Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

15 marca 2009 r.
15:29
Edytuj ten wpis

18 tys. zł lub nawet 40 tys. zł na własną firmę

0 8 A A

Na rozkręcenie własnego biznesu bezrobotny może dostać ponad 18 tys. bezzwrotnej dotacji. Ci, co pracę mają, mogą starać się dofinansowanie z EFS. Tutaj na założenie swojej firmy można dostać nawet 40 tys. złotych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Myślę, o założeniu własnego interesu w branży elektronicznej. Tyle, że pieniądze z pośredniaka nie wystarczą na wszystkie dziedziny biznesu, o jakich myślę - mówi Robert Miedziocha, którego w piątek spotkaliśmy pod Miejskim Urzędem Pracy.

Z Urzędu Pracy na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej teraz można dostać ponad 18 tys. zł. To bezzwrotna pożyczka, ale żeby ją otrzymać należy spełnić kilka warunków.

M.in. trzeba być zarejestrowanym bezrobotnym, przez ostatnie 12 miesięcy nie prowadzić własnej działalności i nie korzystać w przeszłości z podobnych dotacji. Zainteresowanie jest ogromne.

- Każdego dnia wpływają do nas nowe wnioski - przyznaje Artur Seroka, rzecznik Miejskiego Urzędu Pracy w Lublinie. - W tamtym roku podpisaliśmy ponad 400 umów z osobami bezrobotnymi, w tym roku już złożonych jest 240.
Dofinansowanie na założenie własnej firmy oferuje także Europejski Fundusz Społeczny. Tutaj "do wzięcia” jest nawet 40 tys. złotych. Ale zasady przyznawania takich środków są nieco inne. Co ważne - nie trzeba być bezrobotnym.

- Osoby fizyczne nie występują samodzielnie o dofinansowanie. Odbywa się to za pośrednictwem instytucji realizujących projekty dotyczące wsparcia osób rozpoczynających działalność gospodarczą - tłumaczy Karolina Grochowicz-Stec z Regionalnego Ośrodka EFS w Lublinie.

Pełną listę tych instytucji z Lublina i regionu można znaleźć na stronie www.wup.lublin.pl/pokl/. Prowadzą one cykl szkoleń m.in. z pisania biznesplanu i przyznają dotacje. Aby się "załapać” wystarczy pomyślnie przejść proces rekrutacji (wypełnić dostępny w internecie kwestionariusz) i przekonać komisję do swojego pomysłu na biznes.

Ciekawą ofertę dla początkujących przedsiębiorców ma Fundacja UMCS. Właśnie rusza kolejna edycja projektu "Inicjatywa jest kobietą. ABC przedsiębiorczości”. W zeszłym roku w jego ramach powstały m.in. zakład fotograficzny, produkcji bębnów czy szycia strojów liturgicznych.

- Uczestniczkami projektu mogą być tylko kobiety zameldowane na terenie woj. lubelskiego. Ważne jest by nie posiadały zarejestrowanej działalności w okresie jednrgo roku przed złożeniem wniosku o uzyskanie wsparcia - mówi Anna Grzegorczyk z Fundacji UMCS.

Na otrzymanie dofinansowania ma szansę 60 kobiet wybranych w drodze konkursu. Regulamin projektu ogłoszony zostanie 16 marca, a pierwsza z sześciu rekrutacji odbędzie się pod koniec miesiąca.

- Na początek z nadesłanych zgłoszeń wybierzemy 15 pań, które będą się uczyć jak pisać biznesplan. Maksymalnie 10 z nich otrzyma dotacje. Kwota w zależności od potrzeb ale nie więcej niż 40 tys. - dodaje Grzegorczyk

Instytucje przyznające dotacje z EFS, działanie 6.2

* Polska Fundacja Ośrodków Wspomagania Rozwoju Gospodarczego "OIC Poland”
ul. Mełgiewska 7-9, 20-209 Lublin
Tel. 0-81 749 17 70
Osoby fizyczne (zameldowane na terenie woj. lubelskiego) zamierzające rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej (z wyłączeniem osób, które posiadały zarejestrowaną działalność gospodarczą w okresie 1 roku przed złożeniem wniosku o uzyskanie wsparcia w ramach projektu)
• Rekrutacja
Luty - Czerwiec 2009 r.

