Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie Ekstra

9 marca 2017 r.
18:18

Muzyk: Czasem mieszkańcy Lublina nie dostrzegają piękna miasta

Autor: Zdjęcie autora sz
38 2 A A
Bartek Wąsik na dachu hotelu Victoria
Bartek Wąsik na dachu hotelu Victoria

Rozmowa z Bartkiem Wąsikiem, pianistą i kompozytorem, współzałożycielem i członkiem zespołów „Lutosławski Piano Duo” i „Kwadrofonik”, autorem projektu „Kocham, Lublin, Szanuję. Harmonie miasta”, którego premiera odbędzie się 11 marca w Teatrze Starym

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Skąd pomysł na niezwykły film o Lublinie z muzyką na żywo?

– Jestem stąd. Pomysł nie jest oryginalny, bo to film. Jego dramaturgia zrodziła się w mojej głowie, a ja nie jestem filmowcem. Jestem pianistą. Podtytuł „Harmonie miasta” współgra z muzyką. Napisałem ją specjalnie do filmu i będę ją grał na żywo. Będę taperem, który nie będzie swoją grą komentował zjawisk pokazanych w filmie. Raczej klimaty i emocje.

• Co zobaczymy na filmie?

– Obrazy, na których uchwycony jest Lublin. I relacje ludzi, z którymi się spotykaliśmy, robiliśmy wywiady. Z wszystkich zdjęć i słów, które usłyszeliśmy – wybraliśmy emocje i taką prawdę, która jest najbliższa naszemu sercu. W czasie pracy szybko wytworzył się między nami wspólny mianownik. Nie tak dawno, przy pracy zapinającej projekt zobaczyliśmy, że często mówimy dokładnie to samo w tym samym momencie, że staliśmy się takim chórem. 

• O czym to świadczy?

– O tym, że dotarliśmy do tej samej wrażliwości, z której korzystamy w tym filmie. Chciałem, żeby pozostałe osoby pracujące nad filmem nie znały miasta. Patrzyły na Lublin świeżym spojrzeniem. Podczas pracy okazało się, że ja, mieszkaniec Lublina, pewne miejsca widziałem po raz pierwszy. Okazało się, że ja tego miasta do końca też nie znam. Bardzo ważnym miejscem dla filmu był dach hotelu Victoria. Tu powstały ukochane time-lapse, spędziliśmy tu masę czasu, włącznie z polowaniami na wielkie pełnie księżyca.

• Coś pana szczególnie uderzyło?

– Może to, że sami mieszkańcy Lublina czasem nie dostrzegają jego piękna. Tak jak napisałem do programu, życzyłbym sobie, by słuchając i oglądając „Kocham, Lublin, Szanuję” widzowie na nowo odnaleźli w sobie empatię i miłość do swojego miasta…

Bartek Wąsik, Kocham, Lublin, Szanuję. Harmonie miasta. Muzyka: Bartek Wąsik, realizacja zdjęć Agata Grzybowska, reżyseria dźwięku Robert Migas. Premiera 11 marca 2017, Teatr Stary w Lublinie. Najbliższe spektakle: 13–15 marca, g. 19.

Czytaj więcej o:

Komentarze 2

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 3 kwietnia 2017 o 08:46
To nie mieszkańcy Lublina tylko wiocha co sie za robotą do naszego pięknego miasta przeprowadziła i ich życie wyglada w następujący sposób : praca-biedronka-dom-praca-biedronka-dom......... i ewentualny spacer dookoła bloku raz na tydzień ...... jak tak można wegetować ???
Avatar
Gość / 12 marca 2017 o 14:34
Czule wyznanie uczuc... a maslo jest maslane?
Avatar
Gość / 3 kwietnia 2017 o 08:46
To nie mieszkańcy Lublina tylko wiocha co sie za robotą do naszego pięknego miasta przeprowadziła i ich życie wyglada w następujący sposób : praca-biedronka-dom-praca-biedronka-dom......... i ewentualny spacer dookoła bloku raz na tydzień ...... jak tak można wegetować ???
Avatar
Gość / 12 marca 2017 o 14:34
Czule wyznanie uczuc... a maslo jest maslane?
Zobacz wszystkie komentarze 2

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie 0 0

Nie ma tu recepty, ale każdy kto nie może zasnąć, łatwo zidentyfikuje się z podmiotem lirycznym

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia 0 1

Puławscy radni upoważnili prezydenta do zadłużenia miasta i rozstrzygnięcia ostatniego przetargu na budowę nowej hali widowiskowo-sportowej. Łączne wydatki związane z budową pierwszego etapu obiektu (bez basenu) władze szacują na ok. 90 mln złotych.

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych
26 maja 2018, 10:00

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych 0 0

Z bezpłatnych badań prowadzonych przez studentów z organizacji Młodych Medyków przy Uniwersytecie Medycznym w Lublinie będzie można skorzystać już w sobotę, 26 maja w Tarasach Zamkowych.

