sobota, 24 marca 2018 r.

Lubelskie

Będzie problem z egzaminami w lubelskich WORD-ach?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 lutego 2013, 17:13
Autor: Paweł Puzio

Pierwsze osoby z profilem kierowcy zgłaszają się już na egzaminy. (Archiwum)
Pierwsze osoby z profilem kierowcy zgłaszają się już na egzaminy. (Archiwum)

Trzy z czterech lubelskich WORD-ów nie mają dostępu do tzw. profilu kierowcy. A bez niego nie można zdawać egzaminu.

Problem tkwi w tzw. Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK), który wprowadzono 19 stycznia 2013 r. wraz z nowymi egzaminami na prawo jazdy.

– Każdy kandydat na kierowcę musi się zarejestrować w swoim wydziale komunikacji jako osoba zaczynająca kurs nauki jazdy. Dotyczy to także ludzi, którzy po 19 stycznia zostali skierowani na egzamin za punkty karne czy za jazdę po alkoholu – mówi Sławomir Niepogoda, szef chełmskiego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego.

Takiej osobie przydzielany jest PKK, w którym znajduje się jej elektroniczna dokumentacja, m.in. zaświadczenie lekarskie, a także informacja o ośrodku, w którym przeszła kurs. Przed egzaminem WORD powinien mieć dostęp do PKK. Tymczasem trzy z czterech lubelskich WORD – w Lublinie, Chełmie i Zamościu – takiego dostępu nie mają.

– A bez tego przeprowadzenie egzaminów na prawo jazdy jest niemożliwe – dodaje Zbigniew Kubina, zastępca dyrektora WORD Zamość.

Całe zamieszania bierze się z rywalizacji dwóch firm o spore pieniądze. WORD-y Lublin, Zamość i Chełm zakupiły programy egzaminacyjne od Instytutu Transportu Samochodowego. Jest to system Signity, dwukrotnie tańszy od drugiej oferty, złożonej przez Państwową Wytwórnię Papierów Wartościowych. Z oferty PWPW skorzystał jedynie WORD w Białej Podlaskiej.

PWPW przygotowała program do obsługi PKK wykorzystywany przez wydziały komunikacji. – I teraz Wytwórnia nie chce dać dostępu do Profilu Kandydata na Kierowcę tym WORD-om, które korzystają z konkurencyjnego systemu Signity ITS – tłumaczy Niepogoda. Chyba, że każdy WORD zapłaci. I to niemało, bo w sumie 34 999 zł netto.

Pierwsze osoby z profilem kierowcy zgłaszają się już na egzaminy. Zgodnie z prawem WORD-y mają 30 dni na wyznaczenie terminu. Ale czy w tym zamieszaniu egzaminy w ogóle się odbędą?

Ministerstwo Transportu przygotowało nowelizację prawa, które dopuszcza także papierowy obieg dokumentów, co pozwoliłoby ominąć kłopoty z programami komputerowymi. – Jeśli ta nowela nie wejdzie w życie do końca miesiąca, to będą spore problemy z egzaminami – przewiduje Sławomir Niepogoda.

W Polsce z oferty ITS skorzystało 34 na 49 WORD.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
JOLA
Szu
Dorota
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

JOLA
JOLA (20 lutego 2013 o 19:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bardzo dobrze.Wyrzucić na zbity RYJ DYREKTORÓW.Te osoby są nieodpowiedzialne i nie powinny pełnić takich funkcji.Tak to jest jak są przynoszone w teczkach.Od dawna było wiadomo,że tylko PKK będzie działał z programem PWPW(nie Panie Pasikowsk.).Również CBŚ powinien wziąć się za BEZPRAWNE PODNIESIENIE CEN ZA EGZAMINY W LUBLINIE.Jakim prawem trzeba DOPŁACAĆ DO EGZAMINÓW?GDZIE JEST S P R A W I E D L W O Ś Ć? LUDZIE CZY WY TO WIDZICIE ?
Rozwiń
Szu
Szu (20 lutego 2013 o 19:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gdyby taki inteligentny minister transportu żył za czasów cara - to dekretem carskim oberwał by po d..e a jego urzędnicy tacy jak np. w Transportowym Dozorze Techicznym, budownictwie itp. pyski by mieli pobite i nie zawracali normalym ludziom w kijem Wisły. Dziwne tylko, że wszyscy zainteresowani to widzą, przeklinają - tylko jeden premier ma bielmo na oczach i pali głupa!!!
Jak już się dopchali na te swoje stołki, to niech chociasz nie przeszkadzają innym normalnie funkcjonować, wydaje się że już tak upodlili ludzi, że odechciało im się kopać z tym koniem - ale się mogą przeliczyć!!!!
Rozwiń
Dorota
Dorota (20 lutego 2013 o 19:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zaraz znajdą te pieniążki w osobach zdających! Teraz będzie sieka bo będą potrzebować oprócz pieniędzy na wybudowanie nowego miejsca dla WORDu to jeszcze ludzie opłacą im system.
Rozwiń
Dario
Dario (20 lutego 2013 o 18:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I bardzo dobrze ! Niech WORD-y zbankrutują i zdechną !!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!