* Fundacja Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej
ul. Radziszewskiego 11 / 7,8, 20-036 Lublin
Tel. 0-81 537 58 17
Kobiety zameldowane na terenie woj. lubelskiego zamierzające rozpocząć działalność gospodarczą (w tym spółdzielnię lub spółdzielnie socjalną) z wyłączeniem osób, które posiadały zarejestrowaną działalność gospodarczą w okresie 1 roku przed złożeniem wniosku o uzyskanie wsparcia w ramach projektu)
• Rekrutacja
Marzec 2009 - Styczeń 2010

* Powiatowy Urząd Pracy w Tomaszowie Lubelskim
ul. Lwowska 35, 22-600 Tomaszów Lubelski
Tel. 0-84 664 20 72
Osoby bezrobotne zarejestrowane w PUP w Tomaszowie Lubelskim zamierzające rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej (z wyłączeniem osób, które posiadały zarejestrowaną działalność gospodarczą w okresie 1 roku przed złożeniem wniosku o uzyskanie wsparcia w ramach projektu)
• Rekrutacja
Luty - Maj 2009

* Lubelska Szkoła Biznesu Sp. z o.o. Fundacji Rozwoju KUL
ul. Konstantynów 1H, 20-708 Lublin
Osoby fizyczne (zameldowane na pobyt stały lub tymczasowy w woj. lubelskim) zamierzające rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej (z wyłączeniem osób, które posiadały zarejestrowaną działalność gospodarczą w okresie 1 roku przed złożeniem wniosku o uzyskanie wsparcia w ramach projektu)
• Rekrutacja Luty 2009 i Styczeń 2010

* Fundacja Rozwoju Lubelszczyzny
ul. Lubartowska 74 A, 20-094 Lublin
tel. + 48 81 710 19 00
Osoby fizyczne posiadające stałe lub tymczasowe zameldowanie na terenie powiatu chełmskiego, włodawskiego oraz miasta Chełm, zamierzające rozpocząć działalność gospodarczą ( z wyłączeniem osób, które posiadały zarejestrowaną działalność gospodarczą w okresie 1 roku przed złożeniem wniosku o uzyskanie wsparcia w ramach projektu)
• Rekrutacja Kwiecień 2009, Kwiecień 2010

* Fundacja Puławskie Centrum Przedsiębiorczości
ul. Mościckiego 1, 24-100 Puławy
Osoby fizyczne zameldowane w Puławach chcące rozpocząć działalność gospodarczą ( poza osobami, które posiadały zarejestrowaną działalność gospodarczą w okresie 1 roku przed przystąpieniem do projektu) należące do 4 gr. Strategicznych tj.: pozostające bez zatrudnienia przez okres powyżej 24 m-cy, do 24 roku życia, niepełnosprawne oraz pomiędzy 50-64 rokiem życia
• Rekrutacja Marzec - Maj 2009

* Fundacja Rozwoju Lubelszczyzny
ul. Lubartowska 74 A, 20-094 Lublin
tel. + 48 81 710 19 00
Osoby fizyczne posiadające stałe lub tymczasowe zameldowanie na terenie powiatu bialskiego oraz miasta Biała Podlaska zamierzające rozpocząć działalność gospodarczą ( z wyłączeniem osób, które posiadały zarejestrowaną działalność gospodarczą w okresie 1 roku przed złożeniem wniosku o uzyskanie wsparcia w ramach projektu).
• Rekrutacja Marzec - Czerwiec 2009

* Stowarzyszenie B4
Ul. Sokoła 4a/2, 35-010 Rzeszów
tel. 178532724
Osoby pozostające bez zatrudnienia, osoby długotrwale bezrobotne, osoby zamieszkałe tereny wiejskie Osoby do 24 roku życia, osoby nieaktywne zawodowo, zameldowane na terenie woj. lubelskiego zamierzające rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej
• Rekrutacja Marzec - Maj 2009

