Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubartów

23 września 2016 r.
7:37

Poderżnął dziewczynie gardło. Morderca wyszedł na wolność

3184 42 A A
Podczas procesu Mateusz K. nie okazywał skruchy. Uśmiechał się do dziennikarzy (fot. Maciej Kaczanowski/ archiwum)
Podczas procesu Mateusz K. nie okazywał skruchy. Uśmiechał się do dziennikarzy (fot. Maciej Kaczanowski/ archiwum)

Zabójca 21-letniej Anny z Lubartowa wyszedł na wolność. Sąd uznał, że syn znanych lekarzy potrzebuje przerwy w odbywaniu kary. Na podreperowanie zdrowia.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– On musi wiedzieć, że jak jest zbrodnia, to jest i kara – denerwuje się Ewa Szysiak, mama zamordowanej 21-latki. – Od początku procesu na mnie patrzył tak, jakby wiedział, że szybko wyjdzie. Rozumiem, że może potrzebować operacji, ale rekonwalescencję powinien przechodzić w więziennym szpitalu, a nie u mamusi.

25-letni Mateusz K. pochodzi ze znanej w Lubartowie lekarskiej rodziny. W czerwcu ub. r. za brutalne zamordowanie swojej dziewczyny został skazany na 12 lat więzienia. Wyrok został utrzymany w drugiej instancji i uprawomocnił się w połowie marca br.

Niedługo później Mateusz K. poprosił o przerwę w wykonywaniu kary (w celi przebywa od sierpnia 2013 r.). 7 września sąd przystał na ten wniosek. Przerwa w odsiadce ma potrwać do końca października.

Takiej przerwy sąd może udzielić w wypadku ciężkiej choroby uniemożliwiającej wykonanie kary.
– Uznaje się za nią stan, w którym pobyt skazanego w zakładzie karnym może spowodować dla jego zdrowia poważne niebezpieczeństwo – wyjaśnia sędzia Dariusz Abramowicz, rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie.

Po tym jak zabił, Mateusz K. próbował popełnić samobójstwo. Podpalił się siedząc w samochodzie.

– Ze świadectwa lekarskiego wydanego przez Ambulatorium Aresztu Śledczego w Lublinie wynika, że skazany po oparzeniu wielomiejscowym skóry i dróg oddechowych oraz resekcji tchawicy, wymaga przeprowadzenia zabiegu operacyjnego. Nie może on być wykonany przez żaden ze szpitali więziennych. Jego termin wyznaczono na wrzesień 2016 r.

Opinię o stanie zdrowia Mateusza K. wystawił lekarz z więziennego ambulatorium. Prokurator nie wnioskował o powołanie dodatkowych biegłych. Nie sprzeciwiał się też udzieleniu przerwy w odbywaniu kary.

– Uznał, że nie może polemizować z opinią wystawioną przez lekarza – mówi Agnieszka Kępka, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

Prawa głosu w sprawie nie miała również mama zmarłej dziewczyny. Po zakończeniu procesu jest jedynie informowana o losach 25-latka.

– Tego samego dnia dostałam dwa pisma z aresztu. W jednym informowano, że Mateusz chce wyjść na przerwę, a w drugim, że już wyszedł – opowiada Ewa Szysiak.

Jak ustaliliśmy, operacja Mateusza K. miała być przeprowadzona w poniedziałek we Wschodnim centrum leczenia oparzeń w Łęcznej. Później 25-latek powinien przechodzić rekonwalescencję.

– Wiele lat przepracowałam w służbie zdrowia i w głowie mi się nie mieści, by szpital tyle czasu trzymał pacjenta po operacji – dodaje mama zamordowanej dziewczyny. – Kiedy miałam operację na nowotwór to po paru dniach wygonili mnie do domu. Mnie te jego tłumaczenia o złym stanie zdrowia nie przekonują. On ma rodzinę za granicą. Przecież może uciec.

Lubartowscy policjanci dostali informację o wyjściu Mateusza K., ale 25-latka nikt nie pilnuje. Młody człowiek może więc w każdej chwili wyjechać. Ciąży na nim nie tylko wieloletni wyrok, ale i obowiązek zapłaty 100 tys. zł odszkodowania rodzicom dziewczyny.

Brutalny mord

21-letnia Anna została zamordowana w sierpniu 2013 r. Mateusz K. zakradł się do jej domu przy ul. Krętej w Lubartowie. Chłopak miał własne klucze do jej domu. Obserwował posesję czekając aż mama dziewczyny wyjdzie z domu. Poderżnął dziewczynie gardło scyzorykiem i zostawił na pewną śmierć. Potem pojechał na działkę swoich rodziców do wsi Tarło. Tam próbował się podpalić siedząc w samochodzie. Następnie rzucał się pod nadjeżdżające auta. Skończyło się rozległymi poparzeniami. Późniejsze śledztwo wykazało, że Mateusz K. zaatakował Annę, bo ta zdecydowała się od niego odejść.

