wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Bandyci uciekają sprzed kamer

  Edytuj ten wpis

W miastach, gdzie główne ulice, budynki i place są obserwowane przez kamery, radykalnie spadła liczba przestępstw. Potencjalni przestępcy wiedzą jednak doskonale o monitoringu i wybierają ustronne miejsca,
poza centrum.

Do tej pory na Lubelszczyźnie jedynie trzy miasta wdrożyły system monitoringu. Kilka innych, tak jak na przykład Lublin, przymierzają się do tego. Zazwyczaj wszystko rozbija się o pieniądze.
- To sprawdzony sposób na poprawę bezpieczeństwa w mieście - uważa Ryszard Pachuta, komendant miejski w Lublinie. - W samym centrum, na deptaku, placu litewskim, placu Łokietka trzeba by zamontować co najmniej 16 kamer. Nie pozwalają nam na to fundusze. Próbujemy skrzyknąć przedsiębiorców prowadzących działalność w obrębie komisariatu VIII i mam nadzieję, że zrealizujemy przynajmniej część naszego planu.
Kamery doskonale spełniają swoją rolę w Lubartowie. Henryk Rudnik, komendant miejscowej policji, twierdzi, że dzięki nim skończyły się napady na uczniów czekających na przystankach, a wcześniej takie przypadki zdarzały się często. Na gorącym uczynku łapano włamywaczy, ustalono miejsca pobytu osób poszukiwanych listem gończym.
Z kolei w Chełmie, jak mówi Bożena Piętak, rzecznik prasowy KMP, w rejonie monitorowanym przez kamery aż o 57 proc. w stosunku do ubiegłego roku spadła liczba kradzieży, włamań i rozbojów. Wzrosła też wykrywalność przestępstw.
- Zadbaliśmy o to, by jak największe grono dowiedziało się o zainstalowaniu kamer. Świadomość, że jest
się obserwowanym, u wielu pohamowała przestępcze zapędy. Pijani awanturnicy zniknęli z głównych ulic, co nie znaczy, że ich nie ma. Wolą spokojniejsze miejsca - uważa komendant Rudnik.
Inne zdanie ma ten temat ma Jan Blicharz, komendant policji w Biłgoraju. Wzbrania się nie tylko przed podawaniem lokalizacji kamer, ale nie chce też informować, jakie ulice są pod ich nadzorem.
- Miejscowi i tak wiedzą, a obcych nie należy uprzedzać - twierdzi komendant w obawie, że przestępcy znikną z pola widzenia kamer, a pojawią się tam, gdzie mieszkańcy zdani są tylko na ochronę funkcjonariuszy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!