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
remi / 16 marca 2009 o 20:37
irena napisał:
w Fundacji UMCS tez maja. Dla bezrobotnych (pań) i bez działalnosci

nie tylko dla bezrobotnych pan.na stronie j est podane ze ze ipracujace irolniczki imatki polski
Avatar
po czatku jacy / 16 marca 2009 o 20:23
gdyby nie ta biurokracja ze trzeba odsta c swoje w UP to na pewno byloby super... w osrodkach regionalnych niebylem,alepewnie teztrzeba miec czasu i cierpliw ości sporo...
Avatar
irena / 16 marca 2009 o 12:55
lala napisał:
to sprawdź w Lubelskiej Szkole Biznesu. Tam mają


w Fundacji UMCS tez maja. Dla bezrobotnych (pań) i bez działalnosci
Avatar
lala / 16 marca 2009 o 07:55
stefan napisał:
Małe sprostowanie, żeby móc ubiegać się o środki z unii owe 40 tys. należy być bezrobotnym, pracujący nie mają szans, kto nie wierzy niech się dowie w Urzędzie Wojewódzkim.

to sprawdź w Lubelskiej Szkole Biznesu. Tam mają
Avatar
Gość / 16 marca 2009 o 06:50
suski napisał:
Kompletna bzdura.To wygląda tak ładnie tylko w mediach.
Sam dałem się nabrać i wziąłem udział w takim spotkaniu organizacyjnym w PUP Krasnystaw w piątek 13 marca.

Nic mi niemów. Dawno stwierdziłem, że WSZYSTKIE PUP'y są do DUPY. Dają pracę najlepiej - ale tylko WŁASNYM PRACOWNIKOM. A to psychologa zatrudnią, a to szkoleniowców zatrudnią.... sorki, ale szkolenia na temat jak napisać CV są dla deb***i chyba. W samym internecie jest z 10 000 wzorów. No tak, - abo jak jest szkolenie to i jest pensyjki uzasadnienie...

Nic mi niemów. Dawno stwierdziłem, że WSZYSTKIE PUP'y są do DUPY. Dają pracę najlepiej - ale tylko WŁASNYM PRACOWNIKOM. A to psychologa zatrudnią, a to szkoleniowców zatrudnią.... sorki, ale szkolenia na temat jak napisać CV są dla deb***i chyba. W samym internecie jest z 10 000 wzorów. No tak, - abo jak jest szkolenie to i jest pensyjki uzasadnienie... rozwiń
Avatar
olo / 16 marca 2009 o 06:47
- Myślę, o założeniu własnego interesu w branży elektronicznej. Tyle, że pieniądze z pośredniaka nie wystarczą na wszystkie dziedziny biznesu, o jakich myślę - mówi Robert Miedziocha

