Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

17 grudnia 2010 r.
10:53
Edytuj ten wpis

22-letni Kuba z Niedrzwicy: Marzę, by po prostu żyć

0 35 A A

Jakub Bielak z Niedrzwicy Dużej od dziecka cierpi na nieuleczalną chorobę – mukowiscydozę. Jedynym ratunkiem jest dla niego przeszczep płuc w Wiedniu. Kosztuje 150 tysięcy euro.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jakub ma 22 lata i na pierwszy rzut oka niczym się nie różni od rówieśników.

– Ale moje życie to codzienna walka o oddech. Kilka razy dziennie poddaję się inhalacjom i drenażom. Biorę wiele leków, witamin, odżywek, by przedłużyć życie – mówi ze smutkiem Kuba. – Od kilku lat mój stan się pogarsza. Teraz moje płuca mają zaledwie 22 proc. pojemności. Bez odpoczynku nie przejdę 100 metrów. Nie mogę podnosić nic ciężkiego, bo tracę oddech. Odpoczywać muszę nawet po prysznicu.

Ale Kuba się nie poddaje. Studiuje dziennie matematykę z informatyką na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, a od października rozpoczął również drugi kierunek – na Uniwersytecie Przyrodniczym. Ma dziewczynę Iwonę. Coraz więcej czasu musi jednak spędzać w klinice w Rabce. Coraz częściej ma też problemy z sercem, które jest bardzo obciążone chorobą.

– Jeszcze parę lat temu Kuba jeździł na basen, grał w piłkę, żył prawie normalnie. Teraz na noc zakłada specjalne urządzenie, które pomaga mu oddychać. Pęka nam serce, gdy słuchamy jak nasze jedyne dziecko całą noc kaszle – mówi przez łzy Iwona Bielak, mama Kuby.

Jedyną szansą dla Kuby jest przeszczep obu płuc. Można go przeprowadzić w klinice w Wiedniu. Problem w tym, że kosztuje 150 tys. euro, a na to państwa Bielaków nie stać.

– Dla normalnych ludzi ta kwota jest nie do zdobycia. Wszystkie pieniądze przeznaczamy na codzienne leczenie syna, odżywki, wyjazdy do Rabki – wyznaje Jerzy Bielak, tata Kuby. – Przeszczep nie sprawi, że syn wyzdrowieje. Ale przedłuży mu życie i daje szanse dla medycyny, żeby znalazła lek.

– Przy tej chorobie dochodzi do uszkodzenia płuc, które w konsekwencji prowadzi do śmierci. Przeszczep jest jedynym ratunkiem dla Kuby. Nie ma alternatywy – zapewnia dr Andrzej Pogorzelski z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Rabce, gdzie od lat leczy się Kuba.

Dlatego jego dziewczyna chodzi i prosi samorządy uczniowskie, by go wsparły. – Uczelnia nie ma prawa organizować zbiórek. Ale jesteśmy otwarci na wszelkie akcje charytatywne, które odbędą się na naszym terenie. Dołożymy wszelkich starań, by je nagłośnić – zapewnia Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, rzecznik UMCS.

Sam Kuba nie traci wiary, że uda mu się zebrać pieniądze na przeszczep. – Marzę o tym, by mieć nowe płuca, by się ożenić z Iwoną, by po prostu żyć… – wzdycha Jakub.

I TY MOŻESZ POMÓC

Każdy, kto chce pomóc Kubie, może wpłacić pieniądze na jego subkonto w Polskim Towarzystwie Walki z Mukowiscydozą.

* PKO BP SA O/Rabka, nr rachunku: 49 1020 3466 0000 9302 0002 3473, z dopiskiem "Jakub Bielak”
* dla przelewów zagranicznych: BIC (SWIFT): BPKOPLPW.

Komentarze 35

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Nina / 25 stycznia 2011 o 22:55
Cala moja rodzina przeznaczy po 1% podatku, a ja i moj chlopak przeslemy zza granicy 100 euro. To mala kropelka, ale ziarnko do ziarnka i zbierze sie miarka

Jesli myslicie, ze z roznych przyczyn Was nie stac, to odmowcie sobie jakiegos drobiazgu i wplaccie co mozecie, sumuje sie kazde kilka zloty
Avatar
MARIOLA / 23 stycznia 2011 o 10:03
W związku ze zbliżającym się wypełnianiem PIT-ów : Przekażmy 1% podatku Kubie.
Avatar
mike / 16 stycznia 2011 o 17:57
Jakub Bielak; www.ostatnioddech.prv.pl
Avatar
Rafał / 13 stycznia 2011 o 02:23
Zapraszam do wzięcia udziału w akcji:

http://www.facebook.com/event.php?eid=169945369716129&num_event_invites=0#!/event.php?eid=169945369716129

Zapraszamy do udziału w akcji znajomych, znajomi kolejnych znajomych
Przelewy nawet kilkuzłotowe w setkach znajomych dają konkrety.
Dla Kuby! Dla Woli Życia!

