Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

9 września 2012 r.
19:13
Edytuj ten wpis

Awantura zamiast parku rekreacji w Janowie Lubelskim

Autor: Zdjęcie autora Rafał Panas
0 13 A A
Park Rekreacji Zoom Natury w Janowie Lubelskim (Jacek Świerczyński)
Park Rekreacji Zoom Natury w Janowie Lubelskim (Jacek Świerczyński)

Firma budująca Park Rekreacji Zoom Natury zeszła z placu budowa i domaga się 1,7 mln zł za dodatkowe prace. Burmistrz odmawia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Transmisja z ptasiego gniazda, huśtawki wykonane z korzeni roślin, multimedialna jagoda, kąpielisko, hipodrom, park linowy – takie atrakcje miały przyciągnąć turystów do Parku Rekreacji Zoom Natury w Janowie Lubelskim. Głównym architektem parku jest Mirosław Nizio, znany z przygotowania nowoczesnych ekspozycji w Muzeum Powstania Warszawskiego. Budowa ruszyła w marcu ubiegłego roku. Właśnie stanęła.

Firma Krak Invest zerwała w czwartek umowę z władzami miasta na wykonanie parku. Poszło o pieniądze. Cała inwestycja pochłonie ponad 20 mln zł, z tego ok. 14 mln zł to unijne dofinansowanie. Krak Invest dostał już ok. 10 mln zł za wykonane prace. Teraz chce 1,7 mln zł netto za dodatkowe robot.

– Nie możemy wypłacić tych pieniędzy, bo to nie mamy dowodów, że zostały wykonane roboty dodatkowe. Np. wykonawca twierdzi, że musiał wypompować więcej wody z rowów wykopanych pod kanalizację. To można było przewidzieć. W dodatku takie prace zostały ujęte w zamówieniu – tłumaczy Krzysztof Kołtyś, burmistrz Janowa Lubelskiego.
– Te pieniądze nam się należą. Mamy opis przedmiotu zamówienia, projekt i zestawienie tego, co zostało zrobione. Łatwo więc udowodnimy wykonanie robót dodatkowych. Liczyliśmy na partnerskie rozwiązanie sprawy. Najpierw zapewniano nas, że dostaniemy pieniądze na zakończenie inwestycji. Teraz słyszymy, że prac dodatkowych w ogóle nie było. Nie możemy ponosić strat ze względu na błędy popełnione w projektowaniu i niezrozumienie miasta – tłumaczy Jerzy Szot, wiceprezes Krak Invest.

Podaje też przykład wzrostu kosztów spowodowany przeprowadzoną na życzenie urzędników wymianą kostki na parkingu i droższą.

Kto ma rację, rozstrzygnie najpewniej sąd. Przegrany zapłaci karę za zerwaną umowę.

Kołtyś przyznaje, że parku może się nie udać otworzyć do czerwca przyszłego roku. – Przetarg na dokończenie prac ogłosimy w trzeciej dekadzie września. Roboty są zaawansowane, trudno jednak przewidzieć, czy zima pozwoli na prowadzenie inwestycji – mówi burmistrz. Na wszelki wypadek poprosi Urząd Marszałkowski o przesunięcie terminu zakończenie inwestycji na koniec przyszłego roku.

