środa, 21 lutego 2018 r.

Lubelskie

Aptekarze sprzedają groŸne lekarstwo

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 sierpnia 2001, 22:03

Wczoraj bez problemu można było w aptekach Annopola, Kraœnika i Lubartowa kupić lek Lipobay, który firma Bayer – jego producent – postanowiła wycofać ze sprzedaży w Polsce 9 sierpnia. Specyfik na obniżenie cholesterolu miał w USA przyczynić się do œmierci 31 osób.

Z polskich aptek ma zniknąć lekarstwo na obniżenie cholesterolu o nazwie Lipobay. Dzieje się tak na życzenie samego producenta. Firma Bayer postanowiła wycofać swój lek ze względu na jego „niepożądane działanie” w połączeniu z innymi preparatami. Władze USA uważają, że Lipobay przyczynił się już do œmierci 31 osób. Firma nie komentuje tych danych.

Tymczasem wczoraj bez przeszkód można było kupić Lipobay w aptekach Annopola, Kraœnika czy Lubartowa. Farmaceuci z tych aptek, pytani przez reportera Dziennika dlaczego tak się dzieje, nie chcieli komentować tego faktu.
Inaczej było w Lublinie. W poniedziałek lek był już nie do dostania w lubelskich aptekach.

– O wstrzymaniu sprzedaży dowiedzieliœmy się z zaopatrującej nas hurtowni. Dlatego nie sprzedajemy go już od zeszłego piątku. Czekamy jednak na oficjalne pismo w tej sprawie – mówi Bożena Wolska z apteki Melisa w Lublinie.

Lubelski Cefarm otrzymał pismo z koncernu Bayer 9 sierpnia.

– Zawiadomiliœmy 40 aptek z Lublina i województwa. Informacja trafiła do tych placówek, które zaopatrujemy w leki – mówi Jolanta Kulesza z Działu Sprzedaży Cefarmu. – O to, dlaczego wczoraj można było lek kupić w niektórych aptekach Lubelszczyzny, należałoby spytać w lubelskim Urzędzie Inspekcji Farmaceutycznej – dodaje J. Kulesza.

9 sierpnia faks z firmy Bayer dotarł także do inspekcji.

– Natychmiast daliœmy znać hurtowniom farmaceutycznym. Być może nie wszystkie zdążyły zawiadomić swoich kontrahentów. My także czekamy na pismo wyjaœniające od producenta leku – mówi Elżbieta Wojtal, wojewódzki inspektor farmaceutyczny.
Waldemar Sulisz
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!