Mateusz K. po zabójstwie podpalił się w samochodzie, próbując popełnić samobójstwo. Wideo: Archiwum DW

Komentarze 42

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 23 września 2016 o 09:57
+2
Ziobro ratuj nas przed układami.
Avatar
Gość / 23 września 2016 o 12:10
+1
Sprawa dla Reporterów
Avatar
Gość / 23 września 2016 o 11:08
+1
To co się dzieje w tym kraju to komedia. Wystarczy trochę kasy i znajomości i każdy może ustanowić prawo dogodne sobie. Porażka.
Avatar
xxx / 23 września 2016 o 11:03
+1
Może i Ziobro nie przyleci ale przynajmniej jest szansa że coś się w tej sprawie zmieni do cholery !!!!!
Avatar
anna / 23 września 2016 o 08:07
+1
Sam wyrok też jest śmieszny - 12 lat więzienia. Pewnie po 6 latach (połowa orzeczonej kary) wyjdzie "za dobre sprawowanie i ze względu na stan zdrowia".
Avatar
pacjent / 25 września 2016 o 23:26
Skoro wyrok prawomocny to dlaczego nie ma nazwiska mordercy???? Trzeba uważać bo po kim on ma skłonności do zabijania????
Avatar
Gość / 25 września 2016 o 19:06
Takie patologie w Polskim sądownictwie trzeba zwalczać. Jeżeli sędzia wypuszcza morderce na wolność to należy zbadać albo stan psychiczny tego sędziego lub jego stan konta bankowego tudzież domowych skrytek czy aby ten sędzia nie został skorumpowany.
Avatar
lubartowski / 25 września 2016 o 17:42
knefel, mateuszku, odważysz się teraz wyjść do ludzi? ułomny "bochaterze"?
Avatar
Gość / 25 września 2016 o 08:52
na pal go nabic, albo spalić żywcem na własne rzadanie, po***e prawo 12 lat za zabójstwo. za wydrukowanie polskich banknotów jest 10 lat. na pal!!!!!!
Avatar
Gość / 24 września 2016 o 23:47
wstydzę się polskiego pochodzenia!!!! taką frajerzyne na 12lat skazali!!!!dożywocie ***e!!!!!
Avatar
pacjent / 25 września 2016 o 23:26
Skoro wyrok prawomocny to dlaczego nie ma nazwiska mordercy???? Trzeba uważać bo po kim on ma skłonności do zabijania????
Avatar
Gość / 25 września 2016 o 19:06
Takie patologie w Polskim sądownictwie trzeba zwalczać. Jeżeli sędzia wypuszcza morderce na wolność to należy zbadać albo stan psychiczny tego sędziego lub jego stan konta bankowego tudzież domowych skrytek czy aby ten sędzia nie został skorumpowany.
Avatar
lubartowski / 25 września 2016 o 17:42
knefel, mateuszku, odważysz się teraz wyjść do ludzi? ułomny "bochaterze"?
Avatar
Gość / 25 września 2016 o 08:52
na pal go nabic, albo spalić żywcem na własne rzadanie, po***e prawo 12 lat za zabójstwo. za wydrukowanie polskich banknotów jest 10 lat. na pal!!!!!!
Avatar
Gość / 24 września 2016 o 23:47
wstydzę się polskiego pochodzenia!!!! taką frajerzyne na 12lat skazali!!!!dożywocie ***e!!!!!
Avatar
Gość / 24 września 2016 o 23:46
osz ***!!! 12-cie za zabójstwo????? to się w *** już *** tu w pl nie mieści!!!!!
Avatar
Gość / 24 września 2016 o 21:29
Gdzie teraz jest Ziobro. Nad mordercą będą się użalać a czyjeś dziecko nie żyje..
Avatar
M / 24 września 2016 o 16:30
Wcale nie. To zależy tylko od "humoru" naszych sędziów i osób ,które takie decyzję podejmują. Wyroki są w Polsce tak żałośnie niskie , że aż się wierzyć nie chce. Za zabicie człowieka dostanie się 12 lat a za jakąś drobnostke 20 . Powinni zmienić prawo i to w taki sposób aby mordercy, gwałciciele, pedofile i inni tego typu ludzie trafiali na długo do więzienia i żeby na siebie sami zarabiali bo na dzień dzisiejszy z tego co się orientuję stawka na więzienia wynosi około 3200zł!!! Moim zdaniem to nie jest kara tylko dobry urlop!!! 
Avatar
miko / 24 września 2016 o 12:36
szkoda że mały ruch graniczny zamkneli z Królewcem bo należało by wynająć jednego Afgańca i sprawiedliwości stało by się za dość  . 
Avatar
Sąsiadka / 24 września 2016 o 10:40
To był taki grzeczny chłopiec. Zawsze się kłaniał.
Zobacz wszystkie komentarze 42

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Motor robi kadrową rewolucję. Prezes i trener zostają?

Motor robi kadrową rewolucję. Prezes i trener zostają? 0 0

W nowym sezonie kibice żółto-biało-niebieskich mogą nie poznać swojej drużyny. Z zespołem pożegna się wielu bardziej doświadczonych zawodników, w tym Marcin Burkhardt. – Kontrakt Marcina wygasa z końcem miesiąca i nie zostanie przedłużony – potwierdza prezes Motoru Leszek Bartnicki.