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 11 października 2016 o 15:05
Witam, Czy autor przedmiotowego artykułu wie jaki jest obecny stan sprawy ?? Czy sąd wydał już orzeczenie ?? Z góry dziękuję za komentarz, a może warto napisać kolejny artykuł jeśli sprawa osiągnęła "finał". Upłynęło już trochę czasu od zamieszczenia powyższego artykułu.
Avatar
Gość / 11 października 2016 o 15:03
Witam, Czy autot przedmiotowego artykułu wie jaki jest obecny stan sprawy ?? Czy sąd wydał już orzeczenie ?? Z góry dziękuję za komentarz, a może warto napisać kolejny artykuł jeśli sprawa osiągnęła "finał". Upłynęło już trochę czasu od zamieszczenia powyższego artukułu.
Avatar
asd / 12 września 2012 o 21:59
Wygląda to jak ciąg zdarzeń planowej superinteligentnej plajty spółki Zalew ,zarządzającej budową Zoomu natury, i przejęcia terenu kilkudziesięciu hektarów Zalewu i Zoomu.
A teren za bezcen będzie mógł przejąć oferent kupujący od gminy zadłużoną spółkę za sumę jaką wynegocjuje z wierzycielami spółki ,i wtedy nieważne jest ile gmina utopiła pieniędzy w spółce , ważne na jaką sumę kupiec dogaduje się z wierzycielami ,a gmina jako bankrut niespłacający zobowiązań i tak nie ma nic do powiedzenia.
I OBYM SIĘ MYLIŁ
Avatar
yaga / 11 września 2012 o 08:04
turystyki nigdy w janowie nie bedzie , to błąd zła strategia licza sie tylko kazimierz naleczow zamosc i pare innych a nie zascianek janowski; janów to turytyka punktowa tzn wypad na lykend i do domu a tuba propagandowa w stylu komuszkow ze w janowie najw ... basen ... naj park linowy ... naj swieze powietrze na nikim nie robi wrazenia to nie te czasy
Avatar
Gość / 10 września 2012 o 20:48
[quote name='krzoy' timestamp='1347299421' post='672622']
[color=#4D4D4D][font=arial]"błędy popełnione w projektowaniu i niezrozumienie miasta..." InvestKrak albo nie umie czytać projektów albo nie wie jak się buduje. Podejmując się zadania miał do wglądu dokumentacje projektową! Jeśli były nawet błędy to powinien je uwzględnić startując w przetargu a nie teraz domagać się dodatkowych pieniędzy!!![/font][/color][color=#4D4D4D][font=arial] To chyba stały manewr firm budowlanych, złożyć tanią ofertę a potem domagać się dodatkowej forsy![/font][/color]
[/quote]
Wikana dokończy. Jak spóla to spóła.
[quote name='krzoy' timestamp='1347299421' post='672622']
[color=#4D4D4D][font=arial]"błędy popełnione w projektowaniu i niezrozumienie miasta..." InvestKrak albo nie umie czytać projektów albo nie wie jak się buduje. Podejmując się zadania miał do wglądu dokumentacje projektową! Jeśli były nawet błędy to powinien je uwzględnić startując w przetargu a nie teraz domagać się dodatkowych pieniędzy!!![/font][/color][color=#4D4D4D][font=arial] To chyba stały manewr firm budowlanych, złożyć ... rozwiń
Avatar
a / 10 września 2012 o 20:14
Najpierw niech firma krzak invest przeprowadzi inwentaryzację użytych materiałów, a następnie pojedzie na podwórka pracowników firm, które wykonywały roboty i sprawdzi ile identycznej kostki, krawężników oraz ile drewna z wyrębu zdołali zawinąć do chałupy "pracownicy" od siedmiu boleści. Kradzież szła w najlepsze, każdy to widział. Myślę że z milion znajdą właśnie u pracowników.
Avatar
krzoy / 10 września 2012 o 19:50
[color=#4D4D4D][font=arial]"błędy popełnione w projektowaniu i niezrozumienie miasta..." InvestKrak albo nie umie czytać projektów albo nie wie jak się buduje. Podejmując się zadania miał do wglądu dokumentacje projektową! Jeśli były nawet błędy to powinien je uwzględnić startując w przetargu a nie teraz domagać się dodatkowych pieniędzy!!![/font][/color][color=#4D4D4D][font=arial] To chyba stały manewr firm budowlanych, złożyć tanią ofertę a potem domagać się dodatkowej forsy![/font][/color]
Avatar
Buzon / 10 września 2012 o 18:23
Jeśli firemka liczyła, że wygra przetarg, a później sobie "odbije" marżę przedstawiając lipne roboty dodatkowe, to się przeliczyła. Gdyby miała mocne dowody, to zamawiający zapłaciłby bez szemrania.

W końcu koszt przestoju robót, ich zinwentaryzowania, przeprowadzenia dodatkowego przetargu, obsunięć czasowych w realizacji inwetycji jest dla Miasta duży i wiąże się - z większym lub mniejszym - potencjalnym ryzykiem utraty dofinansowania środkami unijnymi.

