niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lubartów

Urzędnicy się nie dogadali. Mieszkańcy muszą stać w kolejce po swoje pieniądze

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 marca 2015, 13:00
Autor: Paweł Puzio

Mieszkańcy bloków administrowanych przez Spółdzielnię Mieszkaniową w Lubartowie muszą stać w kolejkach po swoje pieniądze, bo skłóceni urzędnicy nie potrafili się dogadać.

Tak zwana "ustawa śmieciowa” z lipca 2013 roku wprowadziła w Lubartowie duże zamieszanie. Do wywozu śmieci z miasta i 5 okolicznych gmin powołano Związek Komunalny Gmin Ziemi Lubartowskiej. Jednym z największych "klientów” są mieszkańcy Spółdzielni Mieszkaniowej w Lubartowie. Jednak ustawa nie określała precyzyjnie, na czyje konto – spółdzielni czy związku – mieszkańcy bloków mają wpłacać pieniądze za wywóz śmieci, tj. 12 złotych miesięcznie do osoby.

– Naszym zdaniem opłaty powinny być kierowane na konto związku – uważa Jacek Tomasiak, prezes SM w Lubartowie.

– W naszej opinii mieszkańcy powinni wnosić opłaty "śmieciowe” na konto spółdzielni, a ta powinna się rozliczać ze związkiem – uważa z kolei Radosław Szumiec, zastępca burmistrza Lubartowa, a zarazem przewodniczący zarządu ZKGZL. – Podobny problem mieli w woj. warmińsko-mazurskim. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie potwierdził nasz punkt widzenia – dodaje Szumiec.

Nie jest tajemnicą, że prezes Jacek Tomasiak i Janusz Bodziacki, burmistrz Lubartowa, są w ostrym konflikcie politycznym. I co ciekawe, obaj są członkami Zgromadzenia Związku, a Bodziacki nawet jego przewodniczącym.

Zaczęła się wojenka. Spółdzielnia informowała swoich członków o konieczności wpłat na konto związku, a związek o obowiązku płacenia na konto spółdzielni. Ludzie byli zdezorientowani, ale w większości wybierali konto związkowe. Przez 20 miesięcy wpłacili w sumie ok. 300 tys. złotych.

1 lutego wszystko się wyjaśniło, bo weszła w życie znowelizowana "ustawa śmieciowa”, która jasno określa, że to spółdzielnia rozlicza się ze związkiem.

Ale w tak zwanym międzyczasie burmistrz Janusz Bodziacki wydał 90 decyzji nakazujących spółdzielni zapłatę za wywóz śmieci. Spółdzielnia odwołała się, ale Samorządowe Kolegium Odwoławcze przyznało rację burmistrzowi. Spółdzielnia nie zgodziła się z tym rozstrzygnięciem i skierowała sprawę każdej decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. W minionym tygodniu zapadły pierwsze wyroki, które także są po myśli burmistrza.

Spółdzielnia uregulowała wszystkie zaległości w stosunku do związku, w sumie na kwotę 400 tys. złotych. Pozostała jednak kwestia pieniędzy wpłaconych przez mieszkańców spółdzielczych bloków na konto związku.

– Teraz trzeba iść do siedziby związku, odstać swoje w kolejce, złożyć specjalny wniosek, przedstawić dowody wpłat i czekać kilka dni na zwrot pieniędzy.

Następnie trzeba je wpłacić na konto spółdzielni. To idiotyzm. Czy związek nie może się dogadać ze spółdzielnią, aby nie zmuszać ludzi do stania w kolejce i biegania po mieście? – pyta zirytowany pan Kazimierz, mieszkaniec spółdzielczego bloku w Lubartowie.

Prezes Jacek Tomasiak twierdzi, że proponował związkowi takie rozwiązanie, ale dostał negatywną odpowiedź.

– Prawo na to nie pozwala. Skoro wpłaty dokonała osoba fizyczna, to i zwrot musi trafić do osoby fizycznej – odpowiada Radosław Szumiec. – Niestety nie zwracamy z procentem, bo na to też nie pozwala prawo – dodaje.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Lubartów śmieci
SM
Josef
Gość
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

SM
SM (13 marca 2015 o 07:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

a ja wysłałam SMS i rodzina też, a Ty jak chcesz to wyślij na poprzedni zarząd spółdzielni, który wywiózł pieniądze za granicę na swoje konto bankowe, 

bo Ty i rodzinka pracujecie pewnie w SM i przed wyborami może na balkonie powiewał banerek z buźką idola.. 

Rozwiń
Josef
Josef (13 marca 2015 o 07:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Prezes Spółdzielni reprezentuje ją na zewnątrz i wraz ze swoją administracją załatwia wszystkie sprawy związane z funkcjonowaniem mieszkańców.Za to bierze sowita pensję.Tylko Tomasiak to jest niestety wyjątkowo konfliktowy facet.On chce władzy większej.Jest już przewodniczącym rady miasta,ma własną telewizję,to czas będzie wystartować na posła.Aktualnie tyły mu zabezpiecza przewodniczenie  radzie miasta ,to trzeba sięgać wyżej.Póki co nie ma jeszcze przeciwnika jakim był szef Ligi  Polskich Rodzin,który jednym ruchem załatwił Tomasiaka z warszawskiego biura tej partii..Nawet nie logicznym jest wpłacanie oddzielnie na konto związku komunalnego  6 czy 8 złotych.Od tego jest zarząd  SM.Teraz wszystkie koszta manipulacyjne łącznie z sądami i odsetkami powinien zapłacić zarząd SM z własnej kieszeni.

Rozwiń
Gość
Gość (12 marca 2015 o 19:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Dlaczego ludzie macie pretensje do związku a nie Prezesa Spółdzielni, to on jest wszystkiemu winien, Jako członek tej spółdzielni byłabym ciekawa, z jakich pieniędzy prezes opłacał Sądy, Przecież ewidentnie było to jego widzimisię i robienie tylko mieszkańcom pod górkę.

lepiej się dowiedz jakie pieniądze wyprowadził poprzedni zarząd za granicę i kiedy je odda

Rozwiń
Gość
Gość (12 marca 2015 o 19:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Może ktoś weźmie się też za spółdzielczą telewizję Kanał S, który jest zwykłą propagandówką prezesa. Ostatnio to nawet już namawiają na wysyłanie na niego SMS-ów na Człowieka Roku 2014. Jakim prawem to wszystko za pieniądze spółdzielców ?

a ja wysłałam SMS i rodzina też, a Ty jak chcesz to wyślij na poprzedni zarząd spółdzielni, który wywiózł pieniądze za granicę na swoje konto bankowe, 

Rozwiń
Tomek
Tomek (12 marca 2015 o 13:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jaki jest to jest ale bardziej zorganizowanej osoby i zaangażowanej w swoją prace w Lubartowskich spółkach i samorządzie nie ma. Gdyby nie Jacek T. dalej na osiedlach pachniałoby komuną. Z czystym sumieniem wyśle na Niego SMSa. 

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!