...to zacznij od jednej.
Avatar
suski / 15 marca 2009 o 22:31
Kompletna bzdura.To wygląda tak ładnie tylko w mediach.
Sam dałem się nabrać i wziąłem udział w takim spotkaniu organizacyjnym w PUP Krasnystaw w piątek 13 marca.
Okazuje się,że od początku roku nie ma kasy na to a już mija 3 miesiąc!!! Nawet gdyby były, to tylko na działalność na terenie powiatu!!!A jeśli będę miał zlecenia poza??? Przecież będę płacić podatki do kasy państwa!!! Jeszcze ważna kwestia poręczycieli-czy ktoś bez pracy,bez funduszy znajdzie 2 poręczycieli o zarobkach min 1600zł???Na moje pytanie ,czy mogę pożyczkę zabezpieczyć blokadą rachunku(mam akurat wolne środki),odpowiedź była nie ma takiej opcji!!!Oczywiście środki nie mogą być przeznaczone na środki transportu(co można zrobić bez auta min. dostawczego?),ani na opłaty(spróbujcie coś zrobić bez telefonu czy internetu),również nie na reklamę (?).
Miałem wrażenie,że to spotkanie odbyło się ,bo musiało a skutek będzie żaden.Pomijam elementarny brak wiedzy wykładowców.W zasadzie wykład został odczytany z ekranu.
Myślę,że w takich instytucjach powinni pracować zawodowcy a warunki dostosowane do realiów życia i zdrowego rozsądku.
Kompletna bzdura.To wygląda tak ładnie tylko w mediach.
Sam dałem się nabrać i wziąłem udział w takim spotkaniu organizacyjnym w PUP Krasnystaw w piątek 13 marca.
Okazuje się,że od początku roku nie ma kasy na to a już mija 3 miesiąc!!! Nawet gdyby były, to tylko na działalność na terenie powiatu!!!A jeśli będę miał zlecenia poza??? Przecież będę płacić podatki do kasy państwa!!! Jeszcze ważna kwestia poręczycieli-czy ktoś bez pracy,bez funduszy znajdzie 2 poręczycieli o zarobkach min 1600zł???... rozwiń
Avatar
stefan / 15 marca 2009 o 21:52
Małe sprostowanie, żeby móc ubiegać się o środki z unii owe 40 tys. należy być bezrobotnym, pracujący nie mają szans, kto nie wierzy niech się dowie w Urzędzie Wojewódzkim.
Avatar
remi / 16 marca 2009 o 20:37
irena napisał:
w Fundacji UMCS tez maja. Dla bezrobotnych (pań) i bez działalnosci

nie tylko dla bezrobotnych pan.na stronie j est podane ze ze ipracujace irolniczki imatki polski
Avatar
po czatku jacy / 16 marca 2009 o 20:23
gdyby nie ta biurokracja ze trzeba odsta c swoje w UP to na pewno byloby super... w osrodkach regionalnych niebylem,alepewnie teztrzeba miec czasu i cierpliw ości sporo...
Avatar
irena / 16 marca 2009 o 12:55
lala napisał:
to sprawdź w Lubelskiej Szkole Biznesu. Tam mają


w Fundacji UMCS tez maja. Dla bezrobotnych (pań) i bez działalnosci
Avatar
lala / 16 marca 2009 o 07:55
stefan napisał:
Małe sprostowanie, żeby móc ubiegać się o środki z unii owe 40 tys. należy być bezrobotnym, pracujący nie mają szans, kto nie wierzy niech się dowie w Urzędzie Wojewódzkim.

to sprawdź w Lubelskiej Szkole Biznesu. Tam mają
Avatar
Gość / 16 marca 2009 o 06:50
suski napisał:
Kompletna bzdura.To wygląda tak ładnie tylko w mediach.
Sam dałem się nabrać i wziąłem udział w takim spotkaniu organizacyjnym w PUP Krasnystaw w piątek 13 marca.

Nic mi niemów. Dawno stwierdziłem, że WSZYSTKIE PUP'y są do DUPY. Dają pracę najlepiej - ale tylko WŁASNYM PRACOWNIKOM. A to psychologa zatrudnią, a to szkoleniowców zatrudnią.... sorki, ale szkolenia na temat jak napisać CV są dla deb***i chyba. W samym internecie jest z 10 000 wzorów. No tak, - abo jak jest szkolenie to i jest pensyjki uzasadnienie...

Nic mi niemów. Dawno stwierdziłem, że WSZYSTKIE PUP'y są do DUPY. Dają pracę najlepiej - ale tylko WŁASNYM PRACOWNIKOM. A to psychologa zatrudnią, a to szkoleniowców zatrudnią.... sorki, ale szkolenia na temat jak napisać CV są dla deb***i chyba. W samym internecie jest z 10 000 wzorów. No tak, - abo jak jest szkolenie to i jest pensyjki uzasadnienie... rozwiń
Avatar
olo / 16 marca 2009 o 06:47
- Myślę, o założeniu własnego interesu w branży elektronicznej. Tyle, że pieniądze z pośredniaka nie wystarczą na wszystkie dziedziny biznesu, o jakich myślę - mówi Robert Miedziocha