Puławy: To już jest plac budowy nowej hali sportowej

Puławy: To już jest plac budowy nowej hali sportowej 0 0

W poniedziałek władze miasta oficjalnie przekazały plac budowy przy ul. Lubelskiej nowej hali widowiskowo-sportowej firmie Mostostal Puławy. Pierwsze prace rozpoczną się jeszcze w tym miesiącu.

Koncert Muzycznej Sceny Młodych w Puławach
22 czerwca 2018, 19:00

Koncert Muzycznej Sceny Młodych w Puławach 0 0

W piątek, 22 czerwca o godz. 19 w Młodzieżowym Domu Kultury w Puławach (ul. Sieroszewskiego 4) odbędzie się Koncert Finałowy Muzycznej Sceny Młodych.

Nowe Biuro Obsługi Mieszkańców w Lublinie? Czynsz za duży, wnętrza za zimne

Nowe Biuro Obsługi Mieszkańców w Lublinie? Czynsz za duży, wnętrza za zimne 0 0

Przy ul. Kunickiego nie dojdzie raczej do otwarcia Biura Obsługi Mieszkańców, w którym możliwe byłoby załatwienie spraw związanych z dowodami osobistymi, meldunkami i niektórych innych spraw prowadzonych przez Urząd Miasta.

Lubelski Wzór 2018. Konferencja, która łączy biznes z branżą kreatywną
22 czerwca 2018, 10:15

Lubelski Wzór 2018. Konferencja, która łączy biznes z branżą kreatywną 0 0

Co Gdzie Kiedy. Po raz czwarty w Lublinie odbędzie się Lubelski Wzór – konferencja łącząca branżę kreatywną z biznesem.

Za szybko zjeżdżał z ronda. 17-letni motocyklista w szpitalu

Za szybko zjeżdżał z ronda. 17-letni motocyklista w szpitalu 0 0

17-letni motocyklista trafił do szpitala po wypadku na jednym z rond w Zamościu.

Prawo jazdy zrobisz w Kraśniku. Jest zgoda radnych

Prawo jazdy zrobisz w Kraśniku. Jest zgoda radnych 0 1

W Kraśniku powstanie oddział Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Podczas sesji sejmiku województwa radni przyjęli jednogłośnie projekt uchwały w tej sprawie.

Tragiczny finał z pozoru niegroźnej stłuczki [zdjęcia]

Tragiczny finał z pozoru niegroźnej stłuczki [zdjęcia] 0 2

Kierowca renault podczas zmiany pasa ruchu nie zauważył samochodu ciężarowego i doprowadził do zderzenia. Kilka minut później pasażerka straciła przytomność. Nie udało się jej uratować

Nie zastosował cesarskiego cięcia. Matka walczy o rentę, lekarz się odwołuje

Nie zastosował cesarskiego cięcia. Matka walczy o rentę, lekarz się odwołuje 0 0

Matka dziecka, które ma niesprawną rękę po porodzie w bialskim szpitalu, walczy jeszcze o rentę dla syna. A lekarz składa apelację

Nielegalny towar z Ukrainy przemycali motolotnią
galeria

Nielegalny towar z Ukrainy przemycali motolotnią 0 1

Motolotni używali do przemytu towarów członkowie grupy przestępczej, którą rozbili pogranicznicy. Do gangu należeli Polacy i Ukraińcy

Bartosz Boncik zdobył Puchar Unii Europejskiej na zawodach w Austrii

Bartosz Boncik zdobył Puchar Unii Europejskiej na zawodach w Austrii 0 0

Bartosz Boncik z Orląt Łuków wywalczył w Austrii Puchar Unii Europejskiej. Reprezentacja Polski nie miała sobie równych

Chłopiec podczas zabawy w chowanego zatrzasnął się w pralce. Nie udało się go uratować
film

Chłopiec podczas zabawy w chowanego zatrzasnął się w pralce. Nie udało się go uratować 0 0

Mały chłopiec bawił się w chowanego z pięcioletnią siostrą. Schował się w pralce, w której się zatrzasnął. Dziecko znalazł jego ojciec.

Pierwszy dzień lata będzie burzowy. Ostrzeżenie pogodowe dla woj. lubelskiego
film

Pierwszy dzień lata będzie burzowy. Ostrzeżenie pogodowe dla woj. lubelskiego 0 1

21 czerwca 2018. Astronomiczne lato może się rozpocząć burzowo. IMGW wydało ostrzeżenie pogodowe dla woj. lubelskiego.

Cuatro Manos wystąpi w Akwareli
22 czerwca 2018, 20:00

Cuatro Manos wystąpi w Akwareli 0 0

Co Gdzie Kiedy. Akwarela Cafe (Rynek 6) zaprasza na koncert duetu Cuatro Manos. Artyści wystąpi w kawiarni już 22 czerwca o godz. 20.

Łukasz Rogulski (Azoty Puławy): Wiem kogo muszę zastąpić

Łukasz Rogulski (Azoty Puławy): Wiem kogo muszę zastąpić 0 0

ROZMOWA z Łukaszem Rogulskim, nowym piłkarzem ręcznym Azotów Puławy

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!