poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lubelskie

Awantura zamiast parku rekreacji w Janowie Lubelskim

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 września 2012, 19:13
Autor: Rafał Panas

Park Rekreacji Zoom Natury w Janowie Lubelskim (Jacek Świerczyński)
Park Rekreacji Zoom Natury w Janowie Lubelskim (Jacek Świerczyński)

Firma budująca Park Rekreacji Zoom Natury zeszła z placu budowa i domaga się 1,7 mln zł za dodatkowe prace. Burmistrz odmawia.

Transmisja z ptasiego gniazda, huśtawki wykonane z korzeni roślin, multimedialna jagoda, kąpielisko, hipodrom, park linowy – takie atrakcje miały przyciągnąć turystów do Parku Rekreacji Zoom Natury w Janowie Lubelskim. Głównym architektem parku jest Mirosław Nizio, znany z przygotowania nowoczesnych ekspozycji w Muzeum Powstania Warszawskiego. Budowa ruszyła w marcu ubiegłego roku. Właśnie stanęła.

Firma Krak Invest zerwała w czwartek umowę z władzami miasta na wykonanie parku. Poszło o pieniądze. Cała inwestycja pochłonie ponad 20 mln zł, z tego ok. 14 mln zł to unijne dofinansowanie. Krak Invest dostał już ok. 10 mln zł za wykonane prace. Teraz chce 1,7 mln zł netto za dodatkowe robot.

– Nie możemy wypłacić tych pieniędzy, bo to nie mamy dowodów, że zostały wykonane roboty dodatkowe. Np. wykonawca twierdzi, że musiał wypompować więcej wody z rowów wykopanych pod kanalizację. To można było przewidzieć. W dodatku takie prace zostały ujęte w zamówieniu – tłumaczy Krzysztof Kołtyś, burmistrz Janowa Lubelskiego.

– Te pieniądze nam się należą. Mamy opis przedmiotu zamówienia, projekt i zestawienie tego, co zostało zrobione. Łatwo więc udowodnimy wykonanie robót dodatkowych. Liczyliśmy na partnerskie rozwiązanie sprawy. Najpierw zapewniano nas, że dostaniemy pieniądze na zakończenie inwestycji. Teraz słyszymy, że prac dodatkowych w ogóle nie było. Nie możemy ponosić strat ze względu na błędy popełnione w projektowaniu i niezrozumienie miasta – tłumaczy Jerzy Szot, wiceprezes Krak Invest.

Podaje też przykład wzrostu kosztów spowodowany przeprowadzoną na życzenie urzędników wymianą kostki na parkingu i droższą.

Kto ma rację, rozstrzygnie najpewniej sąd. Przegrany zapłaci karę za zerwaną umowę.

Kołtyś przyznaje, że parku może się nie udać otworzyć do czerwca przyszłego roku. – Przetarg na dokończenie prac ogłosimy w trzeciej dekadzie września. Roboty są zaawansowane, trudno jednak przewidzieć, czy zima pozwoli na prowadzenie inwestycji – mówi burmistrz. Na wszelki wypadek poprosi Urząd Marszałkowski o przesunięcie terminu zakończenie inwestycji na koniec przyszłego roku.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
asd
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (11 października 2016 o 15:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Witam, Czy autor przedmiotowego artykułu wie jaki jest obecny stan sprawy ?? Czy sąd wydał już orzeczenie ?? Z góry dziękuję za komentarz, a może warto napisać kolejny artykuł jeśli sprawa osiągnęła "finał". Upłynęło już trochę czasu od zamieszczenia powyższego artykułu.
Rozwiń
Gość
Gość (11 października 2016 o 15:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Witam, Czy autot przedmiotowego artykułu wie jaki jest obecny stan sprawy ?? Czy sąd wydał już orzeczenie ?? Z góry dziękuję za komentarz, a może warto napisać kolejny artykuł jeśli sprawa osiągnęła "finał". Upłynęło już trochę czasu od zamieszczenia powyższego artukułu.
Rozwiń
asd
asd (12 września 2012 o 21:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wygląda to jak ciąg zdarzeń planowej superinteligentnej plajty spółki Zalew ,zarządzającej budową Zoomu natury, i przejęcia terenu kilkudziesięciu hektarów Zalewu i Zoomu.
A teren za bezcen będzie mógł przejąć oferent kupujący od gminy zadłużoną spółkę za sumę jaką wynegocjuje z wierzycielami spółki ,i wtedy nieważne jest ile gmina utopiła pieniędzy w spółce , ważne na jaką sumę kupiec dogaduje się z wierzycielami ,a gmina jako bankrut niespłacający zobowiązań i tak nie ma nic do powiedzenia.
I OBYM SIĘ MYLIŁ
Rozwiń
yaga
yaga (11 września 2012 o 08:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
turystyki nigdy w janowie nie bedzie , to błąd zła strategia licza sie tylko kazimierz naleczow zamosc i pare innych a nie zascianek janowski; janów to turytyka punktowa tzn wypad na lykend i do domu a tuba propagandowa w stylu komuszkow ze w janowie najw ... basen ... naj park linowy ... naj swieze powietrze na nikim nie robi wrazenia to nie te czasy
Rozwiń
Gość
Gość (10 września 2012 o 20:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='krzoy' timestamp='1347299421' post='672622']
[color=#4D4D4D][font=arial]"błędy popełnione w projektowaniu i niezrozumienie miasta..." InvestKrak albo nie umie czytać projektów albo nie wie jak się buduje. Podejmując się zadania miał do wglądu dokumentacje projektową! Jeśli były nawet błędy to powinien je uwzględnić startując w przetargu a nie teraz domagać się dodatkowych pieniędzy!!![/font][/color][color=#4D4D4D][font=arial] To chyba stały manewr firm budowlanych, złożyć tanią ofertę a potem domagać się dodatkowej forsy![/font][/color]
[/quote]
Wikana dokończy. Jak spóla to spóła.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!