piątek, 23 lutego 2018 r.

Lubelskie

Bezpańska salmonella

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 lipca 2006, 23:17
Autor: Ewa Stępień

W jeziorze Piaseczno odkryto groźną dla zdrowia salmonellę. Wczoraj sanepid zakazał kąpieli w jednym z dwóch tamtejszych kąpielisk – przy Ośrodku Wypoczynkowym Akademii Rolniczej. Jednak na brzegu tabliczek z zakazem kąpieli raczej nie będzie. Spór idzie o to, kto ma je postawić. – W drugim kąpielisku przy ośrodku Jagoda woda jest czysta, można się kąpać – dodaje Jerzy Kowalczyk, rzecznik sanepidu. – Będziemy obserwować sytuację. Salmonella może się rozprzestrzenić na całe jezioro. Ale akwen może sam się szybko oczyścić. Ostrzegam jednak, kąpiel w zakażonym zbiorniku grozi np. poważnymi zaburzeniami układu pokarmowego.
O takie zakażenie może być nad Piasecznem łatwo. Ludzie nie dowiedzą się o zagrożeniu, ponieważ tabliczek z zakazem kąpieli na brzegu raczej nie będzie. Nikt nie czuje się za to odpowiedzialny. Kierownik ośrodka Ziemowit Barański mówi, że plaża przy ośrodku AR oraz jezioro należą do gminy. A Zygmunt Ogórek, wójt gminy Ludwin, w której leży Piaseczno, twierdzi, że to nie jego sprawa. – Właścicielem terenu jest Agencja Nieruchomości Rolnych. Jeżeli agencja przekaże nam teren, o co się staramy, wtedy będziemy stawiać tabliczki.
W agencji odbijają piłeczkę. – Właśnie piszę do sanepidu, że poinformowanie ludzi to nie mój obowiązek – mówi Jan Kowalczuk, dyr. oddziału terenowego agencji. – Woda w jeziorze jest wydzierżawiona Polskiemu Związkowi Wędkarskiemu. To związek powinien postawić tabliczkę.
Wędkarze nie mieli szans wypowiedzieć na ten temat. W PZW nikt wczoraj nie odbierał telefonu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!