...to zacznij od jednej.
Avatar
suski / 15 marca 2009 o 22:31
Kompletna bzdura.To wygląda tak ładnie tylko w mediach.
Sam dałem się nabrać i wziąłem udział w takim spotkaniu organizacyjnym w PUP Krasnystaw w piątek 13 marca.
Okazuje się,że od początku roku nie ma kasy na to a już mija 3 miesiąc!!! Nawet gdyby były, to tylko na działalność na terenie powiatu!!!A jeśli będę miał zlecenia poza??? Przecież będę płacić podatki do kasy państwa!!! Jeszcze ważna kwestia poręczycieli-czy ktoś bez pracy,bez funduszy znajdzie 2 poręczycieli o zarobkach min 1600zł???Na moje pytanie ,czy mogę pożyczkę zabezpieczyć blokadą rachunku(mam akurat wolne środki),odpowiedź była nie ma takiej opcji!!!Oczywiście środki nie mogą być przeznaczone na środki transportu(co można zrobić bez auta min. dostawczego?),ani na opłaty(spróbujcie coś zrobić bez telefonu czy internetu),również nie na reklamę (?).
Miałem wrażenie,że to spotkanie odbyło się ,bo musiało a skutek będzie żaden.Pomijam elementarny brak wiedzy wykładowców.W zasadzie wykład został odczytany z ekranu.
Myślę,że w takich instytucjach powinni pracować zawodowcy a warunki dostosowane do realiów życia i zdrowego rozsądku.
Kompletna bzdura.To wygląda tak ładnie tylko w mediach.
Sam dałem się nabrać i wziąłem udział w takim spotkaniu organizacyjnym w PUP Krasnystaw w piątek 13 marca.
Okazuje się,że od początku roku nie ma kasy na to a już mija 3 miesiąc!!! Nawet gdyby były, to tylko na działalność na terenie powiatu!!!A jeśli będę miał zlecenia poza??? Przecież będę płacić podatki do kasy państwa!!! Jeszcze ważna kwestia poręczycieli-czy ktoś bez pracy,bez funduszy znajdzie 2 poręczycieli o zarobkach min 1600zł???... rozwiń
Avatar
stefan / 15 marca 2009 o 21:52
Małe sprostowanie, żeby móc ubiegać się o środki z unii owe 40 tys. należy być bezrobotnym, pracujący nie mają szans, kto nie wierzy niech się dowie w Urzędzie Wojewódzkim.
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

MUNDIAL 2018 Serbia – Szwajcaria 1:2. Zabójcza końcówka Helwetów

MUNDIAL 2018 Serbia – Szwajcaria 1:2. Zabójcza końcówka Helwetów 1 0

Po kapitalnym meczu i niezwykle emocjonującej końcówce Szwajcaria pokonała w Kaliningradzie Serbię i jest bardzo bliska awansu do 1/8 finału mistrzostw świata

Noc św. Jana w Muzeum Wsi Lubelskiej
23 czerwca 2018, 18:00

Noc św. Jana w Muzeum Wsi Lubelskiej 3 0

Co Gdzie Kiedy. Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza na wspólne świętowanie Nocy św. Jana. 23 czerwca o godz. 18 na terenie Skansenu w sektorze Powiśle odbędzie się ciekawe wydarzenie kulturalne.

Rozpoczęcie wakacji w klubie Radość
23 czerwca 2018, 18:00

Rozpoczęcie wakacji w klubie Radość 0 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 23 czerwca o godz. 18 w klubie Radość (ul. Bernardyńska 15) odbędzie się impreza na rozpoczęcie wakacji.

Powiat puławski: Potrafią oszczędzać, zarząd z absolutorium

Powiat puławski: Potrafią oszczędzać, zarząd z absolutorium 4 3

Starosta puławski Witold Popiołek i cały zarząd powiatu w środę otrzymał absolutorium. Radni nie mieli poważniejszych zastrzeżeń, ale nie wszyscy zagłosowali „za”. Część opozycji symbolicznie wstrzymała się od głosu.

