sobota, 24 marca 2018 r.

Lubelskie

Bełżyce: Mało uczniów, dużo wydatków. Chcą połączyć szkoły

Dodano: 22 stycznia 2016, 10:02

Dwa zespoły szkół mają stać się jednym. Takie plany ma Zarząd Powiatu Lubelskiego a radni je akceptują

Na ostatniej sesji radni z powiatu lubelskiego podjęli kilka uchwał intencyjnych. Jedną z nich była dotycząca zamiaru likwidacji zasadniczej szkoły zawodowej, liceum ogólnokształcącego dla dorosłych i technikum, które wchodzą obecnie w skład Zespołu Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Bełżycach.

– Te uchwały miałyby uporządkować naszą propozycję związaną z reorganizacją szkół prowadzonych na terenie naszego powiatu – wyjaśniała radnym Beata Brudzisz-Janiszewska, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Lublinie. – Obecnie mówimy o dwóch szkołach z Bełżyc.

Powodem planowanych zmian w sieci szkół powiatowych są duże wydatki jak też mała liczba uczniów. Radni z klubu Prawa i Sprawiedliwości byli przeciwko przedstawionym w środę zmianom. W opinii klubu radnych PiS należałoby raczej myśleć jak przyciągnąć uczniów i zbudować silną markę szkół. Należałoby też poprawić komunikację.

– Czy jeśli uczniów byłoby więcej do łączenia szkół by nie doszło? Czy przez te zmiany uczniów przybędzie? – dociekał Zdzisław Antoń, przewodniczący klubu radnych PiS i zapowiedział, że radni z klubu PiS zagłosują przeciwko.

Paweł Pikula, starosta lubelski wyliczał powody, dla których decyzja taka jest konieczna. Przypomniał, że już wcześniej zarząd miał takie plany, ale po protestach zrezygnował. Tymczasem liczba uczniów dalej się zmniejsza, a do subwencji oświatowej powiat musi dopłacać coraz więcej.

– Wracamy do starego pomysłu – zaznaczał Pikula. – Z przykrością jednak stwierdzam, że powinniśmy te zmiany przeprowadzić wcześniej. Dla całej społeczności szkolnej byłoby dużo korzystne a trudne procesy byłyby zakończone. Cała potencjalna oferta szkolna byłaby zorganizowana w ramach jednego zespołu a wszelkie wątpliwości w środowisku rozwiązane.

Zdaniem starosty lubelskiego to, co zarząd zaplanował nie oznacza likwidacji szkół wchodzących w skład tego zespołu. – Wręcz przeciwnie – zapewnia Pikula. – Chcemy kierunek – szczególnie usług gastronomicznych - utrzymać, ze względu na zainteresowanie, dobre tradycje i zapotrzebowanie na rynku.

Uczniowie likwidowanego gimnazjum jak też LO dla dorosłych będą mogli kontynuować naukę w „Koperniku”. W przypadku uczniów szkoły zawodowej nie będzie takiej konieczności. Uczniowie do czasu wejścia w życie zmian skończą naukę. Nie wiadomo czy reorganizacja będzie oznaczać zwolnienia nauczycieli. Starosta lubelski wyjaśnia, że to będzie zależeć od wyników naboru
Teraz sprawą reorganizacji szkół w Bełżycach zajmie się kurator oświaty.

Co będzie oznaczać reorganizacja?

• rozwiązanie ZST im. T. Kościuszki • włączenie funkcjonujących jednostek dydaktycznych Zespołu Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Bełżycach i włączenie ich w strukturę Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika • zajęcia będą prowadzone w oparciu o zaplecze obu szkół

Czytaj więcej o: szkoła edukacja Bełżyce
Gość
ulala
ulala
(33) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (25 stycznia 2016 o 21:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Na Bychawskiej robi się druga gimbaza. Pani Kaszlikowska zapycha szkole uczniami żeby tylko nie stracić stołka. Wystarczy spojrzeć na uczniów z Bychawskiej jak się prezentują poza nią. .. to jest tragedia. Wystarczy popytać wśród swoich starszych znajomych z Bełżyc ilu ich dzieci uczy się w.Lublinie. a dlaczego ? A dlatego ze szkołą na Bychawskiej jest sztucznie zapychna przez panią Dyrektor. Nauczyciele na Przmysłowej niczemu nie odbiegają od nauczycieli z Bychawskiej. Tak nasze dzieci wychowaly szkoły gimnazjalne + niedoplinowanie rodziców. Jeśli szkoła na Przemysłowej znajdowałaby się od samego poczatku w.centrum Bełżyc to jestem przekonany że uczniów by było znacznie więcej. To nie wina dyrektora czy tez nauczycieli to wina jest logistyki. Były absolwent Bychawskiej.
Rozwiń
ulala
ulala (25 stycznia 2016 o 01:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Stara się, coś robi, a nie tylko udaje? Czyli Pani K. ze szkoły na Bychawskiej udaje, ze się stara??? Pokaż mi drugą taką szkołę, w której się tyle dzieje, z tyloma projektami, zagranicznymi wyjazdami. Wiem, bo moje dziecko skończyło niedawno tę szkołę. A syn znajomych chodził na tzw. pole. Mam porównanie.
Rozwiń
ulala
ulala (25 stycznia 2016 o 01:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Tylko że jak człowiek zna zasady i wie ż stać go na zdanie matury bez cwaniactwa i przekrętów to nie kombinuje tylko liczy sam na siebie i na swoją wiedzę a z tego co mi wiadomo to na maturach w Koperniku bywa róznie... Zresztą ostatni rok to pokazał. W Zst Kościuszki przynajmniej nauczyciele znają swoich uczniów i o każdym z nich mogą się wypowiedzieć a nie takie barachło i przemiał ludzi jaki jest w Koperniku. A do tych co mają uwagi do Pana dyrektora tejże szkoły to trzeba pomyśleć i przyznać rację że gdyby nie on to ta szkoła dawno by już nie istniała. Człowiek sie stara organizuje co moze dla tej szkoły i dla uczniów. Szkoła na ,,polu,, ale jakoś wygrał projekty unijne itp na Bychawskiej jakoś nie dało się tego załatwić.... wymaga od swoich uczniów ale i się stara coś robi a nie tylko udaje!

Rozwiń
Gość
Gość (25 stycznia 2016 o 01:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tego nie mógl pisać absolwent szkoly z ul. Przemysłowej, bo ten wiedziałby jak to się tam matury odbywają. Śmiech na sali - dosłownie i w przenośni :))))) Zresztą te dwie szkoły to dwie zupełnie różne bajki, więc nawet nie porównujmy.
Rozwiń
ulala
ulala (25 stycznia 2016 o 01:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

ciekawe tylko dlaczego Ci co podchodzą do matury w szkole im. T. Kościuszki ją zdają a w tym waszym Koperniku są wyrzucani z matury za np użycie tel.... czyżby coś poszło nie tak? A Ci co piszą te brednie niech się stukną w czoło dobrze, bo ten co chce się czegoś nauczyć nauczy się w każdej szkole a Wam w tym Koperniku aby mordy do gadania porosły duże. Tyle...

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (33)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!