Jeśli burmistrz nie chce płacić, to widać ma ku temu powody. Brawo za odwagę i zdecydowanie!
Jeśli firemka liczyła, że wygra przetarg, a później sobie "odbije" marżę przedstawiając lipne roboty dodatkowe, to się przeliczyła. Gdyby miała mocne dowody, to zamawiający zapłaciłby bez szemrania.

W końcu koszt przestoju robót, ich zinwentaryzowania, przeprowadzenia dodatkowego przetargu, obsunięć czasowych w realizacji inwetycji jest dla Miasta duży i wiąże się - z większym lub mniejszym - potencjalnym ryzykiem utraty dofinansowania środkami unijnymi.

Jeśli burmistrz nie chce płacić, to widać ma ku tem... rozwiń
Avatar
foka / 10 września 2012 o 18:20
Taki wykonawca to zapewne firma teczka, i jeszcze pogrąża podwykonawców, którzy w zasadzie za niego zrobili cała robotę. Po prostu Panowie zabawili się w budowę, która ich przerosła. A park jest ok myślę, że roboty będą na pewno skończone trochę cierpliwości.
Avatar
Ace ventura / 10 września 2012 o 18:11
Zoom wiele szumu fotografii filmików. A wyszło jak wyszło. Gmina czyli janowscy podatnicy będą może musieli dopłacić za tzw. świergot z ptasiego gniazda. A jeszcze podobno do okienka kasowego w gminie stoją podwykonawcy którzy domagają się około 1,5 mln zł za swoją pracę. To oznacza że może to kosztować 1,7 mln plus podwykonawcy około 1,5 mln? Razem na chwilę obecną dało by to przeszło 3 mln złotych?
Avatar
Gość / 11 października 2016 o 15:05
Witam, Czy autor przedmiotowego artykułu wie jaki jest obecny stan sprawy ?? Czy sąd wydał już orzeczenie ?? Z góry dziękuję za komentarz, a może warto napisać kolejny artykuł jeśli sprawa osiągnęła "finał". Upłynęło już trochę czasu od zamieszczenia powyższego artykułu.
Avatar
Gość / 11 października 2016 o 15:03
Witam, Czy autot przedmiotowego artykułu wie jaki jest obecny stan sprawy ?? Czy sąd wydał już orzeczenie ?? Z góry dziękuję za komentarz, a może warto napisać kolejny artykuł jeśli sprawa osiągnęła "finał". Upłynęło już trochę czasu od zamieszczenia powyższego artukułu.
Avatar
asd / 12 września 2012 o 21:59
Wygląda to jak ciąg zdarzeń planowej superinteligentnej plajty spółki Zalew ,zarządzającej budową Zoomu natury, i przejęcia terenu kilkudziesięciu hektarów Zalewu i Zoomu.
A teren za bezcen będzie mógł przejąć oferent kupujący od gminy zadłużoną spółkę za sumę jaką wynegocjuje z wierzycielami spółki ,i wtedy nieważne jest ile gmina utopiła pieniędzy w spółce , ważne na jaką sumę kupiec dogaduje się z wierzycielami ,a gmina jako bankrut niespłacający zobowiązań i tak nie ma nic do powiedzenia.
I OBYM SIĘ MYLIŁ
Avatar
yaga / 11 września 2012 o 08:04
turystyki nigdy w janowie nie bedzie , to błąd zła strategia licza sie tylko kazimierz naleczow zamosc i pare innych a nie zascianek janowski; janów to turytyka punktowa tzn wypad na lykend i do domu a tuba propagandowa w stylu komuszkow ze w janowie najw ... basen ... naj park linowy ... naj swieze powietrze na nikim nie robi wrazenia to nie te czasy
Avatar
Gość / 10 września 2012 o 20:48
[quote name='krzoy' timestamp='1347299421' post='672622']
[color=#4D4D4D][font=arial]"błędy popełnione w projektowaniu i niezrozumienie miasta..." InvestKrak albo nie umie czytać projektów albo nie wie jak się buduje. Podejmując się zadania miał do wglądu dokumentacje projektową! Jeśli były nawet błędy to powinien je uwzględnić startując w przetargu a nie teraz domagać się dodatkowych pieniędzy!!![/font][/color][color=#4D4D4D][font=arial] To chyba stały manewr firm budowlanych, złożyć tanią ofertę a potem domagać się dodatkowej forsy![/font][/color]
[/quote]
Wikana dokończy. Jak spóla to spóła.
[quote name='krzoy' timestamp='1347299421' post='672622']
[color=#4D4D4D][font=arial]"błędy popełnione w projektowaniu i niezrozumienie miasta..." InvestKrak albo nie umie czytać projektów albo nie wie jak się buduje. Podejmując się zadania miał do wglądu dokumentacje projektową! Jeśli były nawet błędy to powinien je uwzględnić startując w przetargu a nie teraz domagać się dodatkowych pieniędzy!!![/font][/color][color=#4D4D4D][font=arial] To chyba stały manewr firm budowlanych, złożyć ... rozwiń
Avatar
a / 10 września 2012 o 20:14
Najpierw niech firma krzak invest przeprowadzi inwentaryzację użytych materiałów, a następnie pojedzie na podwórka pracowników firm, które wykonywały roboty i sprawdzi ile identycznej kostki, krawężników oraz ile drewna z wyrębu zdołali zawinąć do chałupy "pracownicy" od siedmiu boleści. Kradzież szła w najlepsze, każdy to widział. Myślę że z milion znajdą właśnie u pracowników.
Avatar
krzoy / 10 września 2012 o 19:50
[color=#4D4D4D][font=arial]"błędy popełnione w projektowaniu i niezrozumienie miasta..." InvestKrak albo nie umie czytać projektów albo nie wie jak się buduje. Podejmując się zadania miał do wglądu dokumentacje projektową! Jeśli były nawet błędy to powinien je uwzględnić startując w przetargu a nie teraz domagać się dodatkowych pieniędzy!!![/font][/color][color=#4D4D4D][font=arial] To chyba stały manewr firm budowlanych, złożyć tanią ofertę a potem domagać się dodatkowej forsy![/font][/color]
Avatar
Buzon / 10 września 2012 o 18:23
Jeśli firemka liczyła, że wygra przetarg, a później sobie "odbije" marżę przedstawiając lipne roboty dodatkowe, to się przeliczyła. Gdyby miała mocne dowody, to zamawiający zapłaciłby bez szemrania.