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia]
galeria

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia] 0 0

Ponad 300 awansów na wyższe stopnie służbowe przyznał Nadbużański Oddział Straży Granicznej. Okazją były piątkowe wojewódzkie uroczystości 27. rocznicy utworzenia Straży Granicznej, które odbyły się w Białej Podlaskiej.

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy
galeria
film

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy 0 0

Od soboty będzie można rezerwować bezpłatne wejściówki na Noc Kultury (2/3 czerwca). Obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, a rezerwacja jest możliwa tylko przez internet. Chodzi oczywiście tylko o wydarzenia, na które wpuszczana może być ograniczona liczba widzów. Jakie to imprezy i jak zdobyć wejściówkę?

Puławy: Nauczycielka stanie do walki o fotel prezydenta
Sonda

Puławy: Nauczycielka stanie do walki o fotel prezydenta 0 11

Przewodnicząca rady miasta Bożena Krygier powalczy jesienią o fotel prezydenta miasta Puławy. Jej kandydaturę potwierdziły władze Prawa i Sprawiedliwości.

Program TV na weekend 25-27 maja. Jakie filmy warto zobaczyć?
25 maja 2018, 0:00

Program TV na weekend 25-27 maja. Jakie filmy warto zobaczyć? 0 0

Co Gdzie Kiedy. W ten weekend TVN stawia na widowiskowe hity Michaela Baya - Transformers i Armageddon. Ale w naziemnej telewizji cyfrowej zobaczymy także festiwalowego Toma, doskonałą gangsterkę od Scorsese - Infiltrację czy polską Karbalę. Sprawdźcie, jakie filmy będzie można zobaczyć w ten weekend w telewizji.

Nie ma chętnych na działki w bialskiej podstrefie ekonomicznej

Nie ma chętnych na działki w bialskiej podstrefie ekonomicznej 0 2

Drugi już przetarg na ogromny areał w bialskiej podstrefie ekonomicznej zakończył się fiaskiem.

Podlubelska gmina urządziła loterię. Są efekty, rośnie liczba mieszkańców płacących podatki

Podlubelska gmina urządziła loterię. Są efekty, rośnie liczba mieszkańców płacących podatki 0 3

Władze podlubelskiej gminy Niemce znalazły sposób na to, by zachęcić mieszkańców do płacenia podatków w ich gminie. Już po raz drugi urzędnicy zorganizowali loterię z nagrodami. Można wygrać telewizor, laptop albo konsolę.

Zamość: Galeria sztuki na murach zoo

Zamość: Galeria sztuki na murach zoo 0 0

W Zamościu odbędzie się festiwal Hip-Hop Graffiti Jam, podczas którego stworzona będzie miejską galerię sztuki na szarych dziś murach Ogrodu Zoologicznego. Wszystko dzięki grantowi otrzymanego w programie Lechstarter.

Skład sztuki. Interaktywna wystawa dla dzieci w Galerii Labirynt
26 maja 2018, 12:00

Skład sztuki. Interaktywna wystawa dla dzieci w Galerii Labirynt 0 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Labirynt (ul. Popiełuszki 5) zaprasza na wernisaż interaktywnej wystawy dla dzieci Skład sztuki. Otwarcie ekspozycji odbędzie się w sobotę, 26 maja o godz. 12.

Lubelskie: Nowe pociągi w tym roku nie przyjadą

Lubelskie: Nowe pociągi w tym roku nie przyjadą 0 4

Miały pachnieć nowością, koić klimatyzacją i zapewniać pasażerom bezprzewodowy internet. W takich warunkach miały nas wozić po trasach regionalnych, np. z Lublina do Chełma i Dęblina. Miały, ale na razie nie będą. Unieważniony został przetarg na dostawę 11 pociągów elektrycznych dla województwa lubelskiego

100 milionów złotych na fotonikę!

100 milionów złotych na fotonikę! 0 0

100 mln zł na fotonikę – wspólne przedsięwzięcie NCBiR i samorządu województwa lubelskiego Samorząd województwa lubelskiego oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wspólnie wspierają projekty w zakresie innowacyjnych technologii fotonicznych. Na ten cel przeznaczono aż 100 milionów złotych.

Havana Nights w El Cubano
26 maja 2018, 21:00

Havana Nights w El Cubano 0 0

W sobotę, 26 maja o godz. 21 w klubie El Cubano (ul. Zesłańców Sybiru 5) odbędzie się impreza z cyklu Havana Nights.

Tysiące pijawek w śmietnikach w pociągu [zdjęcia]
galeria

Tysiące pijawek w śmietnikach w pociągu [zdjęcia] 0 1

Ponad 3 tys. chronionych pijawek lekarskich znaleźli celnicy w śmietnikach w międzynarodowym pociągu z Kijowa do Warszawy. Żaden z podróżnych nie przyznał się do przemytu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!