Zielny smak Cieleśnicy. Spotkania, inspiracje, przepisy

Zielny smak Cieleśnicy. Spotkania, inspiracje, przepisy 0 0

W Cieleśnicy i Pratulinie odbywa się w ten weekend Święto Ziół. W piątek w pałacu w Cieleśnicy eksperci i zielarze rozmawiają o Ziemi Zielonej Planecie. W sobotę w Pratulinie czekają na was wykłady, występy muzyczne i stoiska z produktami ziołowymi zakończone puszczaniem wianków na Bugu. A w niedzielę w ogrodach i zielnikach cieleśnickiego pałacu odbędzie się wspólne gotowanie

„Dyrekcja”. Klimatyczne miasto w mieście. Reportaż o niezwykłym osiedlu
galeria

„Dyrekcja”. Klimatyczne miasto w mieście. Reportaż o niezwykłym osiedlu 0 1

Zapomniana i zaniedbana sprawa. 112 gmachów wartości z górą 20 mln zł stoi pustką i niszczeje. Martwe miasto o 22 ulicach... Niedokończone gmachy – mieszkaniem dla puszczyków.

Województwo lubelskie kupuje 11 pociągów. Z klimatyzacją, ładowarkami i WiFi

Województwo lubelskie kupuje 11 pociągów. Z klimatyzacją, ładowarkami i WiFi 26 7

11 nowych pociągów elektrycznych zamawia samorząd województwa lubelskiego. To już drugie podejście do tego zakupu - za pierwszym razem przetarg unieważniono, bo oferowane pojazdy były zbyt drogie.

Asian Street Food Festiwal w Radości
23 czerwca 2018, 12:00

Asian Street Food Festiwal w Radości 2 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 23 czerwca o godz. 12 w klubie Radość (ul. Bernardyńska 15) rozpocznie się Asian Street Food Festiwal, czyli impreza dla miłośników azjatyckiej kuchni ulicznej.

Taito w Stars Disco Club
23 czerwca 2018, 21:00

Taito w Stars Disco Club 0 0

W sobotę, 23 czerwca o godz. 21 w klubie Stars Disco (Krakowskie Przedmieście 40) wystąpi popularny Taito.

Eurojackpot 22.06.2018 - wylosowane liczby. Kto wygrał 385 mln zł?

Eurojackpot 22.06.2018 - wylosowane liczby. Kto wygrał 385 mln zł? 1 0

Losowanie Eurojackpot z 22 czerwca 2018 r. Sprawdź wylosowane liczby. Czy ktoś zgarnie dziś główną wygraną w wysokości 385 mln zł?

Jest nowy kandydat na prezydenta Puław. To prezes spółdzielni mieszkaniowej
film

Jest nowy kandydat na prezydenta Puław. To prezes spółdzielni mieszkaniowej 38 34

Podczas piątkowej konferencji w puławskim hotelu "Prima" oficjalnie zaprezentowano kandydata PO, Nowoczesnej, KOD-u, SLD i Komitetu Obywatelskiego na prezydenta Puław. Został nim Mariusz Cytryński, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Powiśle".

Albo zapłata za bezpłatny podręcznik albo świadectwo szkolne. Ceny zaskoczyły rodziców

Albo zapłata za bezpłatny podręcznik albo świadectwo szkolne. Ceny zaskoczyły rodziców 28 10

Nawet kilkaset złotych w ciągu kilku dni musieli wpłacić do szkół rodzice przerażeni tym, że jeśli tego nie zrobią ich dzieci nie dostaną w piątek świadectw. To opłaty za książki, z których dzieci korzystały przez minione dziesięć miesięcy.

Remonty i utrudnienia w ruchu na drodze krajowej nr 82

Remonty i utrudnienia w ruchu na drodze krajowej nr 82 5 2

Kierowcy mogą spodziewać się utrudnień na drodze krajowej nr 82. Korki są spowodowane letnimi remontami cząstkowymi.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!