środa, 21 marca 2018 r.

Lubartów

Pomnik z czasów PRL-u idzie do rozbiórki

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 lipca 2008, 18:58

Pomnik zwany "bałwankiem” niedługo zniknie z centrum Lubartowa.

Najpewniej zostanie wyburzony, bo betonową bryłę trudno przetransportować w inne miejsce. Sprawa podzieliła mieszkańców.

- Nawet nie wiadomo, co ten pomnik dokładnie upamiętnia i co ta bryła przedstawia. Nie sądzę, żeby ktoś tęsknił za nim, gdy go wyburzą. Tu w centrum powinno być coś innego, np. park rozrywki dla dzieci - uważa Grzegorz Szczepaniak z Lubartowa, tata małego Kacperka.

Ale nie wszyscy są tego zdania. - Powinien zostać, bo jest to symbol Lubartowa. Nie tylko wrósł w naszą historię, ale też upamiętnia ludzi, którzy zginęli w czasie wojny. Może nie jest piękny, ale to jedyny taki duży pomnik w centrum.

Przyzwyczailiśmy się do niego - argumentuje Monika Majewska, absolwentka Akademii Rolniczej.

- Pamiętam czasy, gdy ten pomnik stawiano. Szkoda że zniknie, bo przypomina nam o historii. I przecież nie upamiętnia czasów komunistycznych, tylko między innymi obie wojny i nasze zwycięstwo - podkreśla pan Henryk, lubartowski taksówkarz. - Ale rządzącym pewnie przeszkadza, że został postawiony w czasach PRL.

Lubartowscy radni zdecydowali, że pomnik stojący w centrum miasta nazywany "lodami włoskimi” lub "bałwankiem” zostanie rozebrany. Wybudowano go w 1979 roku. Są na nim wyryte daty: 1905, 1918, 1939 i 1945. Według niektórych, upamiętnia on kombatantów, jednak we wszelkich dokumentach funkcjonuje jako pomnik "35-lecia PRL”.

Żadne muzeum, w tym również Muzeum Socrealizmu w Kozłówce, nie było nim zainteresowane. - Bo jego wartość estetyczna jest niewielka, a znaczenie symbolu zupełnie niezrozumiałe. Daty, które na nim są wybite, nie łączą się ze sobą - uważa Jacek Świętoński, zastępca burmistrza Lubartowa. - Zgłosił się do nas jedynie człowiek ze Złotoryi, który ma park i zbiera takie pomniki. Zapewnił, że chętnie przygarnąłby i nasz. Ale wątpliwe jest, czy da się go rozebrać i z powrotem złożyć. Jest w części z betonu, a w części z gipsu. Obecnie jest poddawany ekspertyzom.

Po rozebranym pomniku pozostanie atrakcyjny plac, który należy do miasta. Są już trzy koncepcje, jak go zagospodarować. - Albo postawimy inny pomnik, albo powiększymy zieleniec. Ale jest też możliwość zabudowy tego miejsca. Dopuszcza ją plan zagospodarowania przestrzennego i konserwator zabytków - mówi Świętoński.

Miasto ma nawet zdjęcia karczmy żydowskiej, która stała tu przed wojną.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
adas
Grace
OLO
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

adas
adas (3 grudnia 2008 o 17:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zostawmy te pomniki ajeżeli już to przenośmy w inne miejsce. wystarczy postawić przy takim pomniku tablicę z "prawdą historyczną" przecież za pare lat młodzież nie bedzie wiedziała co to był PRL. LUBARTÓW NISZCZY HISTORIE POLSKI
Rozwiń
Grace
Grace (25 października 2008 o 12:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
.Władze Lubartowa,opamiętajcie się,macie jeden z najładniejszych monumentów w Polsce. Nie przedstawia co prawda JPII/z całym szacunkiem/, ani nie jest uspaną z głazów piramidką z orzełkim pokracznym,symbolem "aktywnych,niedouczonych" Wreszcie, czy niszzenie dat wyrytych na tym postumencie świadczy o patriotyżmie czy może o prowncjonalnej pszenno-buraczanej prywacie.
Rozwiń
OLO
OLO (25 lipca 2008 o 07:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak czytamy w artykule
Po rozebranym pomniku pozostanie atrakcyjny plac, który należy do miasta. Są już trzy koncepcje, jak go zagospodarować.

I chyba o to w tym wszystkim chodzi. Radnym zapewne tez coś do kieszeni wpadnie... a że PRL, to tylko ściema dla akcji "rozwal pomnik, pozyskaj kasę za plac pod inne cele"...

Ludzie - o czym mowa. Świata nie znacie. Jest władza, są pieniądze...
Rozwiń
Janusz26b14
Janusz26b14 (20 lipca 2008 o 15:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
proponuje wybudować pomnik Jana Pawła
Rozwiń
essi
essi (10 lipca 2008 o 07:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Za przeproszeniem niech władze zbudują lepiej przybytek uzyteczności publicznej z dwoma zerami (kibelek) bo turyści muszą biegać w niewiadomym kierunku
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!