poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lubelskie

Bez mandatu, bez decyzji

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 stycznia 2007, 12:01

Jan Skiba, burmistrz Zwierzyńca, pracował wczoraj jak zwykle, choć jego mandat wygasł. Burmistrz nie złożył w terminie oświadczenia o działalności gospodarczej żony.

Czy decyzje podejmowane przez burmistrza, który prawdopodobnie straci stanowisko, są ważne? - Decyzji, które mogą zagrozić mieszkańcom, nie podejmuję. Nie muszę wydawać dowodów osobistych ani udzielać ślubów. Jak przyjdzie czas na podpisanie nakazów podatków, to się z prawnikami zastanowię - mówi Jan Skiba.
Według ekspertów, decyzje samorządowców, którzy stracili mandat, nie są automatycznie nieważne. - Po stwierdzeniu wygaśnięcia mandatu przez radę gminy, każda osoba będzie mogła zaskarżyć te decyzję
do sądu administracyjnego - podkreśla Cezary Widomski, zastępca dyrektora Wydziału Nadzoru i Kontroli w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim.
A burmistrz Skiba dodaje: Radni na pewno nie zagłosują za wygaśnięciem, a wydanie zarządzenia zastępczego przez wojewodę potrwa. Niech przez ten czas Warszawa się zastanowi, czy warto ponosić koszty nowych wyborów.
Prof. Michał Kulesza, jeden z autorów reformy samorządowej w Polsce, podpowiada, że rada gminy może odmówić głosowania uchwały pozbawiającej mandatu. Wtedy wojewoda będzie musiał przyjrzeć się sytuacji. Jeśli okaże się, że samorządowiec spóźnił się, ale nie chciał nikogo oszukać, wojewoda może uznać jego pomyłkę za nieistotne naruszenie prawa.
Jednak Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przestrzega: uchwał w sprawie odmowy stwierdzenia wygaśnięcia mandatu nie można podejmować. A podjęte zakwestionuje wojewoda. - Zresztą przepis o nieistotnym naruszeniu prawa w ogóle nie odnosi się, moim zdaniem, do tej sytuacji - mówi wiceminister Jarosław Zieliński.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!