty Zamoyski zlecił malarzowi Józefowi Buchbinderowi wykonanie jego portretu, który znalazł się w galerii przodków. Dodajmy, że III ordynat był mężem Marii Kazimiery - Marysieńki - późniejszej żony króla Jana III Sobieskiego.

Aby czytanie miało godną oprawę, zaproszono do pomocy i współorganizowania akcji przedstawicieli Chorągwi Zamku w Zawieprzycach. Zaprezentują m.in. pokazy musztry i armat, sceny biesiadne i zabawy plebejskie, tańce dworskie i gawędy szlacheckie. Początek o 12.00 na dziedzińcu zespołu pałacowo-parkowego w Kozłówce.

Jednocześnie w południe, na terenie zespołu pałacowo-parkowego odbędzie się impreza rodzinna "Wakacje z tajemnicą”. Wszystkie zabawy przygotowane przez organizatorów-animatorów kultury będą nawiązywać do przygód "Pana Samochodzika”. Jeden z filmów o kustoszu-detektywie, panu Tomaszu, był kręcony w Kozłówce.

Uczestnicy imprezy będą mogli bawić się w kącikach: plastycznym, gier oraz sprawnościowym. Wszyscy będą mogli także poszukać skarbu, ukrytego w kozłowieckim parku. Wstęp wolny na "czytanie” i imprezę rodzinną.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Kozłówka Muzeum Zamoyskich
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!