Pozdrowienia!
Rafał.
Avatar
jur / 8 stycznia 2011 o 17:30
15 stycznia w klubie RETRO ROCKET w Łęcznej o godzinie 21.00 odbędzie się koncert charytatywny pod tytułem „Gramy dla Kuby”.
Avatar
aaa / 8 stycznia 2011 o 17:28
12 stycznia w klubie KAZIK w Lublinie (kampus Politechniki Lubelskiej) o godzinie 19.00 odbędzie się koncert charytatywny. Cały dochód z imprezy będzie przeznaczony na przeszczep płuc dla Kuby.

Cena biletu:
10 zł na bramce
7 zł w przedsprzedaży
Avatar
jur / 8 stycznia 2011 o 17:26
12 stycznia w klubie KAZIK w Lublinie (kampus Politechniki Lubelskiej) o godzinie 19.00 odbędzie się koncert charytatywny. Cały dochód z imprezy będzie przeznaczony na przeszczep płuc dla Kuby.

Cena biletu:
10 zł na bramce
7 zł w przedsprzedaży
Avatar
Beata / 3 stycznia 2011 o 22:24
Działam Braciszku damy rade !!!
Avatar
jur / 28 grudnia 2010 o 12:31
reportaz 28.12 godz 18.05 zdarzenia TV LUBLIN
Avatar
CZEKOLADOWA / 22 grudnia 2010 o 20:22
A KIEDY BEDZIE REPORTAŻ ??
Avatar
Nina / 25 stycznia 2011 o 22:55
Cala moja rodzina przeznaczy po 1% podatku, a ja i moj chlopak przeslemy zza granicy 100 euro. To mala kropelka, ale ziarnko do ziarnka i zbierze sie miarka

Jesli myslicie, ze z roznych przyczyn Was nie stac, to odmowcie sobie jakiegos drobiazgu i wplaccie co mozecie, sumuje sie kazde kilka zloty
Avatar
MARIOLA / 23 stycznia 2011 o 10:03
W związku ze zbliżającym się wypełnianiem PIT-ów : Przekażmy 1% podatku Kubie.
Avatar
mike / 16 stycznia 2011 o 17:57
Jakub Bielak; www.ostatnioddech.prv.pl
Avatar
Rafał / 13 stycznia 2011 o 02:23
Zapraszam do wzięcia udziału w akcji:

http://www.facebook.com/event.php?eid=169945369716129&num_event_invites=0#!/event.php?eid=169945369716129

Zapraszamy do udziału w akcji znajomych, znajomi kolejnych znajomych
Przelewy nawet kilkuzłotowe w setkach znajomych dają konkrety.
Dla Kuby! Dla Woli Życia!

Pozdrowienia!
Rafał.
Avatar
jur / 8 stycznia 2011 o 17:30
15 stycznia w klubie RETRO ROCKET w Łęcznej o godzinie 21.00 odbędzie się koncert charytatywny pod tytułem „Gramy dla Kuby”.
Avatar
aaa / 8 stycznia 2011 o 17:28
12 stycznia w klubie KAZIK w Lublinie (kampus Politechniki Lubelskiej) o godzinie 19.00 odbędzie się koncert charytatywny. Cały dochód z imprezy będzie przeznaczony na przeszczep płuc dla Kuby.

Cena biletu:
10 zł na bramce
7 zł w przedsprzedaży
Avatar
jur / 8 stycznia 2011 o 17:26
12 stycznia w klubie KAZIK w Lublinie (kampus Politechniki Lubelskiej) o godzinie 19.00 odbędzie się koncert charytatywny. Cały dochód z imprezy będzie przeznaczony na przeszczep płuc dla Kuby.

Cena biletu:
10 zł na bramce
7 zł w przedsprzedaży
Avatar
Beata / 3 stycznia 2011 o 22:24
Działam Braciszku damy rade !!!
Avatar
jur / 28 grudnia 2010 o 12:31
reportaz 28.12 godz 18.05 zdarzenia TV LUBLIN
Avatar
CZEKOLADOWA / 22 grudnia 2010 o 20:22
A KIEDY BEDZIE REPORTAŻ ??
Zobacz wszystkie komentarze 35

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Restauracje powalczą o tytuł "Miejsce Inspiracji". Dwa miesiące imprez nad talerzem

Lublin: Restauracje powalczą o tytuł "Miejsce Inspiracji". Dwa miesiące imprez nad talerzem 0 1

Przez całe wakacje lubelscy restauratorzy mają organizować imprezy walcząc o miejsce na liście lokali polecanych turystom przez władze miasta. Wczoraj rozpoczął się nabór chętnych do tej rywalizacji. Każdy, kto przejdzie do drugiego etapu, będzie musiał zorganizować własne, otwarte wydarzenie.