W końcu koszt przestoju robót, ich zinwentaryzowania, przeprowadzenia dodatkowego przetargu, obsunięć czasowych w realizacji inwetycji jest dla Miasta duży i wiąże się - z większym lub mniejszym - potencjalnym ryzykiem utraty dofinansowania środkami unijnymi.

Jeśli burmistrz nie chce płacić, to widać ma ku temu powody. Brawo za odwagę i zdecydowanie!
Jeśli firemka liczyła, że wygra przetarg, a później sobie "odbije" marżę przedstawiając lipne roboty dodatkowe, to się przeliczyła. Gdyby miała mocne dowody, to zamawiający zapłaciłby bez szemrania.

W końcu koszt przestoju robót, ich zinwentaryzowania, przeprowadzenia dodatkowego przetargu, obsunięć czasowych w realizacji inwetycji jest dla Miasta duży i wiąże się - z większym lub mniejszym - potencjalnym ryzykiem utraty dofinansowania środkami unijnymi.

Jeśli burmistrz nie chce płacić, to widać ma ku tem... rozwiń
Avatar
foka / 10 września 2012 o 18:20
Taki wykonawca to zapewne firma teczka, i jeszcze pogrąża podwykonawców, którzy w zasadzie za niego zrobili cała robotę. Po prostu Panowie zabawili się w budowę, która ich przerosła. A park jest ok myślę, że roboty będą na pewno skończone trochę cierpliwości.
Avatar
Ace ventura / 10 września 2012 o 18:11
Zoom wiele szumu fotografii filmików. A wyszło jak wyszło. Gmina czyli janowscy podatnicy będą może musieli dopłacić za tzw. świergot z ptasiego gniazda. A jeszcze podobno do okienka kasowego w gminie stoją podwykonawcy którzy domagają się około 1,5 mln zł za swoją pracę. To oznacza że może to kosztować 1,7 mln plus podwykonawcy około 1,5 mln? Razem na chwilę obecną dało by to przeszło 3 mln złotych?
Zobacz wszystkie komentarze 13

