piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Lubelskie

Aptekarze sprzedają groŸne lekarstwo

Dodano: 13 sierpnia 2001, 22:03

Wczoraj bez problemu można było w aptekach Annopola, Kraœnika i Lubartowa kupić lek Lipobay, który firma Bayer – jego producent – postanowiła wycofać ze sprzedaży w Polsce 9 sierpnia. Specyfik na obniżenie cholesterolu miał w USA przyczynić się do œmierci 31 osób.

Z polskich aptek ma zniknąć lekarstwo na obniżenie cholesterolu o nazwie Lipobay. Dzieje się tak na życzenie samego producenta. Firma Bayer postanowiła wycofać swój lek ze względu na jego „niepożądane działanie” w połączeniu z innymi preparatami. Władze USA uważają, że Lipobay przyczynił się już do œmierci 31 osób. Firma nie komentuje tych danych.

Tymczasem wczoraj bez przeszkód można było kupić Lipobay w aptekach Annopola, Kraœnika czy Lubartowa. Farmaceuci z tych aptek, pytani przez reportera Dziennika dlaczego tak się dzieje, nie chcieli komentować tego faktu.
Inaczej było w Lublinie. W poniedziałek lek był już nie do dostania w lubelskich aptekach.

– O wstrzymaniu sprzedaży dowiedzieliœmy się z zaopatrującej nas hurtowni. Dlatego nie sprzedajemy go już od zeszłego piątku. Czekamy jednak na oficjalne pismo w tej sprawie – mówi Bożena Wolska z apteki Melisa w Lublinie.

Lubelski Cefarm otrzymał pismo z koncernu Bayer 9 sierpnia.

– Zawiadomiliœmy 40 aptek z Lublina i województwa. Informacja trafiła do tych placówek, które zaopatrujemy w leki – mówi Jolanta Kulesza z Działu Sprzedaży Cefarmu. – O to, dlaczego wczoraj można było lek kupić w niektórych aptekach Lubelszczyzny, należałoby spytać w lubelskim Urzędzie Inspekcji Farmaceutycznej – dodaje J. Kulesza.

9 sierpnia faks z firmy Bayer dotarł także do inspekcji.

– Natychmiast daliœmy znać hurtowniom farmaceutycznym. Być może nie wszystkie zdążyły zawiadomić swoich kontrahentów. My także czekamy na pismo wyjaœniające od producenta leku – mówi Elżbieta Wojtal, wojewódzki inspektor farmaceutyczny.
Waldemar Sulisz
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!