czwartek, 22 marca 2018 r.

Lubelskie

Bazie lepsze od rutinoscorbinu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 marca 2007, 16:06

Połykanie bazi miało zabezpieczyć przed bólami i przeziębieniami. Kiedy bazie zbadali naukowcy, okazało się, że zawierają więcej rutyny od rutinoscorbinu.

Rozmowa z Magdaleną Połoncarz, kustoszem Muzeum Wsi Lubelskiej• Z czego robi się na Lubelszczyźnie palmy, które poświęcimy w niedzielę?
- Podstawą są zawsze wierzbowe gałązki, do których dodawane są rosochate trawy wycinane nad stawem oraz farbowane suszki zbóż. Palmy oplata się wianuszkiem z bukszpanu.

• Dlaczego wierzbowe gałązki są najważniejsze?
- Wierzba jest drzewem miłującym życie. Nie potrzebuje dobrej gleby. Wszędzie się przyjmie. Wystarczy uciąć gałązkę i wsadzić do ziemi. Popada wiosenny deszcz i już rośnie. Zielone listki symbolizują siły witalne i zapowiedź kwitnienia. Stąd też Niedzielę Palmową nazwano często Kwietną Niedzielą.

• Dlaczego przywiązujemy tak dużą wagę do poświęcenia palm w kościele?
- Bo tak robili nasi rodzice i dziadkowie. Wierzyli, że dopiero palma poświęcona nabiera mocy i potrafi zdziałać cuda.

• Co potrafi palma przyniesiona z kościoła?
- Po poświęceniu palmę najczęściej zatykano za święty obraz po to, by chroniła domowników przed chorobami. Gdy na niebie rozpętała się burza, palmę stawiano w oknie, żeby zadziałała jak gromnica i odpędziła pioruny. Z tych samych powodów palmę zatykano w strzechę domu.

• Co jeszcze?
- Gospodarze stawiali je w czterech rogach pól, żeby przyniosły pomyślne zbiory. Gałązki palmowe wkładali też do gniazd, żeby kury lepiej się niosły. Oraz do uli na obfity miód. Pokruszone resztki palm mieszano z ziołami i taką mieszanką okadzano domostwa i stajnie.

• Nawet bazie były niezwykłe?
- Połykanie bazi miało zabezpieczyć przed bólami i przeziębieniami. Kiedy bazie zbadali naukowcy, okazało się, że zawierają więcej rutyny od rutinoscorbinu. Coś w tych palmach jest.

• Szkoda byłoby zmarnować takiej okazji i nie poświęcić?
- Nie ma świąt bez palmy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!