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wypadek na trasie Lublin-Łęczna. Są utrudnienia dla kierowców

Wypadek na trasie Lublin-Łęczna. Są utrudnienia dla kierowców 0 0

Utrudnienia na drodze krajowej nr 82 po wypadku w Zofiówce (pow. łęczyński). Samochód zjechał tam do rowu.

O ustawie 2.0 - wywiad z Tomaszem Tokarskim Przewodniczącym Parlamentu Studentów RP
19 czerwca 2018, 0:00

O ustawie 2.0 - wywiad z Tomaszem Tokarskim Przewodniczącym Parlamentu Studentów RP 0 0

O reformie nauki i szkolnictwa wyższego, protestach przeciwko ustawie 2.0 oraz zamieszaniu wokół jej uchwalenia rozmawiamy z Panem Tomaszem Tokarskim, studentem i doktorantem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, przewodniczącym Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej.

Wjechał dacią w słup energetyczny

Wjechał dacią w słup energetyczny 0 3

Kierowca stracił panowanie nad pojazdem, zjechał z drogi i uderzył w słup energetyczny

Lubartów: 48-latek przeżył zderzenie z pociągiem

Lubartów: 48-latek przeżył zderzenie z pociągiem 9 6

Wiele szczęścia miał 48-letni mężczyzna, którego w poniedziałek potrącił pociąg

Artur Bożyk (Chełmianka): Doświadczenie naszej reprezentacji zaprocentuje

Artur Bożyk (Chełmianka): Doświadczenie naszej reprezentacji zaprocentuje 6 0

ROZMOWA Z Arturem Bożykiem, trenerem Chełmianki Chełm

PO: Śmigłowce odleciały, repolonizacja PZL Świdnik to demagogia

PO: Śmigłowce odleciały, repolonizacja PZL Świdnik to demagogia 0 12

Posłowie PO Joanna Mucha, Stanisław Żmijan i Wojciech Wilk twierdzą, że rząd Prawa i Sprawiedliwości nie kupi żadnych śmigłowców dla polskiej armii. Ich zdaniem maszyny definitywnie odleciały z Polski, a repolonizacja Świdnika, o której mówił poseł Artur Soboń z PiS, to wprowadzanie helikopterów na plakaty wyborcze

Tragiczny wypadek w Biłgoraju. Przyjaciele proszą o wsparcie dla rodziny Pawła
galeria

Tragiczny wypadek w Biłgoraju. Przyjaciele proszą o wsparcie dla rodziny Pawła 16 7

Przyjaciele Pawła, który kilka dni temu zginął w tragicznym wypadku w Biłgoraju, proszą o wsparcie dla jego rodziny, dwóch synów: Kuby i Bartka.

MUNDIAL 2018. Polska - Senegal. Gdzie oglądać? Transmisja TV i w internecie

MUNDIAL 2018. Polska - Senegal. Gdzie oglądać? Transmisja TV i w internecie 0 1

MUNDIAL 2018 Finałowe odliczanie zakończone! Już dziś o godzinie 17 na stadionie Spartaka w Moskwie reprezentacja Polski zmierzy się z Senegalem

Bunt rolników przeciwko niskim cenom malin - tłumy na spotkaniu w Bobach. A politycy się kłócą
galeria

Bunt rolników przeciwko niskim cenom malin - tłumy na spotkaniu w Bobach. A politycy się kłócą 3 15

W centrum malinowego zagłębia, podkraśnickich Bobach było wczoraj kilkuset rolników. Przejechał też wiceminister rolnictwa. Były zarzuty, postulaty i obietnice. Nie było zaś jednomyślności, co do tego czy w proteście przeciwko niskim cenom na skupie, powstrzymanie się od zbioru malin ma jakikolwiek sens.