poniedziałek, 26 lutego 2018 r.

Lubelskie

2,2 mld euro dla Lubelskiego. Na co je wydamy? "Można budować S17 i S19, dworzec, most"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 lutego 2015, 20:15
Autor: P.P

W latach 2014-2020 nasz region może liczyć na 2,2 miliarda euro z Regionalnego Programu Operacyjnego. W niedzielę marszałek Sławomir Sosnowski i Marceli Niezgoda, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, ogłosili przyjęcie RPO przez Brukselę.

Urzędnicy zapewniają, że z miejsca zabierają się do rozpisywania konkursów. Będą w nich mogły wystartować miasta, powiaty, gminy, ale też przedsiębiorcy czy uczelnie.

- W połowie marca pokażemy harmonogram naboru wniosków na konkursy z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - zapowiada Sławomir Sosnowski, marszałek województwa. - Cieszę się bardzo, że otrzymaliśmy też wsparcie z Warszawy w wysokości 80 milionów euro. To niezwykle istotne dla organizacji społecznych starających się o unijne środki. Często nie stać ich na wkład własny - dodaje.

Główny cel RPO to poprawa jakości życia mieszkańców poprzez wykorzystanie potencjałów regionalnych. W obecnym rozdaniu największy akcent postawiono na konkurencyjność, przedsiębiorczość, innowacje i efektywność energetyczną. I tak na badania i innowacje jest ponad 100 mln euro, na gospodarkę niskoemisyjną 250 mln euro, a na odnawialne źródła energii 150 mln euro.

- To ogromne pole do popisu naukowców, którzy mogą myśleć o pisaniu programów na styku nauki i biznesu. Te są najbardziej pożądane - dodaje Marceli Niezgoda, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Poza RPO Komisja Europejska zatwierdziła też sześć krajowych programów spójności. - Z tych pieniędzy może być finansowana budowa S17 do Warszawy, S19 Lublin-Rzeszów, dworzec przesiadkowy czy nowy most na Bystrzycy w Lublinie - wylicza Niezgoda.

Budżet całego RPO to ok. 31,3 mld euro. Lubelskie dostanie 2,2 mld euro, to o 400 mln euro więcej niż w poprzedniej perspektywie finansowej. Prawdopodobnie jest to ostatni taki duży zastrzyk gotówki z UE dla naszego regionu. - O następnych RPO zaczniemy rozmowy za dwa, trzy lata - mówi Niezgoda.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: lubelskie pieniądze ue
żal polaczku?
ktos
Maciek
(20) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

żal polaczku?
żal polaczku? (18 lutego 2015 o 13:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nikt nie pomyślał o nowej galeri handlowej... :D Skoro w marcu otworzą przy Unii Lubelskie to juz pora na nową. Tylko zróbmy jeszcze forum ...GDZIE !!!!i a i Marszałek i Prezyden Lublina wspieraja braci Rumunów, Bułgarów...itp

maść na ból dupy sobie weż... przecież galerie nie są z pieniędzy miejskich a prywatnych inwestorów, to do nich miej pretensje, że ci nie budują fabryk itp. Ale nie polaczek jak zwykle ból dupy o wszystko

Rozwiń
ktos
ktos (17 lutego 2015 o 11:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nikt nie pomyślał o nowej galeri handlowej... :D Skoro w marcu otworzą przy Unii Lubelskie to juz pora na nową. Tylko zróbmy jeszcze forum ...GDZIE !!!! ???? Może w Swidniku pod domem Pana Prezydenta...na czesc obietnicy złozonej w swoim czasie dotyczącej ul. Ruskiej. Bo okoliczne targi swieca pustkami a i Marszałek i Prezyden Lublina wspieraja braci Rumunów, Bułgarów...itp

Rozwiń
Maciek
Maciek (16 lutego 2015 o 19:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Rozdzielić kwotę rozdzielić pomiędzy urzędników, po równo. A jak coś zostanie (hahah) dać na rozbudowę Łęcznej.

Rozwiń
Aslo
Aslo (16 lutego 2015 o 13:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ja proponuję zbudować drugie lotnisko w okolicach Dąbrowicy na przykład, będą nowe miejsca pracy dla rodziny i znajomków. Miejsca pracy wynarzone, bo całymi dniami nic nie trzeba będzie robić, a kasa od lubelskich podatników będzie spływać tak jak w przypadku Świdnika. Poza tym będzie to impuls do rozwoju w końcu tylko mazowieckie i pomorskie mogą się pochwalić dwoma otwartymi portami lotniczymi :P bylibyśmy w elicie... No i zawsze lepiej mieć dwa okna na świat niż jedno :P. Lubleskie potrzebuje drugie lotniska jak najszybciej!!!!!

Rozwiń
Gość
Gość (16 lutego 2015 o 11:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

i urzędniczek zapomniałeś dopisać. A jeszce szkolenia to jest dopiero kopalnia.

Najlepsze były szkolenia pod durne prawo unijne. Sam odbyłem takowe w zakresie certyfikatów energetycznych, które teraz są potrzebne jak psu dzwonek. Przykłady można mnożyć....

Wydać pieniądze to teraz urzędnicza sztuka. Że guzik z tego będzie później - to rybka!

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (20)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!