wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lubelskie

Agusta-Westland kupiła akcje PZL Świdnik

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 czerwca 2008, 15:06

Udziały w fabryce należące do gminy Świdnik kupił dziś włosko-brytyjski producent helikopterów.

Spółka jest od dawna zainteresowana przejęciem zakładu i wszystko wskazuje na to, że ma na to duże szanse.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że to właśnie Agusta-Westland wygrała licytację i kupiła od nas akcje PZL Świdnik - mówi Artur Soboń, rzecznik Urzędu Miasta Świdnik. - To znany i sprawdzony kontrahent. Umowę podpiszemy w czwartek.

Do Gminy Świdnik należało 335 tys. akcji PZL Świdnik (3, 9 proc. kapitału). W ręce miasta przeszły w zamian za ok. 9 mln podatkowych długów zakładu. Ich sprzedaż odbyła się dziś południe w formie aukcji publicznej. Tylko Agusta-Westland spełniła warunki formalne, czyli wpłaciła 1, 24 mln zł wadium i mogła przystąpiła do licytacji. Cena wywoławcza wyniosła niespełna 12, 5 mln zł. Agusta zaoferowała 12, 6 mln zł.

- Wcześniej pomogliśmy PZL Świdnik przejmując ich akcje za długi, a teraz zarobiliśmy na nich ponad 3 mln zł. Lepszej transakcji nie można sobie wymarzyć - dodaje Soboń.

Agusta-Westland, która od lat współpracuje z PZL Świdnik jest najpoważniejszym kontrahentem do zakupu świdnickiego zakładu. Teraz, gdy będzie mieć co ponad 5 proc. udziałów w zakładzie może już myśleć o jego przejęciu. Wcześniej spółka skupiła ok. 2, 3 proc. akcji od pracowników PZL Świdnik. Swoich walorów pozbyła się prawie połowa pracowników. Za jedną akcję dostawali 15 zł. Teraz, po transakcji z miastem, dostaną dodatkowe 5 zł.

- Ta transakcja ma ona charakter symboliczny. Świadczy o tym, że zamiary Agusty wobec nas są naprawdę poważne - mówi Jan Mazur, rzecznik PZL Świdnik. - To jedyna szansa na dokapitalizowanie, duże inwestycje w zakładzie i sprzedaż na zagranicznych rynkach naszych wyrobów, jak choćby śmigłowca SW-4, czy "Sokoła”.

Największa transakcja dopiero przed włosko-brytyjską spółką. 87 proc. akcji jest bowiem w rękach Agencji Rozwoju Przemysłu należącej do Skarbu Państwa. Po obu stronach padła już deklaracja współpracy, zgodę na prywatyzację wyraził też Minister Skarbu. ARP właśnie kończy wycenę spółki. Nieoficjalnie mówi się, że sprzedaż może nastąpić jeszcze w tym roku.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
inaczej
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

inaczej
inaczej (10 czerwca 2008 o 15:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Polak nic nie potrafi. Polak nic nie może. Cywilizacja mongołów w natarciu.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!