Młodzi posłowie oburzeni na Sejm

Młodzi posłowie oburzeni na Sejm 5 1

Ten wyjazd do Warszawy to była dla nas nagroda, którą nam odebrano – mówią Mateusz Sroka i Adam Sygocki, posłowie tegorocznego XXIV Sejmu Dzieci i Młodzieży, którzy w środę w Lublinie zorganizowali konferencję prasową w tej sprawie. Kancelaria Sejmu odwołała posiedzenie młodych parlamentarzystów, przekładając je z 1 czerwca na wrzesień.

List minister zdenerwował niektórych rodziców. "Zaklinanie rzeczywistości"

List minister zdenerwował niektórych rodziców. "Zaklinanie rzeczywistości" 1 4

– To zaklinanie rzeczywistości – tak mama siódmoklasisty ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Lublinie komentuje list do rodziców wystosowany przez minister edukacji narodowej. Anna Zalewska pisze w nim, że rekrutacja do zdublowanych klas pierwszych szkół średnich „nie spowoduje istotnych problemów”.

Hol w szpitalu dziecięcym zamienili w salon kosmetyczno-fryzjerski

Hol w szpitalu dziecięcym zamienili w salon kosmetyczno-fryzjerski 1 0

Kosmetyki do makijażu, lokówki i suszarki, szczotki do włosów, lakiery do paznokci, pędzle oraz lusterka i lampy. W środę hol na parterze Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie zamienił się w salon kosmetyczno-fryzjerski

Unia Hrubieszów – Eko Różanka 1:0. Pierwszy finał w historii!

Unia Hrubieszów – Eko Różanka 1:0. Pierwszy finał w historii! 0 1

Najniżej notowany zespół z całej czwórki półfinalistów Pucharu Polski sprawił niespodziankę i ograł u siebie Eko Różanka 1:0

Lublin: Szykują strefę kibica na mundial. Ma być trzy razy większa niż podczas Euro 2016

Lublin: Szykują strefę kibica na mundial. Ma być trzy razy większa niż podczas Euro 2016 61 5

Nie czekając na telewizyjną licencję MOSiR zamawia już wielki ekran, na którym obok Areny Lublin chce wyświetlać mecze zbliżających się Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Planowana przy stadionie strefa kibica ma być trzykrotnie większa od tej, którą przygotowano na Euro 2016 obok Aqua Lublin

Powiślak - Orlęta Spomlek 2:5. Finał Pucharu Polski dla trzecioligowca

Powiślak - Orlęta Spomlek 2:5. Finał Pucharu Polski dla trzecioligowca 0 0

Piłkarze Powiślaka robili co mogli, ale kończą przygodę z Pucharem Polski na etapie wojewódzkiego półfinału. W środę lepsze okazały się Orlęta Spomlek, które wygrały w Końskowoli 5:2

Kalarepa w menu może być groźna

Kalarepa w menu może być groźna 0 1

Przedwojenny amerykański poeta zajął się pewnym bardzo popularnym warzywem. Kto używa kalarepy w kuchni może być zaskoczony

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem
galeria
film

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem 2 0

Damian S. i Magdalena J. stanęli w środę przed sądem. Odpowiadają za udział w rozboju i brutalne zabójstwo pracownika stacji benzynowej. Mirosława W. napadnięto, kiedy pełnił swój ostatni nocny dyżur na stacji paliw w Pałecznicy-Kolonii (gm. Niedźwiada). Sprawcy zabrali mu 140 zł.

Wojewoda lubelski z wizytą w USA

Wojewoda lubelski z wizytą w USA 0 4

Spotkania z Polonią, odwiedzanie nekropolii, msze święte oraz odsłonięcie tablicy poświęconej prezydentom Lechowi Kaczyńskiemu i Ryszardowi Kaczorowskiemu – to były główne punkty wizyty wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka w USA.

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Może być taka sytuacja

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Może być taka sytuacja 0 20

Dojazdu do nowego przystanku kolejowego Lublin Zachód dotyczyć ma uchwała, której projekt chce w czwartek przeforsować w Radzie Miasta opozycyjny klub radnych Prawa i Sprawiedliwości

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta
galeria

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta 2 1

Zobacz zdjęcia Świdnika z góry.

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych]
ZDJĘCIA
galeria

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych] 41 7

218 najlepszych studentów z regionu dostało w środę stypendia od marszałka województwa. Sławomir Sosnowski wręczył im decyzje na uroczystej gali w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu
sonda
film

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu 45 10

Szef restauracji „Krokus” rozważa wprowadzenie do stałego menu nowej zupy o nazwie Kwaśny rosół a'la Sylwia. W ten sposób, z przymrużeniem oka odnosi się do konfliktu z kobietą o tym imieniu, która zakwestionowała jakość przygotowanego dla jej dziecka przyjęcia komunijnego.

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość
25 maja 2018, 21:00

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość 1 0

Już w najbliższy piątek rozpocznie się Szturmu Twierdzy Zamość przez wojska Chmielnickiego. Wielkie widowisko plenerowe potrwa przez trzy dni.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!