sobota, 24 marca 2018 r.

Lubartów

W Lubartowie będą szkolić partyzantów. W razie wojny będą w pogotowiu

Dodano: 8 stycznia 2016, 14:17
Autor: Paweł Puzio

Chcemy pokazać młodym ludziom, że świat nie zamyka się tylko w Internecie i tablecie – mówią członkowie I kompanii Gwardii Wspierania Bezpieczeństwa Obywatelskiego z Lubartowa
Chcemy pokazać młodym ludziom, że świat nie zamyka się tylko w Internecie i tablecie – mówią członkowie I kompanii Gwardii Wspierania Bezpieczeństwa Obywatelskiego z Lubartowa

Pierwsza w województwie jednostka gwardii narodowej powstała w Lubartowie. Jej członkowie chcą pomagać i w szkoleniach wojskowych, i w likwidacji skutków klęsk żywiołowych. A w razie wojny będą w pogotowiu

Kamil Zydlewski, emerytowany policjant i zapalony rekonstruktor wydarzeń historycznych, poprosił już Radę Miasta Lubartów o 35 tys. zł. Mają to być środki na sprzęt dla I kompanii Gwardii Wspierania Bezpieczeństwa Obywatelskiego.

Lubartowska kompania to pierwsza jednostka terenowa Gwardii Wspierania Bezpieczeństwa Obywatelskiego. Sztab GWBO mieści się w Lublinie. – Działamy w ramach Stowarzyszenia Bezpieczny Lublin. Naszym celem jest stworzenie sieci jednostek powiatowych na kształt gwardii narodowej. Chodzi nie tylko o szkolenie wojskowe, ale także o m.in. o pomoc przy klęskach żywiołowych, poszukiwanie zaginionych ludzi czy wspieranie działań na rzecz bezpieczeństwa sąsiedzkiego – mówi Grzegorz Adamczyk, jeden z założycieli i szefów GWBO.

Lada dzień zacznie się formowanie jednostki w powiecie świdnickim. – Do końca pierwszego kwartału ogłosimy nabór do jednostek w innych powiatach – zapowiada Adamczyk.

I kompania w Lubartowie, działająca także na terenie Kocka i Parczewa, liczy ponad 60 osób. – Zwróciłem się do Rady Miasta Lubartów o pieniądze na sprzęt. 35 tys. zł potrzebne nam jest na umundurowanie, namioty, śpiwory oraz innego rodzaju ekwipunek – mówi Zydlewski. – Chcemy pokazać młodym ludziom, że świat nie zamyka się tylko w Internecie i tablecie. Dlatego proponujemy im szkolenia z technik militarnych, przetrwania w lesie, uczestnictwo w akcjach ratunkowych w razie klęsk żywiołowych czy dbanie o bezpieczeństwo w najbliższej okolicy. Naszym celem jest także wyszkolenie sprawnych partyzantów, którzy w razie wojny mogą przejść do walki w konspiracji – podkreśla Zydlewski.

Tylko w ciągu ostatnich kilku tygodni do I kompanii zapisało się 20 osób. – Trzon kadrowy stanowią doświadczeni ludzie ze służb mundurowych, emerytowani wojskowi i policjanci – dodaje Zydlewski.

Rada i burmistrz miasta Lubartów przychylnym okiem patrzą na inicjatywę Kamila Zydlewskiego. – Jednak o pomocy materialnej pomyślimy w późniejszym terminie. Tego rodzaju działania w naszym mieście załatwia Obrona Cywilna oraz struktury MON – mówi Janusz Bodziacki, burmistrz Lubartowa.

Na terenie naszego województwa działają także inne organizacje proobronne, m.in. duża Legia Akademicka i oraz lokalne filie Stowarzyszenie FIA.

Czytaj więcej o: Lubartów wojsko Kamil Zydlewski
Użytkownik niezarejestrowany
Thomas (tofic)
alojzy
(51) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (3 sierpnia 2016 o 15:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wypowiem sie bo nie moge słuchac dłużej tego bełkotu niezaradnych tatusiów! Pisze do kolegów którzy obrażają Gwardie. To Wy macie jakies kompleksy bo gdybyście nie mieli ich i gdybyście mieli jaja jak na facetów przystało to byscie nie komentowali tylko wsparli Gwardie swoją obecnością w Niej!! Nie no lepiej jest nosic kur.. rurki czy chlac browara na kanapie przed szklanym bogiem. Kadra w Gwardii jest I klasa! Doświadczeni mundurowi. Żołnierze i Policjanci! I nie macie prawa panowie tak szykanować tej grupy militarnej! Bo kto jak nie Gwardia i OT bedą Wam tyłki chronić przed ukraińcami co? WOJSKA NIE MA!! Co do dofinansowania Gwardii przez samorządy to jestem za! Sam jako Gwardzista na mundur i wszelki inny szpej wydałem gruuubo ponad 1000 zł. Ale nie żałuje tej kasy bo chce sie szkolic. Moim zdaniem lepiej wydac ta kase na organizacje proobronne niz tak jak 500+ utrzymywac żuli pod sklepem! Z naszych pieniedzy. OT już dostało wsparcie od MONu, teraz my czekamy! Czołem Gwardio!!
Rozwiń
Thomas (tofic)
Thomas (tofic) (7 kwietnia 2016 o 22:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jestem chętny ! Jeżeli to bezpłatne ? Nie pytajcie dlaczego chce w to wejść mógł by mi ktoś jakieś namiary wysłać Tomcio1008@Gmail.com

Mam do dyspozycji tylko niedziele
Rozwiń
alojzy
alojzy (22 stycznia 2016 o 09:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Wyszkolić żołnierza może tylko wojsko, żadna inicjatywa społeczna tego nie zastąpi. Emerytowany policjant w tym przypadku to ostania rzecz jaka może mieć miejsce przy szkoleniu kogokolwiek i jeszcze wyciągając kasę od samorządu. Psychiatra z PO o nazwisku Klich rozbroił Polski naród, wojska nie mamy, a to co jest to w dwóch krótkich żołnierskich słowach do chuja nie jest podobne. Armia zawodowa to jest bardzo drogi interes i obciążenie dla budżetu polskiego państwa, mam nadzieję, że nowy polski rząd odwróci tę szkodliwą reformę polskiej armii i powrócimy do armii z poboru, która kształtuje postawy i charakter obywatela. DOŚĆ TEGO LEWACTWA W KRAJU W KAŻDEJ DZIEDZINIE ŻYCIA

świetne

Rozwiń
..........
.......... (20 stycznia 2016 o 11:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jak gwardia i jak kadra - ludzie bez pojęcia i kompetencji szukający sobie miejsca gdyż nigdzie ich nie chcą . Pan Kamil niestety od lat żyje w matriksie. Te jego opowieści, ordery i medale sama fikcja. Panie Burmistrzu Bodziacki żadnych pieniędzy - lepiej dać biednym lub na inne cele.

Człowieku bez pojęcia ,nie wiesz o kim i co piszesz . Dowiedz się kto koordynuje te działania , może zdasz sobie sprawę iż Twoje komentarze są idiotyczne . Zwracam uwagę na sytuację na Ukrainie ,gdzie młodzi ludzie nie potrafią posługiwać się nawet zwykłą pałką a co dopiero bronią . 

Rozwiń
Gość
Gość (17 stycznia 2016 o 12:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zniszczyliscie poważne duże jednostki obronne między innymi jednostka wojskowa we Włodawie i wiele innych a teraz tworzycie jakiś twór. Mydlenie oczu społeczeństwu.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (51)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!