czwartek, 22 marca 2018 r.

Lubartów

Będzie praca dla kilkuset osób, zbudują hutę szkła

Dodano: 14 lipca 2017, 17:06

Wizualizacja huty, która ma powstać w Leszkowicach
Wizualizacja huty, która ma powstać w Leszkowicach

Huta szkła, kopalnia piasku, zakłady produkcyjne oraz ośrodek badawczo-rozwojowy powstaną w Leszkowicach (pow. lubartowski) na części terenu, na którym kiedyś miało powstać lotnisko. Pracę znajdzie tu co najmniej 350 osób.

W piątek podpisano umowę sprzedaży należących do samorządu województwa 59 działek o powierzchni ponad 38 ha. Nabywca to BD Art Glass Lubelskie Huty Szkła, która zaoferowała 3,9 mln zł.

– Cieszę się, że udało nam się zbyć te grunty przy pierwszym przetargu. Mam nadzieję, że nasza radość będzie większa z miejsc pracy, które tam powstaną – mówi Sławomir Sosnowski, marszałek województwa lubelskiego.

Nadzieje są spore, bo inwestor w gminie Ostrówek zamierza wybudować hutę szkła, kopalnię piachu i minerałów towarzyszących, zakłady produkujące innowacyjne materiały budowlane i termoizolacyjne oraz ośrodek badawczo-rozwojowy.

– Sama huta to ok. 300 miejsc pracy. W kopalni zatrudnienie znajdzie ok. 50-60 osób, ale dodatkowo będziemy potrzebować pracowników, którzy zajmą się m.in. transportem. Ostateczna liczna zatrudnionych będzie zapewne większa – mówi Bogdan Pęski, prezes BD Art. Glass Lubelskie Huty Szkła. – Bez szkła nie da się dzisiaj żyć. Wytyczne unijne, które mówią, że wkrótce w oknach będą musiały być cztery, a nie trzy szyby, dodatkowo nakręcają koniunkturę na ten materiał. A w Polsce szkła nie ma, jest ono importowane z Azji, ale też z Białorusi. Podstawą tego pomysłu był fakt, że w tym rejonie jest mnóstwo piasku, dzięki czemu mamy podstawowy surowiec – dodaje.

A według szacunków inwestora złoża piasku na nabytych przez niego terenach będzie można wydobywać przez 35 lat. Przez tyle czasu mają służyć dwie linie produkcyjne na chińskiej licencji. Jako pierwsza powstanie ta mniejsza, umożliwiająca produkcję 600 ton szkła dziennie. Wraz z nią zostanie zbudowana kopalnia, budynki produkcyjne oraz m.in. hotel dla pracowników. Szacowany koszt tej inwestycji to ok. 400 mln zł. W późniejszym czasie planowana jest budowa linii, która pozwoli produkować tysiąc ton szkła na dobę.

Inwestor prace budowlane planuje rozpocząć wiosną. Termin ich ukończenia zależy m.in. od formalności związanych z podłączeniem prądu i gazu. – Zakładamy, że potrwają one do 36 miesięcy – mówi Tomasz Skoniecki, doradca zarządu spółki.

Sprzedane właśnie działki znajdują się na gruntach odkupionych przed laty przez samorząd województwa za 1,39 mln zł z myślą o budowie lotniska. Port lotniczy ostatecznie powstał jednak w Świdniku, a na terenie gmin Ostrówek i Niedźwiada przez kilka lat nie można było zrobić nic. Przeznaczenie nieruchomości na inne cele niż lotnicze oznaczałoby konieczność zwrócenia państwowej dotacji otrzymanej na przygotowania do inwestycji. Obecnie województwo posiada tam jeszcze 140 ha gruntów. Powierzchnia 20 ha została niedawno wydzierżawiona z przeznaczeniem na poszukiwanie złóż bursztynu.

Użytkownik niezarejestrowany
dddd
fgfg
(19) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (20 grudnia 2017 o 20:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
He..he...juź co tam miało być i lotnisko o wydobywanie bursztynu a teraz szkło będą produkowac PSL nakupił tam ziemi teraz kombinują.Niech lepiej drogę Parczew-Lubartów wyremontują bo te szyby nie zniosą transportu po takich dołach idxirach he..he..
Rozwiń
dddd
dddd (31 sierpnia 2017 o 11:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
no napewno nie trafiające dla pieprzących i rozmnażająch się 500+," a ty skąd się wziąłeś, z niepokalanego poczęcia? następne pokolenia nie są potrzebne?
Rozwiń
fgfg
fgfg (23 lipca 2017 o 21:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
super! nowe miejsca pracy, badania i rozwój, nowa produkcja i wzbogacanie powiatu, gmin i miejscowości podatkami przedsiębiorstwa i jego pracowników :) brawo!
 brawo. praca za 1400 zł netto, to ja wolę narobić dzieci, leżeć w domu na kanapie z piwkiem kupionym za 500+
Rozwiń
ktoś
ktoś (18 lipca 2017 o 22:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
huta to chyba bajer; chodzi o to co tam jest prawdopodonie pod ziemią na głębokości 300-1200m choć chodzi o tereny bardziej pod Niedźwiade i Karczunek
Rozwiń
Gość
Gość (18 lipca 2017 o 12:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
super! nowe miejsca pracy, badania i rozwój, nowa produkcja i wzbogacanie powiatu, gmin i miejscowości podatkami przedsiębiorstwa i jego pracowników :) brawo!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (19)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!