środa, 21 lutego 2018 r.

Lubartów

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce zbiera pamiątki na swoje 70-lecie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 marca 2013, 16:23

Muzeum mieści się w jednej z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich w Polsce, dawnej siedzibie
Muzeum mieści się w jednej z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich w Polsce, dawnej siedzibie

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce zbiera zdjęcia, wspomnienia i inne pamiątki związane z historią tej placówki, która w 2014 r. będzie obchodziła swoje 70-lecie. Muzeum funkcjonuje w zabytkowej rezydencji magnackiego rodu Zamoyskich.

- Muzeum Zamoyskich to przede wszystkim ludzie: pracownicy, wychowankowie i uczniowie (w gmachu muzeum funkcjonowały niegdyś dom dziecka i szkoła - PAP), nasi sąsiedzi oraz turyści i uczestnicy wycieczek. Chcielibyśmy, aby podzielili się oni z nami swoimi pamiątkami i wspomnieniami związanymi z pobytem w muzeum - powiedziała Aleksandra Mijal z Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

Muzeum prosi o udostępnienie lub ofiarowanie zdjęć pałacu i jego otoczenia, zrobionych w przeszłości. Pracownicy muzeum zapraszają też chętnych do podzielenia się swoimi wspomnieniami związanymi z pobytem w Kozłówce.

"Szczególnie cenne będą dla nas materiały z okresu 1944–1979, kiedy funkcjonowały tu dom dziecka i Centralna Składnica Muzealna” - zaznaczyła Mijal.

W 2014 r. Muzeum Zamoyskich w Kozłówce będzie obchodzić swoje 70-lecie. Z tej okazji ma powstać jubileuszowe wydawnictwo dokumentujące historię placówki; publikacji będzie towarzyszyć wystawa.

Muzeum mieści się w jednej z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich w Polsce, dawnej siedzibie polskiego rodu Zamoyskich. Jest to zespół pałacowo–parkowy, zbudowany w XVIII w. w stylu późnego baroku, a na przełomie XIX i XX w. rozbudowany i urządzony przez pierwszego ordynata kozłowieckiego Konstantego Zamoyskiego.

Wnętrza pałacowe zachowały swój układ architektoniczny, wystrój i autentyczne wyposażenie. Zgromadzona kolekcja Zamoyskich liczy ponad 13 tys. obiektów - m.in. obrazy, meble, zastawa stołowa, zbiory biblioteczne, instrumenty muzyczne. Pałac otoczony jest 20-hektarowym parkiem.

W 1994 r. w wyremontowanej dawnej powozowni urządzona została Galeria Sztuki Socrealizmu. (PAP)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!