piątek, 23 marca 2018 r.

Lubelskie

A bakterie szaleją

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 marca 2007, 19:53
Autor: Ewa Stępień

Niektórym lekarzom wystarcza mniej niż kieliszek płynnego mydła miesięcznie. - To tyle, co nic - oburza się sanepid.

Sanepid skontrolował oddziały położnicze, noworodkowe i trakty porodowe w 25 szpitalach na Lubelszczyźnie. - Miesięczne zużycie środków myjących w woj. lubelskim wynosi średnio 400 mililitrów na jedną osobę - podaje Anna Malinowska z Głównego Inspektoratu Sanitarnego w Warszawie. - W niektórych oddziałach nawet 33 mililitry. To tyle, co nic.
Nie lepiej jest z używaniem preparatów do odkażania rąk: od 334 mililitrów do 400 ml. A zużycie rękawic jednorazowego użytku? Na miesiąc na cały oddział średnio od 90 do 100 par. - Też mało - komentuje Malinowska.

Sanepid obliczył, że lekarze myją ręce zaledwie dwa razy dziennie, co nie zapobiega przechodzeniu drobnoustrojów od pacjentów do personelu medycznego. Ale dr Janusz Goldiszewicz, ordynator położnictwa w Lubartowie, twierdzi, że w sanepidzie liczyć nie potrafią, bo on myje ręce 30 razy. - Po każdej czynności, po każdej pacjentce - zapewnia.
Dr Janusz Słodziński, epidemiolog z lubelskiego sanepidu zastrzega, że dane mogą być niemiarodajne. - Jedne szpitale podliczały zużycie środków na trzech kontrolowanych oddziałach, inne na jednym lub dwóch - tłumaczy.
Kolejny zarzut sanepidu to podawanie pacjentom antybiotyków bez ładu i składu. Czyli bez uprzednich badań mikrobiologicznych pozwalającymi ocenić, jaki w konkretnym przypadku antybiotyk się nadaje. Jeśli jeden nie pomaga, stosuje się kolejny.
Skutek? Pojawiają się drobnoustroje odporne na leki. - To tzw. patogeny alarmowe - dodaje dr Jolanta Rutkowska, epidemiolog z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie. - Mogą być groźne dla zdrowia i życia pacjentów.
Chociaż w każdym szpitalu takie drobnoustroje występują, szpitale tego nie ujawniają. Na 25 skontrolowanych tylko trzy - Zamość, Hrubieszów, Lubartów - zgłosiły zakażenia na swoich oddziałach położniczo-noworodkowych. Sanepid podkreśla, że ukrywanie zakażeń powoduje niedoszacowanie statystyk, ale przede wszystkim zagrożenie bezpieczeństwa pacjentów.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!