piątek, 23 marca 2018 r.

Lubartów

Zaliczki opłat za ogrzewanie, wyższe niż koszty. "Nie wiadomo jaka będzie zima"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 lutego 2013, 19:44

 (Archiwum)
(Archiwum)

Zaliczki opłat za ciepło w Spółdzielni Mieszkaniowej w Lubartowie są sporo wyższe od rzeczywistych kosztów ogrzewania. Miejscowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej rozesłało do spółdzielców tysiące ulotek. Każe w nich porównać obydwie stawki.

Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej w Lubartowie poinformował swoich członków o podwyżkach zaliczek opłat za ciepło, które ich czekają od 1 marca. Dodał, że jest zmuszony je wprowadzić, bo wyższe stawki nałożyło Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Trzeba będzie więc płacić 2,36 zł za mkw. miesięcznie w przypadku bloków ocieplonych i 3,34 zł za mkw. w blokach nieocieplanych. Dotąd miesięczna zaliczka wynosiła 2,15 zł za mkw. (blok ocieplony) i 3,04 zł (blok nieocieplany).

W ubiegłym tygodniu do skrzynek kilku tysięcy spółdzielców trafiły ulotki PEC. Firma postanowiła podać jakimi stawkami obciążyła spółdzielnię za ciepło dostarczone w zeszłym roku. Podała też cenę ogrzania jednego metra kwadratowego powierzchni w poszczególnych blokach już po podwyżce (od 1 lutego br.), przy założeniu, że zużycie ciepła będzie takie samo jak w ub. roku.

– Dostarczyliśmy taką ulotkę, bo zarząd spółdzielni zrzucał na PEC winę za uchwalenie nowych, wyższych zaliczek– mówi Szymon Gasiuk, prezes PEC.

Podawane przez PEC koszty ogrzania mkw. w poszczególnych blokach są nawet o kilkadziesiąt groszy niższe niż miesięczna zaliczka za ciepło ustalona przez spółdzielnię. PEC napisał do spółdzielców, że mogą teraz porównać, ile wpłacają spółdzielni za ciepło z kwotami, które spółdzielnia przekazuje potem do PEC.

Jacek Tomasiak, prezes SM w Lubartowie potwierdza, że uchwalane zaliczki na ciepło są wyższe od stawek ogrzania mkw podanych przez PEC.

- W ubiegłym roku spółdzielcy wpłacili ok. 4 mln zł z tytułu zaliczek – wylicza prezes. – Po rozliczeniu ciepła okazało się, że nadpłacili 950 tys. zł, które zostanie im zwrócone. Koszty ciepła rozliczane są na zero, w efekcie mieszkańcy płacą dokładnie tyle ile naliczy PEC. Tak jest co roku.

Dlaczego spółdzielnia bierze zaliczki "z zapasem”? – Trudno przewidzieć, jaka będzie zima i ile ciepła zostanie zużyte – dodaje prezes. – Nie chcemy doprowadzić do tego, żeby spółdzielcy po roku zostali zaskoczeni dopłatami po tysiąc złotych, bo zima była surowa. Za takim rozwiązaniem byli sami mieszkańcy.

Spółdzielcy rzadko decydują się na odebranie nadpłaty w gotówce, przeważnie przeznaczają ją na poczet przyszłych czynszów.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Josef
gość
k
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Josef
Josef (19 lutego 2013 o 17:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mały prezes przyszedł do s-ni pod pretekstem jej ratowania ,a że z ratownia nic nie wyszło to spóldzielcom podniósł czynsz o 30-40%.W rezultacie okazało się że to s-nia uratowała mu życie ,bo po kopniaku z biura LPR w Warszawie był bez pracy.W ciągu kilku lat ten młodzieniec postawił sobie dom! To wszystko w ramach ratowania s-ni.Założył sobie telewizję kablową,gdzie głównym aktorem jest on sam i prawda jest w przekazie telewizyjnym,a za wszystku bulą spółdzielcy.W czasie jego kilku letniej bytności czynsz zdrożał ok 100 zł na mieszkaniu ,nie licząc takich sztuczek jak z PEC-em.To jest ewidentne kredytowanie spółdzielni bez odsetek!!!Nie licząc po 100 zł miesięcznie na tzw.fundusz remontowy!Czy jest jakiś organ kontrolny ???Jest RN złożona z kilkunastu układowców! Ale wszystko co źle /jak z jego wypowiedzi wynika/to burmistrz i rada miasta,ktorej on sam jest radnym!
Rozwiń
gość
gość (19 lutego 2013 o 16:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[url="http://www.mmlubartow.pl/artykul/pec-do-tysiecy-spoldzielcow-porownajcie-ile-placicie-za-cieplo"]http://www.mmlubarto...cicie-za-cieplo[/url] Tutaj sprawa jest omówiona, nikt nie ma pretensji o wysokość zaliczek. Po co kolejny raz art. o tym samym? Ktoś komuś chce dalej dokuczyć, mimo, że raz nie wyszło?
Rozwiń
k
k (19 lutego 2013 o 15:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Gość' timestamp='1361278979' post='735907']
Bo może nieocieplone bloki zużywają więcej ciepła niż ocieplone nieuku?
[/quote]

Napiszę Twoim językiem:
Czy to wina mieszkańców, że spółdzielnie nie ociepliła im blok, deb***u?
Rozwiń
marian
marian (19 lutego 2013 o 15:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
niezgodne z prawem jest pobieranie wygórowanych zaliczek.

To nie spółdzielni jest oceniać czy ktoś będzie potem w stanie zapłacić wyższą kwotę czy nie. Ponadto, spółdzielnia nie może finansować z zaliczek innych kosztów. Bo potem mogłoby się okazać, że pomimo zawyżonych zaliczek spółdzielnia i tak nie ma pieniędzy na zapłatę za ogrzewanie.
Rozwiń
zenek
zenek (19 lutego 2013 o 14:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I to jest własnie ta zła strona mieszkania w bloku płacimy, niby spółdzielnia wyszczególnia za co ale i tak robi nas w wała ci miesiąc.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!